Koszyk 0
Opis:
Liryczna love story, która ukazuje moc słowa pisanego. "USA Today" Niezapomniana opowieść o dwóch kobietach, ich miłościach, ich sekretach, i o dwóch wojnach. Piękno szkockiej wyspy, dramat wojny, pragnienia serc i walka o połączenie rozbitej zdradą rodziny przeplatają się cudownie, pozostawiając akurat tyle niedopowiedzeń, ile trzeba, by wypełniła je wyobraźnia czytelnika ... "Publishers Weekly" Na przemian liryczna i zmysłowa debiutancka powieść Jessicki Brockmole urzeka tęsknym przywoływaniem czasów, gdy ręcznie pisane, niecierpliwie wyczekiwane listy mogły rzucać potężny urok na oczarowanych sobą kochanków. "Kirkus Reviews" Fascynująca, liryczna opowieść o miłości i stracie. Snując z wdziękiem historie kochanków, braci i sióstr obejmujące dwie wojny, Jessica Brockmole po mistrzowsku zgłębia stan serc, rozdartych pomiędzy szczerością i oszustwem, bombardowanych pociskami i oczekiwaniami społeczeństwa. Melanie Benjamin, autorka Alicji w krainie rzeczywistości Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jessica Brockmole
 • 2013
 • 1
 • 336
 • 206
 • 130
 • *, 97883-241-46239
 • 9788324146239
 • ZB6C3

Recenzje czytelników

Miłość pisana listem

Ocena:
Autor:
Data:
„List nie zawsze jest tylko listem.”

Sztuka epistolarna zanika na rzecz elektronicznych wiadomości typu sms czy e-mail. Taka informacja staje się bardziej formalna, mechaniczna i bezosobowa. Trudniej jest także wejrzeć między wersy, odczytać ukryte znaczenia, dopatrzyć się uczuć włożonych w konkretny tekst. Odręcznie pisany list daje więcej możliwości wyśledzenia emocji towarzyszących jego tworzeniu, śladów łez, romantycznych prezentów w postaci zasuszonego kwiatka, rysunku, szkicu ... indywidualnego zapachu.

Jessica Brockmole w książce „Listy z wyspy zwanej Niebem” przypomina o drżeniu, które towarzyszy oczekiwaniu na kolejny list, niecierpliwości, z którą rozrywa się kopertę, szybkim biciu serca podczas czytania słów nakreślonych przez bliską osobę.

Przenosimy się do Anglii 1940 roku. Wojna zagarnia coraz więcej ofiar, a okupant podbija kolejne narody. Podczas bombardowania w małym niewyróżniającym się mieszkaniu, ze skrytki pod boazerią wypadają listy, setki listów. Elspeth Dunn pieczołowicie zbiera wszystkie kartki, wychodzi z domu i znika. Jej córka Margaret zaintrygowana zachowaniem matki próbuje poznać przeszłość swojej rodzicielki i sekret skrywanych listów. To, co odkryje wywróci jej życie do góry nogami.

Elspeth Dunn jest dwudziestotrzyletnią poetką, żoną rybaka i mieszkanką malowniczej, szkockiej wyspy Skye. Marzy o wielkim świecie, ale panicznie boi się wody. Nie potrafi opuścić miejsca zamieszkania. Z czasem uczy się je kochać i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. Te odczucia zmieniają się wraz z listem amerykańskiego studenta, wielbiciela jej poezji. David jest ucieleśnieniem wszystkich jej marzeń i pragnień. Listy mnożą się, rozkwita przyjaźń, rodzi się miłość. Elspeth bije się z myślami. Chce być lojalna względem męża i rodziny, ale chciałaby także beztrosko zanurzyć się w uczuciu, które przyniósł jej los.

Dawid z kolei jest tak zwanym niebieskim ptakiem. Robi to, co akurat podpowiada mu serce i fantazja. Podróże, zabawa, adrenalina. Kiedy wybucha I wojna światowa, angażuje się w pomoc. Nie zważa na swoje bezpieczeństwo, ani na prośby rodziców i Elspeth. Pod ostrzałem, wśród niebezpieczeństwa czuje się jak ryba w wodzie.

Margaret jest córką Elspeth i narzeczoną pilota RAF- u. Jest zakochana i szczęśliwa. Nie rozumie obaw i pełnych współczucia spojrzeń swojej matki. Dopiero kiedy odkrywa prawdę o jej życiu, poznaje rzeczywistą naturę Elspeth.

Już sam tytuł książki sugeruje, że listy będą priorytetem i osią całej fabuły. Zaskoczeniem był dla mnie fakt, że opowieść ta wytyczona jest tylko i wyłącznie korespondencją. To bardzo trudne wyzwanie. Trzeba tak ułożyć listy, aby nie tylko ukazywały kolejne wydarzenia, ale i zachowały jasność i spójność. Jessice Brockmole udała się ta sztuka. Z dużą dozą autentyczności nakreśliła postacie, uwikłała je w trudne sytuacje oraz przedstawiła ich relacje na przestrzeni dwóch wojen i najokrutniejszego czasu w historii XX wieku. Postacie są pełne życia, wyraziste i budzą sympatię. Każde kolejne słowo sprawia, że z niecierpliwością chce się śledzić ich wędrówkę przez koleje losu, rozwój, dojrzewanie, wybory i ich konsekwencje. Emocje, jakie łączą bohaterów są szczere, a listy są odzwierciedleniem stanu ich uczuć: troską o zdrowie, obawą o życie, tęsknotą, miłością, strachem, dzieleniem się codziennością, radością, prośbą o radę, nadzieją, sentymentem.

Jessica Brockomole umiejętnie operuje słowem, pochłania uwagę czytelnika i pozwala zanurzyć się w romantycznej opowieści pełnej tajemnic, kłamstw, rozbitej rodziny szukającej porozumienia, akceptacji i wybaczenia.

aleksandrowemysli.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Skye

Ocena:
Autor:
Data:
W dzisiejszych czasach tak niewielu ludzi pisze do siebie listy. Chodzi mi o taki tradycyjne listy, a nie maile, czy sms-y. Tradycja powoli umiera, a my na to, niestety, pozwalamy. Czyż nie ma nic piękniejszego niż listy ukochanych osób, do których można wrócić po latach? Takich wspomnień nic nam nie odbierze - może czasem warto cofnąć się w tył? ...

Kiedy przeczytacie " Listy z wyspy zwanej Niebem", na pewno zmieni się wasz punkt widzenia na ten temat ... Bowiem cała powieść ma formę listów, wymienianych najpierw w 1912 roku przez poetkę Elspeth Dunn i jej wielbiciela Dawida, a później, w czasie wojny w 1940 roku, śledzimy koresponcję pomiędzy kobietą, a jej córką Margaret oraz pomiędzy Margaret i młodym lotnikiem, Paulem.
Całość jest bardzo intymna, szczera i wzruszająca. Chwilami ma się wrażenie jakby się podglądało czyjeś życie i podczytywało intymny pamiętnik. Cudowna forma!

Elspeth jest młodą kobietą, poetką, która mieszka na wyspie Skye w Szkocji. Choć pochodzi z rodziny rybaków, nigdy nie opuszczała wyspy, z powodu... strachu przezd wodą. Pewnego dnia otrzymuje list od wielbiciela swoich wierszy, z Ameryki. Zaczynają wymieniać się korespondencją coraz częściej, a ich więzy zacieśniają się. Najpierw przyjaźnią się, potem poznają bliżej... Ich sielankę przerywa wojna.
Po wielu latach, Margaret, córka Elspeth, w czasie zawieruchy II wojny światowej, pisze do matki o swoich zaręczynach z młodym lotnikiem, Paulem. Matka, chcąc dla swego dziecka jak najlepiej, ostrzega córkę przed pochopnymi decyzjami w trudnych czasach. Kiedy w ich dom trafia bomba, Elspeth znika .... Córka podąża jej śladem.

Forma tej powieści oczarowała mnie. Jest tak różna od naszej codzienności, i w tak bardzo intymny sposob ukazuje czyjeś życie, uczucia, myśli. Jest bardzo osobista, a przy tym wzruszająca i intrygująca. Podobieństwo między losami córki i matki uderza, a przeszłość powraca i zmienia ich życie. Tę fascynującą powieść pochłonęłam w jedno popołudnie, przy blasku choinki i kominka - to był dla mnie cudowny i niezapomniany czas. Jeśli potrzebujecie chwili dla siebie, pełnej wzruszeń, ciepła i refleksji - sięgnijcie po powieść Jessici Brockmole oraz po kubek aromatycznej herbaty - niezapomniane wrażenia gwarantowane!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/12/listy-z-wyspy-zwanej-niebem-jessica.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena