Koszyk 0
Opis:
Napisana z rozmachem, pełna barwnie nakreślonych postaci opowieść o Arabii w czasie I wojny światowej. Książka jest w istocie wielkim reportażem o wojnie, zdradzie i grze o władzę nad Bliskim Wschodem. Bohaterem książki jest Lawrence z Arabii, brytyjski historyk z wykształcenia, archeolog z pasji, rozmiłowany w kulturze arabskiej, oficer i pisarz. W 1914 roku został przydzielony do służb wywiadu w Kairze. Jego legenda miała już wiele wcieleń w literaturze i filmie, m.in ... słynnym obrazie Davida Leana "Lawrence z Arabii". Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Magnum
  • twarda
Mniej Więcej
  • Scott Anderson
  • 2013
  • 550
  • 242
  • 170
  • 978-83-63986-67-4
  • 9788363986674
  • ZBH79

Recenzje czytelników

Inne oblicze historii

Ocena:
Autor:
Data:
Porywająca i odkrywcza narracja jednego z najbardziej tajemniczych okresów w historii XX wieku - powstania arabskiego i tajemniczej "wielkiej gry" o uzyskanie kontroli na Bliskim Wschodzie.

Bunt Arabów przeciw Turkom w czasach I wojny światowej nie był zauważany. Pośród rzezi w okopach Europy zachodni kombatanci nie przykładali zbytniej uwagi do wydarzeń na Bliskim Wschodzie ... W wyniku tego konflikt został ukształtowany przez małą garstkę awanturników i funkcjonariuszy niższego szczebla.

Curt Prüfer, Aaron Aaronsohn, William Yale i Thomas Edward Lawrence. Drogi tych czterech mężczyzn splotły się. Szpiegostwo, bitwy, zdrady, intrygi i tragedia pustynnej wojny. Biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie Bliskiego Wschodu w obecnych czasach z ogromnym zaciekawieniem czytałam o tym jak Curt Prüfer podsycał dżihad przeciwko Brytyjczykom pod ochroną władców tureckich. Inny bohater publikacji - Aaron Aaronsohn - znany agronom i oddany syjonista zdobył zaufanie osmańskiego gubernatora próbując ochronić Syrię. Amerykanin William Yale przeniósł się do Standard Oil, aby zabezpieczyć Judeę. Jednak legendą tamtych czasów został Thomas Edward Lawrence, który w ciągu 5 lat z archeologa stał się przywódcą armii arabskiej bez jednego dnia szkolenia wojskowego.

Dlaczego Lawrence tak osobiście identyfikował się z arabską niepodległością? Być może dlatego, że czas jaki spędził w tym regionie był najszczęśliwszym w jego pamięci; może dlatego, że były takie aspekty w kulturze arabskiej, które przypominały mu o średniowiecznej Europie; a może dlatego, że nie lubił imperialnej manipulacji...

Lawrence stał się "Lawrencem z Arabii", bo nikt nie zwracał na ten fakt większej uwagi. Rzeź w Europie przyćmiła wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Na tym tle autor przedstawia zarówno złe decyzji podjęte przez rządy i "pustkę władzy", która została wypełniona przez osoby fizyczne, takie jak te wymienione powyżej. Dzięki temu zobaczyłam rozpad Imperium Osmańskiego, przyjście europejskiego imperializmu, pierwsze kroki poszukiwania ropy przez Zachód - nieznane mi do tej pory realia I wojny światowej i etapy tworzenie nowoczesnego Bliskiego Wschodu.

Bazując na latach intensywnych badań autor ostatecznie obala naszą obecną wiedzę, w jaki sposób powstał nowoczesny Bliski Wschód. To książka doskonale oddaje sposób, w jaki szaleństwo przeszłości tworzy udręki współczesności. Scott Anderson wnosi ciekawe tło do najnowszej historii współczesnego Bliskiego Wschodu. Jego publikacja łączy wrażliwość wobec lokalnych społeczności i zrozumienie realiów bitwy z szerokim wykorzystaniem źródeł archiwalnych. Rezultatem tego połączenia jest prowokacyjna historia, którą czyta się jak thriller polityczny.

Anderson równoważy fakty niesamowitą narracją, która koncentruje się bardziej na rozwoju sytuacji politycznej. Przedstawia korespondencję Lawrence'a, relacje świadków i niekodowane wiadomości. Wynikiem tego narracja nosi silne piętno doświadczeń autora jako korespondenta wojennego.

Praca Andersona w bardzo interesujący sposób przedstawia złożone interakcje pomiędzy krajami, cynizm europejskich potęg wobec Bliskiego Wschodu i jego negatywne skutki. "Lawrence z Arabii" to fascynująca książka i pouczająca analiza problemów, które dziś jeszcze budzą duży niepokój. To nowe spojrzenie na wiele kluczowych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. To także idealna książka na lato. Momentami bardzo zabawna, z wątkami historycznymi, epicka. "Lawrence z Arabii" to jedna z tych pozycji, która mimo swej obszerności (549 stron) czyta się szybko a jej treść satysfakcjonuje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to pozycja napisana z wielkim rozmachem.Dzięki niej możemy poznać historię, która była udziałem słynnego Lawrenca z Arabii, a także prześledzić te mniej popularne wątki z historii I wojny światowej.Przemierzając Bliski wschód początku XX wieku śledzimy przemiany społeczne, geograficzne, polityczne, bierzemy udział w zakulisowych rozgrywkach polityków, w podchodach i walkach agentów służb specjalnych, poznajemy relacje miedzy narodami, plemionami, a także ich kulturę i historię ...
Oprócz dziejów Lawrenca poznajemy także losy trzech innych mężczyzn, którzy podobnie jak nasz tytułowy bohater, odegrali w w/w wydarzeniach niebagatelną rolę. Są nimi: Amerykanin William Yale, Niemiec Curt Prűfer i rumuński Żyd Aaron Aaronsohn.Co ich łączyło, co takiego zrobili, czym się zasłużyli (a może wręcz odwrotnie?)? Tego dowiecie się w trakcie lektury tej fascynującej książki, do czego gorąco zachęcam. Jest ona napisana arcyciekawie. Pełno w niej barwnie nakreślonych postaci – awanturników, szpiegów, przywódców plemiennych, dyplomatów. Dzięki sprawnemu, lekkiemu pióru autora opowieść czyta się niczym najlepszą książkę awanturniczo-przygodowo-szpiegowską, śledząc walki i arabsko-żydowsko-alianckie powiązania, o których na ogół praktycznie nic nie wiemy.Za sprawą tych opisów, pozycja ta jest nieocenioną skarbnicą historyczną.
Cennym uzupełnieniem są liczne czarno- białe fotografie i jak zwykle jeżeli chodzi o pozycje Wydawnictwa Magnum, wspaniałe wydanie, które stanie się ozdobą niejednej biblioteczki.
Zakończenie książki, to dyskusja autora z czytelnikiem i postawienie pytań dot. historii Arabii, świata, co by było gdyby...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena