Koszyk 0
Opis:
Dwie poruszające opowieści o młodości od francuskiej mistrzyni prozy obyczajowej. Podobno są szczęśliwi. Matylda ma 24 lata i studiuje historię sztuki. Yann – nieco od niej starszy – pracuje w sklepie ze sprzętem hi-tech i mieszka z Melanie. Dwie przypadkowe sytuacje sprawią, że na swoje życie popatrzą z zupełnie nowej perspektywy i podejmą decyzje, które zmienią ich na zawsze. Anna Gavalda – ... francuska dziennikarka i pisarka. Autorka m.in. powieści Po prostu razem (sfilmowana, z  Audrey Tatou w roli głównej) oraz Kochałem ją. Jej książki tłumaczone są na ponad 30 języków. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Gavalda
  • 2015
  • 1
  • 270
  • 197
  • 123
  • 9788308055175
  • 9788308055175
  • ZCHDS

Recenzje czytelników

"Lepsze życie"

Ocena:
Autor:
Data:
Z pewnością po świecie chodzi wiele osób, które uważają, że ich życie mogłoby być lepsze, mogłoby się zmienić i sprawiać prawdziwą przyjemność. Tylko jak to zrobić? Czy można tak po prostu porzucić to, co dotychczas osiągnęli, nawet jeśli nie uważają tego za żadne osiągnięcie? Czy można nagle zmienić całe swoje życie? Ta książka pokazuje, że zdecydowanie można, a pomóc w tym może jeden impuls wywołany przez innego człowieka, bądź jakieś zdarzenie ...

Książka została podzielona na dwie osobne historie, w których poznajemy dwoje bohaterów. Mathilde ma 24 lata, studiuje, pracuje, imprezuje, po prostu żyje. Pewnego dnia gubi torbę, w której znajduje się koperta z dużą ilością pieniędzy. Może nie przejęłaby się tym aż tak bardzo gdyby nie to, że są to pieniądze jej współlokatorek, do których jeszcze nie dołożyła swojej puli. Wydawałoby się, że szczęście jej sprzyja, ponieważ ktoś odnajduje jej torebkę i zwraca ją właścicielce z całą zawartością. To wydarzenie sprawia, że dziewczyna zaczyna myśleć o swoim życiu i postanawia je zmienić. Yann ma 27 lat i jest w wydawałoby się udanym związku, pracuje, ale w jego życie wdarła się rutyna. Pewnego dnia postanawia pomóc sąsiadom, a oni zapraszają go do siebie na kolację, która zmienia całe jego życie. Opowieści Isaaca, jego żona Alice, która od pierwszego wejrzenia wywarła na niego duże wrażenie oraz ich córki, sprawiły, że chłopak zaczął wiele rzeczy postrzegać zupełnie inaczej, a to go pchnęło do działania.

Gdybym miała oceniać książkę jako dwie osobne historie to ta o Mathilde byłaby bardzo nisko oceniona. Okazało się, że autorka tę część napisała w strasznie chaotyczny sposób, przez co nie mogłam się na początku w ogóle odnaleźć ani wciągnąć w całość. Kiedy wreszcie mi się udało i myślałam, że się do tego przyzwyczaiłam autorka znowu wprowadzała kompletny chaos. Przez chwilę obawiałam się, że cała książka będzie pisana w takim stylu, a tego naprawdę bym nie zniosła. Jeśli chodzi o samą bohaterkę to miałam wrażenie, że nie mam do czynienia z dorosłą osobą tylko z nastolatką, która jak sama uznała używa języka z gimpla, z niezrównoważoną alkoholiczką. Nie mogłam się przyzwyczaić do tej postaci, a właściwie nawet mnie denerwowała. Niestety w tej historii również zakończenie pozostawia wiele do życzenia. Kiedy zrozumiałam, że w książce zawarte są dwie oddzielne historie to miałam nadzieję, że autorka zakończy je w taki sposób, że nie pozostawi niedosytu. A niestety wyszło tak, jakby historia Mathilde nie została dopracowana, zakończyła się w najciekawszym momencie i to jeszcze w taki sposób, że nie można się domyślać, co będzie dalej, ponieważ trzeba by było napisać kolejną książkę.

Ale oceniałam książkę jako całość i na początku moja ocena miała być dużo niższa dopóki nie doszłam do drugiej historii, która uratowała całość i sprawiła, że przestałam myśleć o Mathilde. Historia Yanna tak bardzo zmieniła moją ocenę książki z prostego powodu, wiele sytuacji, które opisała autorka były mi znajome i z wieloma się utożsamiałam. To sprawiło, że odbierałam tę książkę w dużo bardziej osobisty sposób niżby mogło się wydawać. Przed rozpoczęciem lektury nie spodziewałam się, że tak mnie ta historia ruszy, momentami wprawi w nostalgiczny, a nawet dołujący nastrój.

Powieść, choć specyficzna i momentami chaotyczna, napisana jest w taki sposób, że czyta się ją bardzo szybko. Myślę, że jest to spowodowane chęcią poznania dalszych losów bohaterów i tego, w jaki sposób zmienią swoje życie. Sama nie odłożyłam książki, dopóki nie przeczytałam ostatniej strony. Wydaje mi się, że lekkość, z którą się czytało, można również zawdzięczać językowi, który jest prosty, a momentami nawet bardzo naturalny, taki, którego każdy z nas używa bądź słyszy każdego dnia.

Lepsze życie jest książką dającą do myślenia, gdyż człowiek mimowolnie zaczyna się zastanawiać czy jego życie jest wystarczająco dobre, czy jest z niego zadowolony, a jeśli nie to czy byłby w stanie zmienić je tak jak bohaterowie, czy może jednak pozostanie tchórzem. A może to właśnie ta książka będzie tym impulsem pozwalającym na wprowadzenie zmian?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dobra

Ocena:
Autor:
Data:
"Lepsze dni" Anny Gavaldy to dwie oddzielne historie. Bohaterami głównymi są dwudziestokilkulatkowie - kobieta i mężczyzna. Niby są zadowoleni ze swojego bytu, ale jak tylko nadarza się okazja na zmiany to szybko z niej korzystają. Czy można nazwać ich odważnymi czy nieroztropnymi? Mimo, że nie wiedząc jak ich życie się potoczy, czy nadejdą tytułowe lepsze dni, podejmują ryzyko. Jednak czy było warto?

Niekiedy z pozoru błahe wydarzenia są zaczątkiem wielkich zmian. Każda decyzja ... którą podejmujemy wcześniej czy później przynosi konsekwencje. Nieraz pozytywne. Optymistom zapewne łatwiej przychodzi podejmowanie nowych wyzwań, ponieważ zawsze patrzą w przyszłość przez różowe okulary. A nasi bohaterowie mimo wszystko nie boją się podjąć ryzyka zmiany w swoim życiu. Przyznam, że nie poznałam zbyt wielu osób, które byłyby całkowicie zadowolone ze swojego życia. Większość z nas cały czas dąży do czegoś lepszego. Nabywamy coraz to nowsze "gadżety" i oczekujemy, że to one coś zmienią. Próbujemy zapełnić pustkę powstałą brakiem bliskości, ponieważ na relacje międzyludzkie jest wciąż zbyt mało czasu. Gonimy za czymś nieuchwytnym, gubiąc po drodze to co wartościowe.

W pierwszej części książki styl jest dość realistyczny, nieco chaotyczny. Trochę trudno mi się to czytało. Mało tu szczegółów tła a akcja mknie dość szybko. I nie brak tu wulgaryzmów. Ponadto autorka nadużywa nowomowy. Stosuje bardzo krótkie zdania. Niezbyt długie rozdziały są pełne pytań retorycznych i poprzez to wydają się pasować do aktualnej kultury czytania. W drugiej historii spodziewałam się nieco innego stylu, ponieważ bohaterem jest ktoś inny. Jednak sposób wyrażania myśli Gavaldy wydaje się tu sztucznie zmieniony. Jakby usilnie dopasowany do nowej osobowości. I w rezultacie otrzymujemy niezbyt udaną próbę zróżnicowania przekazu.

Można powiedzieć, że ta historia ma wydźwięk uniwersalny. Autorce udało się uchwycić tu codzienność w taki sposób, że książkę można odczytywać jako swego rodzaju apel do wszystkich - bez względu na wiek i doświadczenie życiowe. Gavalda umiejętnie połączyła szczyptę humoru, cynizmu, sarkazmu i nietypowego romansu. Prawdopodobnie jest to opowieść o dzisiejszej generacji młodych ludzi. Można jednak zadać pytanie dlaczego autorka wybrała właśnie te dwie historie. Może celem tej książki jest także ukazanie różnego sposobu radzenia sobie z poszukiwaniem lepszego życia. Pewne jest jedno - jej historie pobudzają wyobraźnię.

Lektura nie jest obszerna, ale niesie w sobie wiele kwestii skłaniających do przemyśleń. Trzeba przyznać, że Anna Gavalda ma niesamowity dar tworzenia postaci i obrazów. Wiele razy wyobraziłam sobie siebie w Paryżu, odwiedzającą opisane tu miejsca. Autorka posiadła także unikalny sposób mówienia o świecie. Pokazuje lepiej niż ktokolwiek inny, że życie może dać nam liczne ciosy ale także może być pełne szampana i radości. Pisarka trafnie oddała tu również obraz pokolenia ofiar postępu technologicznego. Obwiniła konsumpcyjną logikę naszych czasów (mierzenie wartości osoby poprzez jej siłę nabywczą) i odcieleśnienie relacji międzyludzkich. Jej proza uzmysłowiła mi, że wszystko jest możliwe. Trzeba przyznać, że Gavalda to dobra obserwatorka codzienności z umiejętnością przedstawienia tego co zauważyła w słowach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena