Koszyk 0
Opis:
Opowieść o odwadze, sile przetrwania i miłości rodziny rozdzielonej murem berlińskim. Czy czterdzieści lat to dużo w dziejach ludzkości lub w historii Europy? Być może nie aż tak wiele jak w losach niemieckiej rodziny, której życie śledzimy od momentu, kiedy przychodzi jej borykać się z wprowadzaniem nowego porządku po 1945 roku, gdyż znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Ś ... ledzimy losy prawdziwych, żywych ludzi, które przeplatają się z historią NRD i realiami życia w tym kraju – dla jednych to okres konformizmu, próba dostosowania się i przetrwania. Inni czuli, że więzienie, jakim staje się ich państwo, to koszmar… Hanna, najstarsza córka, pragnąc zrealizować zaszczepione w niej przez ojca w innej epoce ideały, decyduje się na desperacką ucieczkę na Zachód, która wprawdzie ma swoje reperkusje dla tych, którzy pozostali, ale jej przynajmniej pozwala na życie w wolnym świecie. W wolności, jaką uosabia dla niej zamek w Heidelbergu. Nigdy jednak nie zapomni o swej miłości do rodziny, która pozostała za żelazną kurtyną i z którą przez czterdzieści lat nie będzie jej się wolno zobaczyć…  Nina Willner przez wiele lat była oficerem wywiadu armii amerykańskiej. Mieszkała i pracowała w wielu miastach na całym świecie. „Lata rozłąki” to jej pierwsza książka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nina Willner
  • 2016
  • 1
  • 464
  • 200
  • 130
  • 978838097-015-1
  • 9788380970151
  • ZDFU3

Recenzje czytelników

Świetna Książka

Ocena:
Data:
Zastanawialiście się kiedyś, jak różniło się życie Niemców zamieszkujących RFN od egzystencji tych mieszkających w NRD?

Różniło się wszystkim. Od sposobu myślenia, po zaopatrzenie sklepów. Wspólna była tylko tęsknota za bliskimi. Krewnymi, braćmi i siostrami mieszkającymi „po tamtej stronie” muru.
Lata rozłąki to opowieść o niemieckiej rodzinie, której spokój i jedność zostały zakłócone przez zmiany polityczne zachodzące w Europie po tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym roku ...

Nina Willner spisała historię swojej rodziny. W trakcie prac nad książką rozmawiała nie tylko z członkami familii, ale też z osobami z ich otoczenia, czy ludźmi żyjącymi w dawnym NRD. Dzięki temu jej opowieść jest szczera, dokładna, obiektywna i pełna.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Lata Rozłąki"

Ocena:
Data:
Ściana Płaczu, żelazna kurtyna, antyfaszystowski wał ochronny - największy znany symbol zimnej wojny, oddzielający Berlin Wschodni od Zachodniego, okupiony krwią ponad setki zabitych, próbujących uwolnić się z Niemieckiej Republiki Demokratycznej – Mur Berliński. Główne piętno dramatu, które przedstawia Nina Willner w swojej powieści Lata rozłąki.Niemcy, koniec drugiej wojny światowej. Spodziewająca się lada chwila dziecka, Oma, wraz z szóstką dzieci ... po raz pierwszy od dwóch miesięcy wychodzi z piwnicy, aby spojrzeć na zniszczoną miejscowość. Oprócz potomstwa, jest sama. Jej mąż, Opa, oraz najstarszy syn zostali powołani do służby wojskowej. Rolnicza wieś zostaje strefą okupacji radzieckiej. Tak rozpoczyna się historia życia Hanny – najstarszej córki Omy i Opa, matki autorki i jednocześnie narratorki. Jest to jedna z niemieckich rodzin, które wkrótce zostają uwięzione po wschodniej stronie kraju.

Nina Willner przedstawia czytelnikowi gorzką opowieść o postępującej separacji Niemiec, braku poczucia bezpieczeństwa, desperackich i w wielu przypadkach zakończonych niepowodzeniem próbach ucieczki na zachód. Opisuje realia w jakich żyli obywatele NRD wraz z zachodzącymi zmianami gospodarki i władzy, brakiem żywności, zakazem gromadzenia zapasów oraz ciągłą inwigilacją.

Oprócz tła historycznego, jest to również historia rodzinna autorki. Opowiada ona o swoich dziadkach, rodzeństwie matki, ich codziennym życiu i dorastaniu, o radzieckiej indoktrynacji, jakiej zostają poddani podczas mieszkania w okupowanej strefie oraz, w końcu, ucieczce swojej matki, Hanny, na upragniony przez wszystkich zachód i jej rozpaczy, kiedy zostawia rodzinę na wschodzie. Opisuje też reperkusje, jakie dotykają rodzinę, po wydostaniu się Hanny z kraju i jej dalsze życie, od znalezienia pierwszej pracy, aż po wyprowadzkę do Ameryki.

Niewątpliwym atutem książki Niny Willner są zawarte w niej zdjęcia rodzinne otrzymane w drodze korespondencji Hanny z rodziną lub prosto od krewnych, gdy spotyka się z nimi po upadku muru berlińskiego. Na plus należy też zaliczyć zwięzłe drzewo genealogiczne licznej rodziny autorki oraz chronologiczne uporządkowanie wydarzeń z życia krewnych i historycznych, które definiowały ówczesne realia. Nie można również odmówić narratorce ogromu pracy, jaką włożyła w to, by te informacje uzyskać, o czym świadczy niezwykle rozbudowana bibliografia na końcu książki oraz sześć stron podziękowań. Kolejną zaś korzyścią jest obiektywna, przejrzysta i przystępna dla czytelnika relacja wydarzeń oraz słowniczek pojęć na końcu.

Minusem powieści jest niestety jej szczegółowość. Widać, że autorka poczyniła skrupulatne i wieloletnie przygotowania, lecz zbytnia drobiazgowość i obszerność niemieckich faktów historycznych sprawia, iż czytelnik czuje się niekiedy przytłoczony nawałem informacji. Trudno mi również pominąć rażącą niepoprawność, która wkradała się w redakcję tekstu, a mianowicie błąd w pojęciach "igrzyska" oraz "olimpiada". Igrzyska to zawody odbywające się raz na cztery lata, zaś olimpiada to czas pomiędzy nimi. O ile jestem w stanie pominąć milczeniem kilka literówek, o tyle tak rażącej pomyłki technicznej nie jestem w stanie.

Mimo, że książka Lata rozłąki w znacznej mierze streszcza wydarzenia historyczne w latach 1945-1989, zawiera przede wszystkim wzruszającą historię jednej z wielu rodzin podzielonych Niemiec. Myślę, że mogę ją z czystym sumieniem polecić.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/11/nina-willner-lata-rozaki-recenzja.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena