Koszyk 0
Opis:
Liczący ponad 200 lat Tarleton-Dandridge House to żelazny punkt programu wycieczek zwiedzających zabytki Filadelfii. Chodzą słuchy, że po tej posiadłości, pamiętającej czasy walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wciąż krąży duch Lucy Tarleton, patriotki zasztyletowanej przez wrogiego generała, Briana Bradleya, zwanego Bestią. Allison Leigh, zamiłowana historyczka i badaczka ... oprowadza turystów po domu. Pewnego wieczoru po odprawieniu ostatniej grupy dokonuje makabrycznego odkrycia. W gabinecie, w którym wisi portret Bestii, znajduje trupa kolegi, pełniącego za życia rolę przewodnika. Na miejsce zbrodni przyjeżdża Tyler Montague, należący do specjalnej grupy agentów FBI, znanej jako Ekipa Łowców. Podobnie jak jej inni członkowie, jest obdarzony szczególną intuicją i umiejętnością nawiązywania kontaktu ze zmarłymi. Zwraca się z prośbą o wsparcie śledztwa do Allison, której wiedza o dziejach legendarnej posiadłości i jej mieszkańcach może okazać się przydatna. Nieoczekiwanie nawiązuje się między nimi bliska więź. Heather Graham jest autorką bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Opublikowała ponad 70 tytułów, m.in. Rajska pokusa, Noc, morze i gwiazdy, Mordercze grono, Bagno grzechów, Klątwa kanionu, Instynkt mordercy, Niewidzialne, Zło i Klątwa. Jej powieści zostały wyróżnione licznymi nagrodami. Ukazały się na całym świecie w łącznym nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Heather Graham
  • 2015
  • 336
  • 202
  • 140
  • 9788377789483
  • 9788377789483
  • ZCGE5

Recenzje czytelników

Czy można zabijać po śmierci?

Ocena:
Autor:
Data:
Allison Leigh, wykształcona wykładowczyni i kochająca historię przewodniczka starej rezydencji, jak co dzień kończy swoją pracę robiąc dokładny obchód po liczącym ponad 200 lat budynku. Przekazując swoją wiedzę zainteresowanym turystom, czuje się spełniona, ponieważ dzieje minionych lat są dla niej wielkim skarbem, którym lubi się dzielić. Mroczna opowieść o okrutnym generale Brianie Bradleyu, który z zimną krwią zamordował niewinną Lucy Tarleton, wzbudza wśród ludzi sensację, tym bardziej ... że krążą pogłoski o pojawiającej się w rezydencji zjawie, przedstawiającej postać zasztyletowanej kobiety. Allison, wchodząc do jednego z pomieszczeń, okrywa nagle przerażający widok. Tuż obok portretu wrogiego generała znajduje ciało jednego z przewodników – Juliana. Jej kolega, który tego dnia nie pojawił się w pracy, otoczony krwią, siedzi z wbitym w podbródek bagnetem… Wkrótce wszczęte zostaje śledztwo. W odkrywaniu zagadki śmierci młodego przewodnika bierze udział specjalny wydział FBI, zwany Ekipą Łowców, z Tylerem Montague na czele. Mający niezwykły dar mężczyzna jest czymś w rodzaju medium. Rozpoczyna się wielkie poszukiwanie, rozgrzebywanie przeszłości, ale i wyścig z czasem, bo coś, co zabija, może chcieć więcej.

„Według legendy, w salonie Bestia Bradley wbił nóż prosto w serce Lucy Tarleton. Zabił ją, podczas gdy ojciec, zmuszony przyglądać się tej zbrodni, z płaczem błagał o oszczędzenie Lucy.”

Tarleton-Dandridge House, stary, zabytkowy dom, to przyciągający turystów obiekt, w którym życie utraciło wielu ludzi. Kiedyś, prawie 200 lat temu, z ręki okrutnego generała ginęli tutaj patrioci, a wśród nich Lucy, kobieta, którą z oprawcą podobno łączyło uczucie. Nieco później, w owej posiadłości, także doszło do kilku tragedii. Skręcenie karku, porażenie prądem – niby nieszczęście może czyhać na nas wszędzie. To miejsce jest jednak przeklęte, a zło, które sieje tutaj spustoszenie, nie jest dziełem przypadku. Teraz ginie Julian, młody mężczyzna, który z pewnością nie popełnił samobójstwa, bo któż wbija sobie w podbródek ostrze, chcąc pozbawić się życia? Czy mają z tym coś wspólnego siły nieczyste, zjawiska paranormalne? Czy Brian Bradley, srogo spoglądający na ludzi z portretu, może zabijać nawet po śmierci? Czy może mordercą jest człowiek, z krwi i kości, który wykorzystując historię o duchach, pragnie osiągnąć swój cel?
Czytając tę książkę możecie poznać odpowiedzi na te pytania, ale dowiedzieć się także co nieco na temat więzi, jaka zacznie tworzyć się pomiędzy główną bohaterką, a Tylerem, śledczym FBI próbującym rozwikłać tę tajemniczą sprawę.

„Legendarna posiadłość” to książka, która może wyprowadzić w pole niejednego czytelnika i to pod wieloma względami, nawet jeżeli chodzi o zdefiniowanie gatunku tejże powieści. Początkowo miałam wrażenie, że mam przed sobą dobrze zapowiadający się horror. Mknące przez dom zjawy, złowrogi wzrok postaci z portretu czy też zamordowany przewodnik, który tuż po śmierci odwiedza dom bohaterki. Wkrótce jednak okazuje się, że owe duchy rozpoczynają współpracę z ludźmi, a ich obecność mało tego, że przestaje odstraszać, to jeszcze nikogo nie dziwi. Fakt ich przebywania wśród żywych staje się akceptowany i mówiąc krótko, zwyczajny. W tym też momencie cała treść nabiera innego kształtu. Przeradza się bowiem w kryminał, gdzie każda sekunda może okazać się na wagę złota. Morderca, i to nie ten z przeszłości, a ktoś istniejący teraz, ma w planach bogate żniwa i nie zamierza zwlekać z pozyskiwaniem kolejnych ofiar.

Omawiana powieść jest jedną z dziwniejszych książek, jakie miałam okazję przeczytać, co jednak nie okazuje się tym razem cechą negatywną. Jest odrobina strachu, trochę niepewności, jest historia przeszłości i niewątpliwie niełatwa zagadka do wyjaśnienia. Bohaterowie, by móc obrać właściwy trop i dotrzeć do trafnego rozwiązania teraźniejszych problemów, muszą cofnąć się wstecz, do odległych lat, podczas których ktoś doznał wielkiej niesprawiedliwości. Tylko rozwikłanie tajemnicy przeszłości może pomóc w zdjęciu klątwy, która wciąż ciąży na nawiedzonej rezydencji.

Pytanie, co chciała osiągnąć autorka książki, pisząc ją? Jeżeli miała zamiar wykreować wzbudzający grozę horror, nie do końca jej się to udało. Jeśli jednak duchy miały być elementem science fiction w zagadkowym kryminale, sądzę że wypadło całkiem nieźle. Do końca nie miałam bowiem pojęcia, któż taki kryje się za tą całą sprawą.

Bardzo podoba mi się wprowadzenie w treść elementu legendy o złym generale, którego dziwny portret wciąż wisi w starym, zabytkowym domu. Cała ta historia o zasztyletowanej dziewczynie i zamordowanych patriotach pozwoliła mi przez chwilę uwierzyć w to, że coś takiego zdarzyło się naprawdę, a autorka zapożyczając ów motyw, stworzyła na jego podstawie własną historię. Wszystko to jest jednak tylko literacką fikcją. Pomysłową i ciekawą.

Polecam wielbicielom zagadek i sensacji okraszonych nutką grozy, ale też owianych atmosferą przeszłości. Poznajcie zapach starego domu, zobaczcie konsekwencje zaniechanych spraw odległych lat i wytropcie mordercę, którego zachłanne ręce wciąż domagają się krwi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Legendarna posiadłość

Ocena:
Autor:
Data:
Heather Graham to autorka kryminałów z wątkiem romantycznym. Na swoim koncie ma już kilkadziesiąt publikacji, a wciąż pojawiają się nowe. Gdy ujrzałam w zapowiedziach ,,Legendarną posiadłość" wiedziałam, że będę chciała się z nią zapoznać.

Allison Leigh oprócz wykładania na uniwersytecie trudniła się także oprowadzaniem wycieczek po legendarnym domu. Tamtego dnia miała do oprowadzenia ostatnią grupę zwiedzających. Następnie miała sprawdzić zabezpieczenia alarmowe i udać się do domu ... Niestety, w jednym z pomieszczeń zauważyła swojego martwego kolegę przewodnika. Do rozwiązania sprawy została wezwana ekipa Tylera Montague, specjalizująca się w sprawach związanych ze zjawiskami nadprzyrodzonymi.

Gdy zaczynałam czytać tę powieść byłam przekonana, że tutaj podobnie jak w innych książkach pisarki będziemy mieli do czynienia z ukrytymi korytarzami w murach posiadłości, którymi przemieszcza się morderca. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca i już w tym momencie byłam miło zaskoczona. Mamy tutaj do czynienia z duchami, które zdecydowanie dodają mrocznego wątku tej opowieści. Tak naprawdę nie wiemy, czy śmierć przewodnika była przypadkiem, czy morderstwem. Tego musi dowiedzieć się Tyler. Tak, czy inaczej, życie wielu osób może być zagrożone.

Kryminał przeczytałam szybko. Niesamowicie oddziałuje na wyobraźnię, więc lepiej czytać do za dnia, a nie nocą. Wątek miłosny został umiejętnie wpleciony w tę mroczną fabułę. Pomimo tego, że Heather Graham ma na swoim koncie wiele powieści, moim zdaniem nie wkradła się tutaj rutyna. Bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani i jak zwykle ci najbardziej podejrzani mało rzucają się w oczy. Tajemnica z przeszłości także dodaje uroku tej historii.

,,Legendarna posiadłość" to pozycja, z którą spędziłam kilka miłych dni. Czytałam z zainteresowaniem. Uważam, że jest to książka, która uprzyjemni nam wolne chwile, jednak niekoniecznie będę już do niej wracać. Z chęcią przeczytam też inne powieści Graham, gdyż do tej pory zapoznałam się tylko z kilkoma z nich.

Moja ocena: 5/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena