Koszyk 0
Opis:
Słynna opowieść, na podstawie której powstał film z Jackiem Nicholsonem i Jessicą Lange. Frank Chambers, włóczęga z więzienną przeszłością, zatrudnia się w przydrożnym barze. Właścicielem gospody jest grecki imigrant Papadakis. Z młodą żoną Corą dzieli go nie tylko znaczna różnica wieku, ale również temperament i sposób rozumienia świata. Cora początkowo ignoruje nowego lokatora, wkrótce jednak nawiązują namiętny romans. Postanawiają zamordować Papadakisa ... aby po jego śmierci związać się na stałe. Pierwszy zamach kończy się niepowodzeniem, zaś Chambers nieoczekiwanie wzięty zostaje za wybawiciela poranionego męża. Zdesperowani kochankowie postanawiają podjąć kolejną próbę... Klasyka czarnego kryminału spod pióra mistrza gatunku. Elektryzuje nerwową narracją, nieoczekiwanymi zwrotami akcji oraz atmosferą grozy, przemocy i erotyzmu charakterystyczną dla twórczości Jamesa M. Caina. Ta gorączkowa opowieść o włóczędze, który zatrudnia się w przypadkowym barze i poddaje erotycznej obsesji wiodącej ku morderstwu, uznana została za obrazę moralności i stała się przedmiotem rozprawy sądowej w Bostonie. Inspirowała Alberta Camusa przy pisaniu „Obcego”, pobudziła też wyobraźnię filmowców. Powstały aż trzy adaptacje książki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • James M. Cain
  • 2010
  • 200
  • 205
  • 145
  • 978-83-7648-1-753
  • 9788376481753
  • Y6157

Recenzje czytelników

Obowiązkowa klasyka

Ocena:
Autor:
Data:
Osławione już na całym świecie opowieści, na podstawie których powstały filmy. James M. Cain w osobliwy dla siebie sposób kieruje tokiem wydarzeń i zaskakuje. Autor zwraca uwagę na emocje i podobną naturę człowieka, która zawsze odkrywa się w sytuacjach na ,,ostrzu noża". Z pewnością warto przeczytać i warto znać!
Czy ta recenzja była przydatna?

Motywy stare jak świat

Ocena:
Autor:
Data:
,,Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” to osławione na całym świecie opowiadanie, które znalazło się na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów. Ta rekomendacja sprawiła, że byłam bardzo jej ciekawa. Sięgnęłam więc po tę lekturę i…
,,Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” opowiedziana jest z perspektywy włóczęgi i drobnego przestępcy Franka. Pewnego dnia mężczyzna zjawia się w barze, gdzie poznaje Nicka i jego żonę Corę ... Frank zaczyna pracować dla pary i wkrótce nawiązuje romans z żoną właściciela przybytku. Namiętność, jaka połączyła kochanków sprawiła, że w umyśle pary pojawił się morderczy plan. Cora i Frank postanawiają zamordować męża kobiety.
Namiętność, miłość i morderstwo to motywy stare jak świat. Można wyliczać książki, w których morduje się męża/żonę kochanki po to, by zająć jego miejsce. W ,,Listonosz dzwoni dwa razy” intrygujący jest właśnie punkt, z którego zostają zrelacjonowane wydarzenia. Jest to punkt widzenia mordercy, który wraz ze swą kochanką opracowują najpierw jeden plan morderstwa, a kiedy nie powodzi się on, drugi. Wszystko zmierza do końca. Końca, który czytelnikowi właściwie znany jest od samego początku powieści. Wiemy, że morderstwo zostanie popełnione, wiemy również, że jego konsekwencją będą kolejne zbrodnie, strach i nienawiść. I tak jest w tym przypadku. Miłość kochanków zmienia się, zastępuje ją nieufność, podejrzliwość i chęć przetrwania.
Powieść Jamesa M. Caina to uniwersalna. Opowieść o tym, że nie ma winy bez kary. Powtarza pewne schematy, przedstawia człowieka jako słabego wobec swych żądz. Studium bezwzględności.
Szczerze mówiąc mnie ta lektura nie ujęła. Spodziewałam się wszystkiego, co się w niej wydarzyło. Od początku były znane motywy postępowania pary, więc nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu. Pocieszeniem dla mnie jest fakt, że nie poświęciłam tej książce zbyt wiele czasu: ,,Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” to krótkie opowiadanie, przez które przebrnięcie zajmuje mniej niż trzy godziny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena