Koszyk 0
Opis:
Sztandarowa powieść Janusza A. Zajdla, twórcy nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Główny bohater, Adi Cherryson, alias Sneer, wzorowany jest na postaci kolegi po piórze, Adamie Wiśniewskim-Snergu. Stanisław Lem uznał Limes interior za najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał. I ty możesz znaleźć się po drugiej stronie zera! "Póki KLUCZ w garści, w sercu nadzieja". Półświatek Argolandu: lifterzy, downerzy, hieny, zdziercy. W absurdalnym ... sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Drobny kombinator, dzięki sprytowi inteligencji, dochodzi do szczytów władzy i odkrywa, że jego kraj jest kolonią sterowaną przez Obcych, którzy narzucili mu ustrój wzorowany na modelu stanów atomowych. Kasta tzw. nadzerowców próbuje zminimalizować skutki interwencji najeźdźców. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Janusz Zajdel
  • 0
  • 288
  • 195
  • 120
  • *, 97883-7578-0260
  • 9788375780260
  • Z3398

Recenzje czytelników

Fantastyka na najwyższym poziomie

Ocena:
Autor:
Data:
Janusz Zajdel znany jest jako prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Jego początkowe zainteresowanie klasycznymi wątkami technologii i futurologii w fantastyce, przerodziło się w powieści poświęcone kwestiom politycznym i socjologicznym. Znany między innymi dzięki słynnej powieści "Cylinder van Troffa", Zajdel ponownie wprowadza nas w świat społeczeństwa totalitarnego, w którym życie obywateli podlega ścisłej kontroli.

"Limes inferior" to dystopia ... powieść-kamuflaż będąca satyrą polityczną opisującą sytuację gierkowskiej Polski, w której autor piętnuje absurdalny system wyłaniania elit, nieudolność służby zdrowia, zakłamanie mediów oraz niski poziom nauki.
To jednocześnie uniwersalne ostrzeżenie przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zbytnia automatyzacja, komputeryzacja i rozwój technologii. W dzisiejszej rzeczywistości, w której podłączenie się do Internetu jest jednoznaczne z ujawnianiem przez nas często bardzo osobistych danych o sobie, stanowi ostrzeżenie tym bardziej aktualne i realne, które trudno traktować obojętnie.

Argoland, świat wykreowany w powieści, to zhierarchizowane społeczeństwo, w którym obywatele podzieleni zostali na klasy w zależności o swoich umiejętności i intelektu. Przynależność do określonej klasy weryfikowana jest poprzez system skomplikowanych testów i określa zarówno możliwe formy zatrudnienia specyficzne dla danej grupy klasowej, jak i wysokość zarobków, liczonych w kolorowych punktach (czerwonych, zielonych lub żółtych). Podstawowym rekwizytem każdego obywatela Argolandu jest Klucz - niewielkie urządzenie, które spełnia jednocześnie funkcję zegarka, karty kredytowej, dowodu tożsamości oraz certyfikatu klasy intelektu. Klucz, skonstruowany jako osobisty identyfikator jednostki, jest tak zabezpieczony by uniemożliwić nielegalną działalność i przestępczość, umożliwia również jednak pełną kontrolę i manipulację ze strony systemu, ograniczając jawnie wolność i swobodę obywatela.

Jak się jednak okazuje nawet tak precyzyjny system ma swoje braki, a w tym ściśle kontrolowanym świecie istnieje miejsce dla przestępczego półświatka, w którym roi się od drobnych kombinatorów, wykorzystujących luki systemu. Okazuje się, że można kupić sobie wyższą klasę, nawiązując kontakt z tzw. lifterem, osobą trudniąca się w podwyższaniu klasy intelektu za opłatą.
Główny bohater, Sneer, jest jednym z najlepszych lifterów w społeczności Argolandu. W rzeczywistości jest posiadaczem najwyższej zerowej klasy, jednak ukrywa się jako obywatel czwartej klasy mając w ten sposób więcej swobody działania. Sneera od dawna dręczy sposób funkcjonowania systemu i wzajemnych zależności społecznych. Realizując jedno ze swych zleceń zostaje wplątany w wir wydarzeń, dzięki którym stopniowo odkrywa zaplecze funkcyjne systemu oraz dowiaduje się o istnieniu klasy tzw. nadzerowców, odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi społecznej. To jednak dopiero niewielka część skrzętnie skrywanej tajemnicy. Okazuje się bowiem, że ściśle zhierarchizowany system nie jest efektem naturalnych historycznie uwarunkowanych przemian społecznych, lecz efektem narzuconych siłą zmian, za którymi stoi obca cywilizacja pozaziemska.

Powieść została oparta na ciekawym i nowatorskim pomyśle, a całość akcji została poprowadzona po mistrzowsku. Kreacje bohaterów są przekonujące i realistyczne, dzięki czemu książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością i trudno oderwać się od lektury.
Koniec powieści jest jakby nieco oderwany od realistycznej całości, sugeruje istnienie tajemniczych mocy, które mogą pomóc wyrwać się z otępienia i które w znaczący, acz subtelny sposób wpływają na nasze życie i kierują naszymi poczynaniami. Mimo to, jest to naprawdę wspaniała i urzekająca całość z głębszym przesłaniem, której nie powinien pominąć żaden miłośnik fantastyki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Społeczna klasyfikacja

Ocena:
Autor:
Data:
Warto chyba wspomnieć, jak istotna, choć większości czytelników chyba mało znana jest ta powieść. Limes inferior to pozycja wpisująca się w nurt polskiej fantastyki socjologicznej, której Zajdel był prekursorem. Po raz pierwszy wydano ją w 1982 roku, ponad trzydzieści lat temu, a do dziś jest jednym z ważniejszych, sztandarowych utworów polskiego science fiction. Przed swoją lekturą robiłam wszystko, żeby nie dowiedzieć się, o czym właściwie Limes inferior jest, doszły jednak do mnie informacje ... że to obraz antyutopii, ostry, często ironiczny, bardzo dojrzały. Nie mogę się z tym nie zgodzić i jestem przekonana, że doceni to każdy czytelnik, nawet taki, któremu z różnych powodów, choćby czysto literackich czy gatunkowych, książka nie przypadnie do gustu. Z jednej strony Zajdel komentuje ustrój, w którym żył. Limes inferior to, w kontekście socjalizmu, mocne podsumowanie idei równości społecznej za wszelką cenę. Pozorną sprawiedliwość społeczną przedstawiono w taki sposób, że na początku byłam nią szczerze zaintrygowana, starając się samodzielnie zrozumieć wszystkie zasady kierujące społeczeństwem, później dając się ponieść wchodzeniem w głębię każdej z podstaw Argolandu. Dostałam szansę na własne oszacowanie zalet i wad, by na końcu otrzymać, jak Sneer, całą prawdę o świecie i o tym, do czego dąży. Z drugiej strony Zajdla można czytać też współcześnie, w perspektywie mając świat konsumpcjonizmu i ograniczenia umysłowego, wygody, automatyzacji. Choć wszystko w powieści dotyczy człowieka i ma służyć ludzkiej wygodzie, jest to świat odhumanizowany, obcy.

Pierwszą połowę powieści buduje głównie akcja. Na przykładzie Sneera i jego pracy, a także bardzo swoistego stylu życia, czytelnik dostaje przegląd przez sposób działania społeczeństwa "od środka". Wiemy tyle, ile wie Sneer, ile się domyśla, ile rzeczy zostaje mu powiedzianych i ile wniosków sam wyciąga. Im dalej w powieść, tym częściej to jego przemyślenia i refleksje stają się najmocniejszą częścią powieści. Nie jest to książka z wartkim splotem zdarzeń, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, nie jest to książka, którą można przeczytać w ciągu jednego dnia, nie jest to także książka, która ma poruszać serca i przywiązywać do bohaterów. To inny rodzaj historii. Dla mnie jest to książka, którą czyta się po raz pierwszy z ciekawości, po raz drugi dla szczegółowego analizowania wszystkich mechanizmów, które Zajdel stworzył i opisał. To kolejna książka z klasyki polskiej fantastyki naukowej (obok Marka S. Huberatha), której zakończenie wprawia mnie w konsternację. Przy tej książce trzeba myśleć, a po jej zamknięciu myśli się nawet jeszcze bardziej.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/02/limes-inferior-janusz-zajdel.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena