Koszyk 0
Opis:
David Miller pracuje jako balsamista, przygotowując zwłoki do pochówku i nadając im wygląd, który pozwoli pogodzić się bliskim z ich odejściem. W wolnym czasie pisze kryminały. Jego życie toczyłoby się spokojnie i zwyczajnie, gdyby nie nękające rodzinę listy od zakochanej w nim kobiety podpisującej się jako Miss Hyde. Pewnego dnia David staje przed wielką szansą: starszy, sparaliżowany milioner, Arthur Doffre, proponuje mu napisanie powieści na podstawie jego własnych notatek i pomysłów ... Miałby tylko na jakiś czas zostawić pracę, wyjechać wraz z rodziną do górskiej chaty w Schwarzwaldzie i tu w idealnych dla pracy twórczej warunkach napisać zamówioną powieść. Propozycja ta wydaje się Davidowi olbrzymią szansą na wzbogacenie się i zdobycie sławy, ale i na zmierzenie się z historią legendy kryminalistyki, perwersyjnym Katem? Franck Thilliez- niezwykle popularny we Francji autor kryminałów i thrillerów, nazywany francuskim Stephenem Kingiem, twórca m.in. Pokoju umarłych (La chambre des morts), za który otrzymał nagrodę czytelników Quais du polar 2006 oraz nagrodę SNCF 2007, czy Lasu cieni (La foret des ombres). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Franck Thilliez
  • 360
  • 195
  • 125
  • Dobry kryminał
  • 978-83-7435-831-6
  • 9788374358316
  • V5787

Recenzje czytelników

czytać na własną odpowiedzialność

Ocena:
Autor:
Data:
Ciężko jest mi się przekonać do współczesnej francuskiej powieści kryminalnej, a ta lektura wcale mi tego nie ułatwiła. Ona wręcz utwierdziła mnie w przekonaniu, że Francuzi powinni trzymać się z daleka od tego gatunku prozy. Moim zdaniem literatura tylko na tym zyska.
Chociaż pomysł na fabułę - historia seryjnego mordercy, który po latach pragnie dokończyć swe zbrodnicze dzieło - jest dość wyeksploatowany i trudno spodziewać się w tym temacie czegoś odkrywczego lub frapującego ... to sama intryga byłaby nawet interesująca i wciągająca, gdyby kompletnie nie rozbiły jej pewne mankamenty.
Nie wiem, czy kulejąca i niespójna narracja oraz drętwe i sztuczne dialogi są dziełem autora, czy też efektem "warsztatu" tłumacza. W każdym razie potwornie zakłócały mi odbiór lektury, nie pozwalały należycie wciągnąć się w akcję. Niezgrabny dobór słów, niewytłumaczalne i nieuzasadnione zachowania bohaterów, mało wiarygodne i niedostateczne umotywowane działania, nielogiczne wnioski denerwowały, a nierzadko zwyczajnie śmieszyły.
Kolejnym grzechem jest ostentacyjnie wręcz przewidywalna fabuła. Już po kilkunastu stronach byłam pewna kierunku, w jakim potoczy się akcja i nie wymagało to ode mnie szczególnej gimnastyki intelektualnej. Tym bardziej śmieszyły mnie "dyskretne" sygnały autora co do dalszego rozwoju intrygi; ponieważ lubię wyzwania, zwroty akcji, fałszywe tropy, wręcz zabawę w kotka i myszkę z czytelnikiem, lektura, która uraczyła mnie nudnym i tendencyjnym rozwojem akcji po prostu rozczarowała mnie i zniesmaczyła.

Książka opowiada historię Davida Millera, który mieszka wraz z żoną i córeczką w Paryżu. Pracuje w zakładzie pogrzebowym jako balsamista, próbuje również swoich sił jako pisarz - właśnie ukazała się jego pierwsza kryminalna powieść. Jego życie zmienia się diametralnie, kiedy niespodziewanie nawiązuje z nim kontakt tajemniczy milioner, Arthur Doffre. Proponuje mu napisanie powieści na podstawie zebranych przez siebie materiałów.
Skuszony atrakcyjnymi warunkami finansowymi David zgadza się na wyjazd z rodziną do leśnej chaty w sercu Schwarzwaldu, gdzie będzie mógł bez przeszkód oddać się pracy. Bardzo szybko okazuje się, że nie są oni jedynymi gośćmi Doffre'a, a chata jest praktycznie odcięta od świata. Narastająca groza ma także związek z makabryczną tematyką zamówionej powieści, prawdziwą osobowością i intencjami milionera oraz bolesną przeszłością Millera.
Czy uda mu się wyrwać z tej matni i ocalić rodzinę? Jaką tajemnicę kryje w sobie chata i jej diaboliczny właściciel?

No cóż, jeśli ktoś oczekuje inteligentnej i porywającej rozrywki, to moim zdaniem będzie zawiedziony. Ale to tylko moja opinia, może więc warto przekonać się samemu?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

jestem na tak.

Ocena:
Autor:
Data:
Naprawdę fantastyczna książka. Przeczytałam za jedną noc, tak mnie wciągnęła, aż w końcu postanowiłam ją kupić. Zakończenie jest nieco rozczarowujące, ale nie można mieć wszystkiego. Polecam gorąco.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena