Koszyk 0
Opis:
Leah jest w samym środku egzystencjalnego kryzysu - kłopoty z mężczyzną, matką i pracą nie ułatwiają jej życia. Jej przyjaciółka Nathalie nie wiadomo kiedy zamieniła się w sfrustrowaną matkę, choć niegdyś była przebojową prawniczką. Nathan, obiekt ich dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. A Felix, niezrealizowany filmowiec i życiowy nieudacznik ginie w przypadkowej bójce. Łączy ich jedno - NW, czyli północno-zachodni Londyn. Stamtąd pochodzą, tam dorastali ... "NW" to przenikliwa powieść o współczesnych londyńczykach skazanych na samotność. Ludzkie więzi, uczucia, relacje, powiązania i kontakty - to prawdziwa mapa tego miasta. Londyn w powieści Zadie Smith to nie tylko miejsce, w którym sama dorastała, to centrum świata, pełne mieszających się kultur, języków, tradycji i wartości. Centrum świata, w którym najtrudniej jest odnaleźć drugiego człowieka. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • twarda
Mniej Więcej
 • Zadie Smith
 • 2014
 • 1
 • 398
 • 212
 • 149
 • 978-83-240-3110-8
 • 9788324031108
 • ZBFI4

Recenzje czytelników

Londyn nW

Ocena:
Autor:
Data:
Zadie Smith to brytyjska pisarka, której twórczość charakteryzuje pewna specyfika. Częstym tematem jej powieści są ogromnie zróżnicowani poprzez kolor skóry mieszkańcy Londynu, którzy wprowadzają w klimat angielski własne tradycje i zwyczaje. Autorka w swoim dorobku ma wiele opowiadań oraz trzy powieści „Białe zęby” (nagroda Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000), „Łowca autografów” i „O pięknie” (nominowana do Nagrody Bookera, laureatka Somerset Maugham Award za 2006 rok) ...

„Londyn NW” to powieść bardzo nietypowo napisana, w sposób zdecydowanie innowacyjny, ale z pewnymi elementami charakterystycznymi dla autorki. Bohaterów powieści mamy czworo, lecz tak naprawdę to najważniejszy jest tu Londyn, miasto ogromnie podzielone warstwami społecznymi, miejsce gdzie tak naprawdę wszystko z wszystkim się miesza, ale nic nie jest razem, wspólne. Jego północno - zachodnia część jest tłem opisanych historii i wydarzeń, stając się w pewnym miejscu jakby osobno żyjącą aglomeracją, uczestniczącą bezpośrednio w życiu bohaterów. Sceneria nie jest zachęcająca; bloki zamieszkiwane przez imigrantów, których dla większości całym światem są ich balkony lub tylko najbliższe ulice. Wrzask, głośna muzyka, grupy w kapturach na głowach, narkotyki. Wszelkie próby podniesienia swojego statusu społecznego z reguły spełzają na niczym, a jeśli nawet to się uda to tylko na pozór, na zewnątrz, w środku bohaterowie pozostają zupełnie tacy sami, niedowartościowani, jakby z przynależną im z góry rolą. - „Wszyscy mówią to samo w ten sam sposób. Rozmowy zabarwione trwogą, zwierzęta w niewoli rozważające powrót do natury”. Wstępem do historii jest moment, kiedy od jednej z bohaterek - Leah (Irlandki, pracownicy socjalnej, żony przystojnego czarnoskórego fryzjera) wyłudza pieniądze jej dawna znajoma ze szkoły. Ten fakt początkowo nakręca ciąg zdarzeń, ale właściwie nie powoduje nic konkretnego w fabule. Jest to jakby preludium do lepszego poznania bohaterów i nakreślenia ich charakterystyk: Natalie, która jest prawniczką i jako jedyna wyrywa się ze środowiska dzieciństwa, Felixa - syna rastamana, mechanika, ojca dwojga dzieci, Nathana, który pozostaje dzieckiem dzielnicy (dilerka). Wszyscy znają się ze szkoły, bawili się na tych samych ulicach, znają te same osoby i do tej pory zdarza się, że spędzają ze sobą czas.

Niesamowity jest sposób prowadzenia przez autorkę narracji. Przypomina to odsłuchiwanie nagranych rozmów na dyktafonie z tą różnicą, że możemy usłyszeć również myśli bohaterów. Mamy tu też różne sposoby przedstawiania rzeczywistości, w zależności o jakim bohaterze jest mowa. Jednak wszystko idealnie do siebie pasuje, jakby autorka chciała nam ukazać ułożoną układankę z poszczególnych puzzli, które wizualnie kształtem zupełnie do siebie nie pasują, a w rezultacie stanowią spójną całość.

Na pewno początkowo powieści nie czyta się płynnie i dobrze. Trzeba troszkę się przestawić jakby na odsłuchiwanie danych, przedstawionych chwil i spośród londyńskiego gwaru, szumu, szelestów, krzyków, wyłowić to co najważniejsze. Frustracje, smutek, lęk przed pójściem do przodu, stagnacja, stałe poszukiwanie własnej tożsamości.

- „Po prostu: w głowie mam osiemnaści lat i jeśli nic nie będę robić, jeśli będę stać nieruchomo nic się nie zmieni i już zawsze będę mieć osiemnaście lat. Na zawsze. Czas się zatrzyma [..] Czuję, że zasługuje dokładnie na to, co ma, ani na mniej, ani na więcej. Każda zmiana grozi nieodwołalnym zachwianiem tej równowagi.”

Trzeba przyznać, że „Londyn NW” to niesamowita książka. Wymusza na czytelniku duże skupienie, lecz w zamian oferuje Londyn w całej krasie, poprzez dźwięki, obrazy, rozmowy, smaki. Otacza on nas z każdej strony, lecz czy jest nachalny? Nie, on jest tu i teraz w tej chwili, pełen skojarzeń i niedomówień, życiowych dróg i zagubionych miłości.

Autorka stworzyła jakby mała perłę, mało prezentacyjną, przykurzoną, lecz jeśli popatrzy się na nią w odpowiednim świetle, okaże się ona pełna blasku i wartości. I taki jest właśnie „Londyn NW”. Zdecydowanie polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Niemy krzyk

Ocena:
Autor:
Data:
„Londyn NW” to powieść dość przygnębiająca, ale świetnie napisana. Zadie Smith zabiera nas do Londynu, miasta w którym się urodziła i jednocześnie europejskiej stolicy wielokulturowości (jej matka dorastała na Jamajce, więc sama Smith ma „odległe” korzenie). Bohaterami książki są młodzi jeszcze ludzie, którzy DZISIAJ próbują się zmierzyć z wyzwaniami, które stawia przed nimi świat. Choć potrzeby ludzkie są w zasadzie niezmienne (bezpieczeństwa, przynależności, MIŁOŚCI), czasy się zmieniają i to ... co od zawsze stanowi dla nas największą wartość, jest coraz trudniejsze do uzyskania. Trzeba udawać, trzeba biec, trzeba mówić, choć nikt nie słucha. Opowieść autorki „Białych zębów” koncentruje się na niemym krzyku, którego nikt nie słyszy, bo auta, pieniądze, kariera albo zwyczajne ciułanie grosz do grosza. Życzę owocnej lektury. Obowiązkowo! Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena