Koszyk 0
Opis:
Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie jest od lat poszerzane żyletką rajfurów pokomunistycznej władzy, ale też jak wpisane jest głęboko w projekt liberalnej nowoczesności, jak dewastuje pojęcia rodziny, patriotyzmu, tradycji. Pisana na chłodno, ta książ ... ka brzmi jak „ostatni krzyk”: krzyk przestrogi przed przepaścią, której żaden most już nie połączy.prof. Andrzej Nowak  Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Chodzi w nich o sprawy zasadnicze, o wartości fundamentalne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. To lektura, którą gorąco zalecam tym wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami i Polakami.prof. Zdzisław Krasnodębski Ta książka to brawurowa analiza przemian i prób destrukcji polskiego patriotyzmu. Wojna kulturowa w Polsce odbija w pastiszowym krzywym zwierciadle spory światopoglądowe w świecie zachodnim, zastępując dawne spory ideologiczne. Zmiany wnoszone przez globalizację najbardziej dramatycznie dekonstruują sferę kultury. Powodują korozję tożsamości - zbiorowej i indywidualnej. Destrukcja metafizyki ułatwia przekształcanie ludzi w nastawione tylko na konsumowanie tryby globalnej maszynerii.Prof. Jadwiga Staniszkis  Książka Barbary Stanisławczyk jest przejmująco opowiedzianą historią polskiego doświadczenia narodowego od demokracji szlacheckiej do dzisiejszego społeczeństwa masowego - z jego wulgarnością, rozpadem więzi między ludźmi i pogardą dla wysokich ideałów. Opowiedziana historia jest gorzka, lecz pod nią tkwi mocne pozytywne przesłanie, mówiące o potrzebie nieustannej troski obywatelskiej o wspólnotę narodową, o suwerenność państwową oraz o wartości duchowe, bez których nie przetrwalibyśmy jako wspólnota i których dzisiaj znowu wypada nam bronić.prof. Ryszard Legutko Poszukujecie namysłu, który podtrzymuje wartości? Namysłu, który tu-i-teraz każdego z nas osadza w wielkiej tradycji Cywilizacji Zachodu, który polskość chroni i zarazem szlifuje ją do konfrontacji z wyzwaniami współczesności, to… nie wypuśćcie niniejszej książki ze swoich rąk, zanim jej nie przeczytacie.prof. Andrzej Zybertowicz. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • twarda
Mniej Więcej
  • Barbara Stanisławczyk
  • 2015
  • 748
  • 240
  • 158
  • 978838079-000-1
  • 9788380790001
  • ZCWKA

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Wielu czytelników książka może odstraszać swoją objętością zawiera ponad 700 stron. Wymaga pewnego poświęcenia i chęci do lektury. Jednak nie zanudzi nikogo, kto chce chociaż trochę poszerzyć swoją wiedzę o kluczowej wojnie naszej europejskiej współczesności tutaj ukazanej również w rozległym kontekście historycznym.

W pierwszej części znajduje się bardzo szeroki zarys historii tolerancyjnej I Rzeczpospolitej, ukazujący możliwości, jakie Polska od wieków dawała przybyszom z różnych krajów ... Autorka odwołuje się do dużej liczby opracowań historycznych i różnorodnych danych opartych na weryfikowalnych danych, nie bazuje na stereotypach, co często widzimy u współczesnych publicystów.
Kolejne rozdziały prezentują okoliczności funkcjonowania narodu polskiego w czasach II Rzeczpospolitej i PRL. Można przeczytać o kłótniach politycznych, sporach o przywództwo, oczekiwaniu na Andersa czy o sytuacji w marcu 68.

Część druga książki ukazuje rozterki okresu solidarnościowego i czasów nam bliższych. Autorka stara się określić przyczyny ogromnego ataku niektórych grup i tzw. obozów politycznych na środowiska patriotyczne. Nie kieruje się emocjami, lecz tworzy pracę o charakterze naukowym, odwołuje się do koncepcji opartych na badaniach i obserwacjach, a nie demagogicznych hasłach. Wyjaśnia rolę patriotyzmu, rodziny i religii w dziele budowania silnego społeczeństwa. Jednocześnie, opierając się na konkretnych przykładach, obnaża mechanizmy manipulacji, jakimi posługują się zwolennicy liberalnej wizji świata.

Czytanie tej księgi pozwala inaczej spojrzeć na obraz świata prezentowany przez siły dominujące w popularnych mediach.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kto się boi prawdy?

Ocena:
Autor:
Data:
W książce pt. „Kto się boi prawdy” autorka zawarła zjawiska społeczno-polityczne i konflikt pomiędzy lewicą a kosnserwatystami. Ten konflikt toczy się w świecie zachodnim, a także i w Polsce .Następuje podział między społeczeństwem chrześcijańskim a liberalnym. Człowiek sam sobie dał przyzwolenie na życie bez Boga, zaś patriotyzm tradycyjny to umiłowanie ojcowizny, ma związek z czwartym przykazaniem „czcij ojca i matkę swoją” i łączenie go z rodzicielstwem i rodziną ... Od czasu kontrreformacji Rzeczpospolita była zagrożona wojnami (potop szwedzki, wojna z Rosją).Tradycyjna rodzina była miejscem gdzie się wychowujemy, kształtujemy naszą moralność, przygotowujemy się do życia w społeczeństwie. Rodzina i wiara była także czynnikiem gdzie obalono komunizm. Kardynał Stefan Wyszyński w rodzinie dostrzegł siłę, na której mógł oprzeć Kościół. Kult do Matki Bożej Królowej Polski i Chrystusa ukrzyżowanego, są symbolem cierpienia narodu, a wybór papieża Polaka ostatecznie tchnął w naród ducha godności, nadziei i odwagi. Jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny i słowa „NIE LĘKAJCIESIĘ i NIECH ZSTAPI DUCH TWOJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI. TEJ ZIEMI” zawładnęły duszami tłumów ludzi młodych i ich uczuciami narodowymi które były lekko uśpione. Na zjeździe Solidarności w 1981r. glos mieli prawdziwi przedstawiciele narodu a naród stał się suwerenem, zaś pod koniec 1981r. Solidarność nie była już głosem narodu tylko liberalno-lewicowej elity która przyjęła założenie, że podstawą demokracji nie jest społeczeństwo obywatelskie, ale wolny rynek i własność prywatna. Modelowe i modernistyczne społeczeństwo ma się składać z obiecującej młodzieży wysoko urodzonych polityków dalekich od Boga i prawdy którzy dają ludziom do wyboru dobro i zło zwalniając jednocześnie człowieka od zobowiązań wobec drugiego człowieka(wolne związki) czyniąc go jednocześnie wolnym niezależnym ale też samotnym. Tworzy się więc tzw. nowa elita wroga standardowej i katolickiej rodziny. Powstaje również ruch gender który niszczy chrześcijańską moralność, człowiek zajęty jest wyłącznie zaspokajaniem swoich rządz. Polska została bardzo podzielona podczas katastrofy smoleńskiej .Mówiło się o wojnie polsko-polskiej prawdziwym patriotyzmie i jego przeciwieństwie, mówiono też o zdradzie.
Autorka zadaje pytanie czytelnikowi : czy polskie społeczeństwo znów się zjednoczy?
Książka napisana bardzo przejrzyście i czytelnie choć zawiera ponad 700 stron, to czyta się ją jednym tchem .Zagadnienia w niej zawarte są jak najbardziej aktualne i „na czasie”. Gorąco zachęcam do lektury.
Komu polecam: osobom które pragną poznać dzieje Polski i chrześcijaństwa od podszewki.
Moja ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena