Koszyk 0
Opis:
"Lato Eden", pełna napięcia i emocji opowieść o przyjaźni, stracie, zdradzie i odkrywaniu własnej tożsamości, porusza do głębi i nie pozwala o sobie zapomnieć. *** Ten dzień zaczął się normalnie. Wstałam, zrobiłam sobie kreski eyelinerem, naciągnęłam rękawy na tatuaże i poszłam do szkoły.Brzmi znajomo? Wkrótce jednak okazało się, że to nie będzie zwykły dzień Nieśmiała gotka Jess i śliczna, uwielbiana przez wszystkich Eden są niemal nierozłączne. Wiedzą o sobie wszystko. Nagle Eden znika ... a Jess wie, że musi ją odnaleźć. Postanawia poszukać wskazówek, idąc śladami spędzonego wspólnie lata, podczas którego wiele się w życiu przyjaciółek zmieniło. Ta wycieczka w przeszłość zmusza Jess do przyjrzenia się z bliska wielu tajemnicom: sekretom, które Eden ukrywała przed nią, ale też sprawom, które sama zataiła przed Eden. Do Jess dociera, że chyba jednak nie znają się tak dobrze, jak jej się wydawało Przed Jess coraz więcej znaków zapytania, a zegar tyka prawdopodobieństwo odnalezienia Eden żywej spada z minuty na minutę. Czy zdąży na czas? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • IUVI
  • miękka
Mniej Więcej
  • Liz Flanagan
  • 2017
  • 312
  • 205
  • 135
  • 9788379660322
  • 9788379660322
  • ZDJGD

Recenzje czytelników

Z książką w kieszeni

Ocena:
Autor:
Data:
Eden i Jess znają się od zawsze. Robią razem wszystko i wiedzą o sobie wszystko. Mimo tego, że zaczynają się od siebie oddalać, wciąż łączy je żelazna więź. Gdy Eden nie wraca do domu na noc i zostaje ogłoszone jej zaginięcie, Jess wie, że musi zrobić wszystko, aby ją odnaleźć. Nie dopuszcza do siebie myśli, że coś złego mogło się stać jej najlepszej przyjaciółce. Nie przeżyła by tego. Już za wiele wydarzyło się w rodzinach ich obu.

- I jest o tym, że trudno sobie wyobrazić ... że można nie żyć, kiedy się tu jest i kiedy ktoś ma tyle życia w sobie.

Poszukiwania zmuszają Jess do wycieczki w przeszłość, która wiąże się z odkryciem wielu tajemnic, sekretów ukrywanych przez Eden, a także z przypomnieniem sobie o sprawach, które sama przed nią zataiła. Okazuje się, że dziewczyny nie znają się aż tak dobrze, jak mogłoby się wydawać.

- Może musicie całkiem się zepsuć, żeby zbudować coś nowego.

Do pomocy zgłasza się Liam - przyjaciel Jess i chłopak Eden. Przez wydarzenia związane z jego siostrą wszyscy oskarżają go o skrzywdzenie dziewczyny. Nawet Jess umieszcza go na listę podejrzanych. Poza nim znajduje się na niej jeszcze Tyler - znajomy nieznajomy Eden. Kim on tak naprawdę jest? I kto okaże się sprawcą? A jakie wydarzenie w ogóle miało miejsce?
Ta powieść oczarowała mnie już po przeczytaniu pierwszej strony. Sam tytuł rzeczywiście zapowiada ciepłe i urocze, spokojne wakacje... Nic bardziej mylnego! Historia jest tajemnicza i w większości smutna. Przyprawia o dreszcze i nie daje spać po nocach. Gdy jej nie czytałam, nie mogłam przestać o niej myśleć. Gdy ją czytałam, nie mogłam się od niej oderwać. Zabierałam ją nawet ze sobą do szkoły i niejednokrotnie byłam upominana przez nauczycieli za nieuwagę podczas lekcji.
Sposób w jaki autorka opisuje wszystkie wydarzenia jest wyjątkowo uderzający. Serdecznie polecam "Lato Eden" i czekam z niecierpliwością na jej kolejne książki!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lato Eden

Ocena:
Autor:
Data:
Recenzja pochodzi z www.zksiazkadolozka.blogspot.com


Piękna okładka skrywa gorzką treść. To jedno zdanie mogłoby podsumować całą powieść, która oparta jest na silnych emocjach.

Eden i Jess to najlepsze przyjaciółki. Obie mają na swoim koncie smutne przeżycia. Obie radzą sobie z tym w inny sposób. Jess jest tą spokojniejszą, która zamyka się w sobie, ale nie ukrywa swojego strachu. Eden natomiast to przebojowa dziewczyna, która pod maską śmiałości i aktywności skrywa ogromny ból ... Kiedy nagle znika, cały świat staje na głowie, by ją odnaleźć. Najaktywniej szukają Jess i Liam, jej chłopak. Co się stało z dziewczyną i jak wyglądało lato Eden?
„— Rzeczywiście będzie lepiej? — spytała chrapliwie. — Kiedy? Mam naprawdę nadzieję, że niedługo, bo nie wiem, ile jeszcze mam siły.”
„Lato Eden” to nie jest pierwsza lepsza lektura przeznaczona dla młodzieży. To wartościowa, pełna emocji książka, którą powinno przeczytać zarówno dziecko będące w momencie dojrzewania, jak i rodzic, który chce mu pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Liz Flanagan zabiera nas w podróż do zamkniętych umysłów nastolatków, którzy walczą z poczuciem winy, narastającą paniką i myślami samobójczymi. Odwiedzamy takie sfery, które obecnie pozostają dla nas zamknięte, w zależności od tego jak bardzo zamknięte są nasze dzieci.

Żałowałam, że nie miałam okazji, by bliżej poznać Eden. By zobaczyć jak to wyglądało z jej perspektywy, by poznać dokładniej jej uczucia. To co o niej się dowiadujemy – wiemy od jej najlepszej przyjaciółki. Od przyjaciółki, która odtwarza najważniejsze momenty z ich wspólnego życia. Jednak Jess maluje w naszej wyobraźni jej obraz bardzo precyzyjnie, stara się pokazać jej każdą możliwą stronę. Wyłania nam się obraz rozpaczy i samotności, samotności pełnej nachalnych, zabójczych myśli.

Pewnie przez pierwszoosobową narracją prowadzoną przez Jess – to właśnie do niej zapałałam większą sympatią. Zachowania Eden wydawały mi się czasami zbyt egoistyczne, nawet jak na kogoś, kto w jednej chwili stracił coś bardzo cennego. Obie dziewczyny przeżyły trudny okres, który pozostawił trwały ślad w ich psychice. A mimo to tylko jedna z nich dostała pełne wsparcie, z możliwością bycia wredną, nieodpowiedzialną dziewczyną. I choć bywały trudne momenty – widziałam ogromną miłość pomiędzy nimi.

Opowieść jest przede wszystkim o przyjaźni. O tej prawdziwej, pełnej poświęceń i wyrzeczeń. O silnych bohaterach, którzy są w stanie paść z wyczerpania, byleby odnaleźć swoją przyjaciółkę. O uczuciach, które przyduszają zbyt młodych ludzi, z którymi sobie po prostu nie radzą. Jest również o rozpaczy rodzica.

Właściwie nie skupiłam się ani na bohaterach książki ani nawet na jej konstrukcji. Temat jakim zostałam zarzucona był tak trudny do udźwignięcia, że aż zabierał mi oddech, wręcz mnie dusił, przygniatał. I tak, historia jest przewidywalna. I może nie jest idealnie skonstruowana. Może nie jest to wybitna, pełna wartkiej akcji literatura, ale musicie wierzyć, że tego jak się przy niej czułam nie zrozumie nikt, kto nie ma rodzeństwa bądź jednej, takiej najlepszej i zaufanej przyjaciółki.


Czy pamiętasz co działo się w Twojej głowie, gdy dopiero dojrzewałaś? A może szybko pozbawiono Cię tej dziecinnej niewinności i weszłaś gwałtowanie w świat dorosłych? Pamiętasz to niezrozumienie pojawiające się w ich oczach, gdy grymas bólu wykrzywiał Ci twarz, bo właśnie oblałaś pierwszy test w swoim życiu, chłopak, który Ci się podoba nawet na Ciebie nie spojrzy albo pokłóciłaś się ze swoją przyjaciółką? Czy dziś jesteś takim właśnie dorosłym, który nabrał doświadczenia, pokory i nie rozumie jak to było, gdy sam był młody? Jeśli tak, to ta książka jest dla Ciebie! Nie zapominaj ile znaczy dla dziecka Twoja pomoc, nawet w błahych sprawach. Ono musi czuć, że ma w Tobie oparcie. Zapewnij mu je i słuchaj. Taka jest Twoja rola.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena