Koszyk 0
Opis:
 Fascynująca tajemnica ukryta za arcydziełem RembrandtaRembrandt. Wisielec. Czarownica z Lejdy.I jeden obraz, który połączył ich na zawsze.1632 rok, Amsterdam, publiczna egzekucja notorycznego złodzieja Adriaena alias Arisa Kindta. Wieczorem, podczas wykładu anatomii, doktor Nicolaes Tulp dokonuje publicznej sekcji zwłok rzezimieszka. Wśród świadków tego medycznego spektaklu jest Rembrandt van Rijn, któ ... ry zobrazuje go arcydziełem - swoją przepustką do nieśmiertelności…Dlaczego Rembrandt z taką determinacją podkreśla godność zmarłego, pozwalając doktorowi Tulpowi dokonać jedynie sekcji przedramienia? Dlaczego na gotowym obrazie domalował Adriaenowi dłoń, którą ucięto mu wiele lat wcześniej? Czy zadecydowała o tym trauma z własnego dzieciństwa? Osobista znajomość zmarłego? A może spotkanie z tajemniczą kobietą noszącą w brzuchu dziecko mordercy?Zmysłowa podróż ulicami XVII-wiecznego Amsterdamu. Tajemnice najsłynniejszego obrazu Rembrandta odkryte przez konserwatorów dzieł sztuki. Prowokujący, naturalistyczny obraz medycyny i przesądów Złotego Wieku Niderlandów. Piękna historia miłosna.Subtelna opowieść o sztuce, miłości i śmierci dla fanów Dziewczyny z Perłą i Szczygła. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • WAM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Nina Siegal
 • 2016
 • 1
 • 336
 • 202
 • 146
 • 97883277-1042-0
 • 9788327710420
 • ZD43H

Recenzje czytelników

Lekcja anatomii

Ocena:
Autor:
Data:
Arcydzieło Rembrandta Lekcja Anatomii doktora Tulpa, zainspirowało Ninę Siegal aby napisać opowieść pod takim właśnie tytułem.
Akcja rozgrywa się w XVII wiecznym Amsterdamie, gdzie doktor Tulp – patomorfolog, dokonuje publicznej sekcji zwłok Arisa Kindta – który został publicznie stracony za kradzież i inne drobne przewinienia. Rembrandt będąc na tej sekcji uwiecznił zwłoki zmarłego nie zdając sobie sprawy, że obraz ten stanie się arcydziełem na skalę światową ... Artysta ma wielki szacunek do skazańca, dlatego uwiecznia jego lewe przedramię. Jaką tajemnicę skrywa artysta? Dlaczego na obrazie Rembrandt domalował odciętą dłoń skazańcowi? Czy może malarz znał osobiście skazańca? I czy za tym kryje się też romantyczna miłość? Te i inne pytania nasuwają się w trakcie czytania powieści. Zachęcam Cię drogi czytelniku do przeczytania i przejścia ulicami XVII wiecznego Amsterdamu ora poznania postaw i przesądów ludzi mieszkających w tym mieście.
Autorka bardzo wnikliwie i szczegółowo opisała namalowany obraz, bowiem jest laureatką licznych nagród i grantów z dziedziny kultury i sztuki. Jak pisze: Rembrandt musiał uważać ten obraz za dowód znaczącego postępu w porównaniu ze swoimi wcześniejszymi pracami. Musiał być dla niego czymś osobiście bardzo ważnym, bo podpisał się pod obrazem po prostu „Rembrandt” choć nigdy tego nie robił, bo wszystkie swoje prace sygnował jedynie inicjałami.
Książka napisana w sposób profesjonalny aby oddać charakter i atmosferę tamtych lat autorka posłużyła się wieloma pozycjami książkowymi z dziedziny sztuki, oraz światowej klasy opiniami historycznymi, którzy badali kulturę i społeczność XVII wiecznego stulecia. Jednak najwięcej do tej książki wniósł światowy badacz twórczości Rembrandta – Ernst van de Wetiring, który napisał sześciotomową monografię malarza i był osobistym przewodnikiem i mentorem do napisania tej powieści.
Książka w miękkiej oprawie, polecam ja wszystkim którzy są fanami „Dziewczyny z perłą i Szczygła” jest to także subtelna opowieść o sztuce, miłości i śmierci.
Moja ocena : 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lekcja anatomii

Ocena:
Autor:
Data:
1632 rok, Amsterdam.

,,Na zewnątrz, w chłodnym powietrzu, czuć świąteczny nastrój. Chociaż jest zimno i mokro, a chmury wiszą nisko, tworząc sklepienie nad dachami miasta, ma się wrażenie, że przez ciche kanały i boczne uliczki Amsterdamu płynie niby prąd nieskrywane podniecenie. Niektórzy nazwaliby je żądzą krwi."

Robotnicy zbijają z desek szubienicę, a nieopodal kramarze rozkładają stragany, aby sprzedawać gapiom przybyłym na egzekucję, naczynia, rękawiczki i pieczywo ...
Jednym z powieszonych ma być notoryczny złodziej Adriaen Adriaenszoon, znany jako Aris Kindt.
Wieczorem po egzekucji doktor Nicolaes Tulp przeprowadzi publiczną sekcję zwłok złodzieja, a Rembrand Harmenszoon van Rijn zajmujący stanowisko mistrza akademii Uylenburgha namaluje obraz z tej lekcji anatomii, na którym postacie będą naturalnej wielkości.

Flora z Lejdy jest w ciąży i nosi dziecko Arisa, o którym on jeszcze nie wie. Ludzie obrzucają jej dom kamieniami i nazywają czarownicą, gdy dowiadują się, że Kind ma zostać powieszony. Z pomocą przychodzi do niej ksiądz Thijn, który wręcza jej pieniądze na wyjazd do Amsterdamu i prosi, by jak najszybciej udała się porozmawiać z sędzią i przekonała go o złagodzeniu kary dla Adriaena.

W Amsterdamie krzyżują się losy głównych bohaterów i jak się wkrótce okazuje są oni ze sobą w różny sposób powiązani nie tylko w teraźniejszości, ale też w przeszłości.

W powieści obok wątków związanych z historią medycyny i malarstwa znalazło się też miejsce na miłość. Flora i Adriaen znali się od dziecka. Ona odwiedzała go, gdy jej ojciec przychodził do domu spity jak bela. On odwiedzał ją, gdy jego ojciec wpadał w szał i w ruch szły pięści. Po latach włóczęgi Adriaen powrócił do Lejdy i do Flory już jako mężczyzna, ale nie był taki jak dawniej. Wrócił znużony, utrudzony i cały w bliznach po chłostach. Tylko Florze pozwalał dotykać swojego ciała, bo robiła to z czułością i delikatnością.

Ludzie uważali Arisa za świętego złodzieja, bo nie odstraszały go od kradzieży ani chłosty, ani banicja, ani piętnowanie gorącym żelazem. Złodziejom obcinano ręce, ciała wisielców wisiały miesiącami na widoku publicznym, by siać postrach.

,,Lekcja anatomii" to powieść, która zapewni niezwykłą podróż po ulicach XVII-wiecznego Amsterdamu. Zaglądamy do wszystkich zakamarków miasta i domów ludzi z różnych warstw społecznych.

Akcja powieści przeplata się w kilku miejscach z uwagami konserwatorów do obrazu Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa. Byłam zaskoczona jak wiele specjaliści mogą dowiedzieć się o obrazie sprzed wieków. Autorka doskonale odtworzyła sposób pracy Rembrandta i wplotła w fabułę fakty z jego życia.

Naturalistyczne opisy związane z medycyną były dla mnie szokujące i nie mogę pojąć jak na pokaz lekcji anatomii mogli przychodzić kupcy, sędziowie, damy. Sekcja zwłok była dla nich teatrem. Ćwiartowanie ludzkiego ciała było rozrywką, na którą sprzedawano bilety. Holenderscy lekarze przeprowadzali publiczne sekcje zwłok raz w roku. Wycinali kolejne narządy wewnętrzne, a następnie puszczali w obieg po sali, by każdy mógł je obejrzeć z bliska. Podczas lekcji wygłaszali wykład, debatowali, a w nocy udawali się na ucztę z tej okazji. Nie wiem, jak mogli cokolwiek zjeść...

Badania anatomiczne oczywiście przyczyniały się do rozwoju medycyny, ale w XVII wieku nie zwracano uwagi na poszanowanie godności ludzkiej i chrześcijański pochówek narządów. Również Kartezjusz, wybitny matematyk i filozof, prowadził amatorskie badania anatomiczne, które miały pomóc w odnalezieniu duszy w ciele, ale wykorzystywał do badań zwierzęta.

Gdy wybierałam powieść Niny Siegal do przeczytania nie spodziewałam się, że dostarczy mi tak wielu wrażeń. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona i z pewnością sięgnę po kolejne książki autorki.
A Wam oczywiście polecam ,,Lekcję anatomii":)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena