Koszyk 0
Opis:
Lolita, najgłośniejsza powieść Vladimira Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne ... Vladimir Nabokov (1899-1977), wybitny pisarz rosyjski i amerykański. Urodzony w Petersburgu, stał się prawdziwym obywatelem świata - od 1919 roku przebywał na emigracji. Oprócz powieści jego dorobek obejmuje także poezje, rozprawy krytyczne, przekłady dzieł literackich. Jest autorem takich utworów jak: Pnin, Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Maszeńka, Zaproszenie na egzekucję, Rozpacz, Dar, Król, dama, walet, Ada. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Vladimir Nabokov
  • 2009
  • 186
  • 135
  • 978-83-7495-405-1
  • 9788374954051
  • X2372

Recenzje czytelników

Było kontrowersyjnie; jednak poważnie i przewrotnie - doceniam, uznaję, czoła chylę i chwalę.

Ocena:
Data:
Pan Nabokov zaskakuje, intryguje czytelnika.

~Ale niezwykle/niezwyczajnie przedstawiając dziwaczną fascynację dojrzałego wiekiem mężczyzny; ukazuje w gruncie rzeczy proste przesłanie.
Główny bohater nie kocha tytułowej Lolity. Kocha jedynie siebie, swoje upodobania/preferencje i swoje pożądanie.
Nie jest zdolny do prawdziwej, normalnej, dojrzałej miłości.

Historia fascynacji - dewiacji/zboczenia od normy - seksualnej przedstawiona została niezwykle wyraziście ... barwnie i przekonująco. To zbulwersowało świat i tysiące czytelników, głównie czytelniczek, które "estetycznie i fabularnie" nie ścierpiały (nie przemogły czasem nawet do końca) tej książki i ją odrzuciły, zanegowały.
Język autora książki prezentuje wielki jego kunszt literacki. "Lolita" jest zaskakująca, porażająca. Tytułowa Lolita nie jest absolutnie jednak młodą w swej kobiecości "sex-maszyną". Lolita jest drogą pełną potknięć i powieść tę można postrzegać niczym erotyczny - psychodeliczny film drogi. Opisy tej drogi, barwna fabuła przeplata się z iście arcyciekawym traktatem filozoficznym o życiu; o ludziach, ich pragnieniach, dążeniach, odkrywaniu tajemnic - nawet mrocznych. O popełnianiu błędów, które w naszym mniemaniu nie są, gdyż czasem słuchamy siebie do zatracenia. A jak się okazuje nie każdy powinien wsłuchiwać się w swe naturalne zachcianki, ciągoty, nawet gdy są skrajnie mocne. Czasem należy zaprzeczyć samemu sobie, własnemu ja.
Pan Nabokov nie urodził się w starożytności, ale dla mnie jest pisarzem - współczesnym filozofem. I to jednym z największych.
Czy możemy potępiać tytułową Lolitę? Dziewczynę, wręcz dziewuszkę, w której trochę przedwcześnie obudziło się życie i nadmierna ciekawość? Także ta męsko-damska, erotyczna.

Temat - co najmniej kontrowersyjny; ale jest to książka dobra, bardzo dobra. Ciarki przechodzą po plecach, ale może i o to czasem chodzi w relacjach autor - czytelnik.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena