Koszyk 0
Opis:
Kto zabił Jezusa to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zrozumienie oraz jej zamącania i naginania do bieżących potrzeb. Autor prowadzi nas przez gąszcz faktów i interpretacji z wielką erudycją i biegłością, dzięki czemu poznawanie wraz z nim losów wiary chrześcijańskiej staje się nie trudem, ale niezwykłą, porywającą przygodą. Rafał A. Ziemkiewicz.
 • M
 • miękka
Mniej Więcej
 • Paweł Lisicki
 • 2013
 • 0
 • 378
 • 238
 • 168
 • 97883-7595-5095
 • 9788375955095
 • ZAVLU

Recenzje czytelników

Chwila refleksji nad historia chrześcijaństwa

Ocena:
Autor:
Data:
Paweł Lisicki - dziennikarz, publicysta, pisarz, były redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita i tygodnika Uważam Rze, obecnie tygodnika Do Rzeczy - w "Kto zabił Jezusa?" zabiera czytelnika do Jerozolimy z I w. n.e., do czasu śmierci Jezusa Chrystusa.

Z pozoru opowiada historię, którą większość z nas zna, historię pojmania, skazania i ukrzyżowania Syna Bożego. Sprawa nie jest jednak tak jasna i oczywista, jak mogłoby się to wydawać. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy ... lecz historia sprzed niemal 2 tysięcy lat w coraz większym stopniu dzieli w sposobie jej odbioru i oceny zarówno badaczy czasów chrystusowych jak i wyznawców religii chrześcijańskich. Nie bez znaczenia pozostaje dla tego zjawiska również fakt ogromnego okrucieństwa jakiego w przeszłości doznali Żydzi oraz niezaprzeczalne przejawy antysemityzmu, z którymi nadal niejednokrotnie się współcześnie spotykają.

Właśnie te zjawiska stały się motorem powstania "Kto zabił Jezusa?". Paweł Lisicki w swojej książce, będącej dogłębnym studium nad Pasją, powraca do pierwotnego odczytywania Ewangelii. Traktuje pisma Nowego Testamentu nie tak, jak tego chce coraz większa rzesza współczesnych badaczy czyli jako treści czysto teologiczne, które są przekazami metaforycznymi. Widzi w nich źródła historyczne, które opowiadają o prawdziwych ludziach i prawdziwych wydarzeniach osadzonych w konkretnych realiach historycznych.

Autor wprowadza stopniowo czytelnika w rzeczywistość tamtych dni. Przedstawia historię Jezusa, jego uczniów, narodu żydowskiego i Jerozolimy a także rządzących wówczas władz rzymskich. Osadza Jezusa i przyczyny jego śmierci w konkretnym miejscu i czasie. Opisuje obowiązujące ówcześnie w Jerozolimie prawo, przedstawia panujące stosunki społeczne oraz kult religijny. Czytelnik poznaje od wewnątrz jak wyglądał ówczesny świat, w którym umarł Jezus.

Paweł Lisicki, budując przed oczami czytelnika Jerozolimę z I w. n.e., śmiało opowiada się za historycznym podejściem do odczytywania treści Nowego Testamentu mówiących o męce Pańskiej. To według autora nie tylko świadectwa wiary, lecz przede wszystkim świadectwa faktograficzne. W swych wywodach i stawianych tezach czerpie obficie z wieloletnich badań egzegetów nad prawdziwością Pism. Nie ogranicza się jedynie do tych, które popierają stawiane przez niego tezy. Pokazuje, że historia Pasji jest odczytywana w bardzo różny sposób a stawiane przez badaczy tezy często wzajemnie się wykluczają.

"Kto zabił Jezusa?" to książka niełatwa. Wymaga maksymalnego skupienia i uwagi. Jest jednak pozycją, która całkowicie pochłania czytelnika. Historia, którą każdy przeciętny człowiek zna, jest odczytywana na nowo (lecz w sposób znany a współcześnie często negowany) w całym swoim historycznym kontekście. Książka Pawła Lisickiego skłania do refleksji. Chodzi tu zarówno o refleksję nad tym, co wydarzyło się niemal dwa tysiąclecia temu, jak również nad tym jak współczesny świat, mając na względzie całe morze niepotrzebnego okrucieństwa, stara się na nowo interpretować historię.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kto zabił Jezusa?

Ocena:
Data:
W życiu każdego człowieka przychodzi moment, że wiara staje się dla niego szczególnie ważna. Powody są różne. Czasem skłania nas ku temu po prostu życiowe doświadczenie, a czasem los stawia nas w tak trudnej sytuacji, że sami szukamy drogi do Boga. Im więcej na ten temat myślimy, tym więcej pojawia się pytań. Paweł Lisicki - dziennikarz i publicysta – w książce „Kto zabił Jezusa?” w rzeczowy i kompetentny sposób wyjaśnia wiele wątpliwości.

Książkę czyta się bardzo powoli. Nie jest to łatwa ... lekka lektura. Wymaga od czytelnika zaangażowania i pełnego skupienia. Napisana jest trudnym językiem przypominającym raczej dysputę naukową. Nie jest to książka dla każdego. Trzeba do niej dojrzeć. Gwarantuję jednak, że ten, kto ją przeczyta, nie będzie żałował. Autor zaimponował mi wiedzą i perfekcyjnym wręcz przygotowaniem tematu. Często powołuje się na różne źródła, co sprawia, że tezy przez Niego przytaczane stają się bardziej wiarygodne.

Autor przedstawia śmierć Jezusa nie z punktu widzenia wiary i nauk przekazywanych nam w Kościele, skupiając się raczej na faktach związanych z męką Pańską. Kto zabił Jezusa? Kto tak naprawdę doprowadził do Jego ukrzyżowania? I jakie są skutki śmierci Chrystusa na krzyżu? Czy antysemityzm, a co za tym idzie holocaust ma swoje źródło w początkach chrześcijaństwa?

Kościół każe nam wiele faktów przyjmować na wiarę. Jezus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Jego życie i śmierć mają być drogowskazem i przykładem jak żyć aby osiągnąć szczęście wieczne. Tymczasem Paweł Lisicki oddzielił duchowy wymiar życia Jezusa od historycznych faktów. Za sprawą Autora przenosimy się do czasów Chrystusa, podążając Jago śladem i poznając prawdę. Książka Pawła Lisickiego „Kto zabił Jezusa?” nie pogłębiła mojej wiary, bo nie taki jest jej cel. Za to w sporej mierze poszerzyła moją wiedzę na temat bardziej ludzkich aspektów śmierci Jezusa, czasów, w których żył, ówczesnej kultury, panujących zwyczajów, mentalności żyjących wtedy ludzi i wpływów polityków.
Bardzo wartościowa, choć trudna książka.
Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena