Koszyk 0
Opis:
NIEZNANY LONDYN POD STOPAMI Peter Ackroyd powraca do Londynu, tym razem w fascynującej podroży po podziemnym świecie, gdzie fikcja łączy się z rzeczywistością, pełnym szczurów, węgorzy, potworów i duchów. Książka odkrywa przed czytelnikiem zupełnie nowy Londyn, pradawnych źródeł, strumieni, rzymskich amfiteatrów i kryjówek gangów. Autor jest zainteresowany nie tylko ukrytymi ś ... ladami londyńskiej przeszłości,  ale również tym, co te ślady - a także sama idea podziemia -  znaczą dla kultury.  W jego ujęciu podziemny świat Londynu to replika miasta.  Londyn podziemny to jednak nie tylko historia ruin i pozostałości minionych wieków, ale również miejsca pełnego tajemnic, żyjącego pod stopami współczesnych mieszkańców. To podróż po sercu stolicy Anglii. W końcu Londyn zbudowany jest na ciemności… Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Peter Ackroyd
  • 2015
  • 1
  • 216
  • 212
  • 146
  • 978-83-7785-310-8
  • 9788377853108
  • ZCGJH

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Autor zabiera nas w niesamowitą wręcz podróż swoim wehikułem czasu. Poznajemy miasto od podszewki, od jego początków, korzeni, od najdziwniejszej i często najbardziej plugawej strony, jaką możemy sobie wyobrazić, a i jaka często do głowy nam nie przyjdzie. Wraz z wybornym cicerone, jakim jest Ackroyd schodzimy pod powierzchnię miasta do miejsc, które zadziwiają i fascynują. Pod normalnym Londynem, tym, w którym żyją ludzie, który mają okazję poznać turyści, kryją się kanały ... normalne (jak na powierzchni) ulice i place, katakumby, prehistoryczne tunele i wiele innych.
Pod powierzchnią Londynu zawsze istniało drugie miasto, o którym często wspominano czy to w notatkach z podróży czy literaturze. Źródła te licznie przytacza w swojej pracy Ackroyd. Najuboźsi, albo wyjęci z pod prawa tam mieszkali, w dawnych wiekach tam czczono pogańskie bóstwa, tam też zsyłano więźniów. W średniowieczu to pod ziemią znajdowały się miejskie więzienia. W londyńskim Tower przez wiele wieków im głębiej pod powierzchnię zabierano więźnia, tym gorszy bywał jego los.
Wiele miejsc pod londyńskim brukiem uważano było za nawiedzone. Logicznym jest, że przez ostanie kilkanaście wieków w podziemnym mieście nagromadziło się wiele przedmiotów, które przy różnego rodzaju pracach, badaniach archeologicznych, usuwaniu miejskich awarii odnajdywane są. Do najciekawszych znalezisk należą: anglosaskie grobowce, bryckie ozdoby, rzymskie galery, krzemienne narzędzia, ozdoby, fragmenty antycznych budowli, katakumby i wiele innych. Przedmioty te za sprawą naukowców pozwalają nam wiele dowiedzieć się o historii miasta.
Fascynująco napisana pozycja, która na kilka godzin zabiera czytelnika w magiczną podróż.
Londyn podziemny tętni informacjami podanymi we wspaniały, niezwykle przystępny sposób, a to za sprawą wręcz wirtuozerii pióra autora, pasji jaka nim kierowała i poczucia humoru. Autor pisze niezwykle wciągająco, a wybrane przez niego wątki z historii miasta wciągają w taki sposób, iż od lektury nie da się oderwać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena