Koszyk 0
Opis:
Druga książka wydana w ramach PROJEKTU SZEKSPIR, w którym uznani autorzy piszą na nowo dzieła mistrza dramatu. Zamożny kolekcjoner sztuki i filantrop, Simon Strulovitch, spotyka na cmentarzu Shylocka, kupca ze sztuki Szekspira. Zaprasza go do domu. To początek niezwykłej przyjaźni. W swojej wersji “Kupca weneckiego” Howard Jacobson stawia ważne pytania o to, co znaczy być ojcem, Żydem oraz miłosiernym czł ... owiekiem we współczesnym świecie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Howard Jacobson
  • 2016
  • 328
  • 205
  • 135
  • *, 9788327154378
  • 9788327154378
  • ZD9CD

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się pod szyldem PROJEKT SZEKSPIR.

W swojej powieści autor przedstawia nam pewnego Żyda ... któremu trudno zerwać z pewnymi przekonaniami i tradycjami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.Z jednej strony córka, która, jakby na złość ojcu, wiążę się z mężczyzną niemal dwa razy starszym od samej siebie, dodatkowo jest to człowiek znany ze swoich antysemickich wystąpień.Z drugiej strony, ciężko chora żona, u której próżno szukać pocieszenia, czy rady.Pewnego razu, nasz załamany bohater, spotyka na cmentarzu pewnego człowieka, wbrew sobie zaprasza go do siebie, a człowiek ten już wkrótce okaże się jedyną osobą, która odbędzie z nim podróż która zmieni wiele.

Wariacja na temat"Kupca Weneckiego" Szekspira", która swoją treścią i ukazaniem dramatów człowieka, nie wiele odbiega od utworów mistrza.To powieść o ludzkich zachowaniach, nieustającej wojnie religijnej i uprzedzeniach, które raz zakorzenione, nie tak łatwo się pozbyć.Poszukiwanie siebie, ale i szukanie wspólnego języka z drugim człowiekiem, to myślę, najważniejsze przesłanie tej książki.Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

www.swiamiedzystronami.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
To już druga książka z serii Projekt Szekspir, która wpadła w moje ręce. W tym roku tj. 2016 przypada 400. rocznica śmierci tego jakże sławnego dramaturga, poety i aktora. Uważany za najsłynniejszego pisarza literatury angielskiej oraz reformatora teatralnego. Jeden z niewielu, który z powodzeniem pisał zarówno komedie jak i tragedie, a jego sztuki przetłumaczono na większość języków nowożytnych. A ja do tego dodać muszę, że nigdy nie byłam jego fanką. William to niestety nie mój świat ... nie moja bajka i nie moje zainteresowania - choć próbowałam. Ale dane mi było poznać go na nowo oczami innych autorów i innych historii. I to był jeden z naprawdę świetnych kroków przeze mnie podjętych - przeczytać je i poznać na nowo.

Simon Strulovitch jest kolekcjonerem sztuki i Żydem, ale przede wszystkim człowiekiem. Jednak przechodzi kryzys własnej tożsamości i wiary. Pragnie poznać kogoś z kim mógł by porozmawiać. O córce, która schodzi na złą drogę, która na przekór i na złość ojcu postanawia być z mężczyzną starszym od niej niemal dwa razy, o żonie, która po wylewie jest niepełnosprawna i która się od niego oddaliła, a może to on oddalił się od niej? I nadchodzi ten dzień, gdy będą u matki na grobie poznaje na cmentarzu Shylocka - tego samego, który w oryginalnym dramacie Szekspira chciał odciąć swemu dłużnikowi funt ciała w zamian za niespłacenie pożyczki na czas. Zaprasza go nie tylko do swego domu, ale i do własnego życia. Jak się okazuje pojawia się on w życiu Strulovitcha w odpowiednim czasie. W tedy, gdy ten drugi boryka się z problemami rodzinnymi ten pierwszy wszystko już stracił. Shylock córki już nie odzyska, a Simon może jeszcze coś zrobić by jej nie utracić.

Powieść pełna naprawdę wyrazistych i charyzmatycznych postaci. Każda z nich coś wnosi do całości. To co zostaje tu poruszone to nie tylko pytania o sens bycia ojcem czy Żydem, ale i miłosiernym człowiekiem we współczesnym świecie. A autor dzięki zakrzywieniu czasoprzestrzeni robi to w naprawdę fajny sposób. I choć dla mnie nie było to aż tak cudowne jak "Zimowa opowieść. Przepaść czasu" to jednak cieszę się, że przeczytałam. Chcę przeczytać cała serię "Projektu Szekspira" , bo wiem, że warto nawet jeśli jedne będą mnie zachwycały, a inne mniej. Jeśli oryginalny William nie był Ci bliski sercu jak mi to spróbuj z "Projektem..." a nuż wciągnie Cię właśnie ona...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena