Koszyk 0
Opis:
Pierwsza i najlepsza angielska powieść detektywistyczna T.S. Eliot, laureat Nagrody Nobla Księżycowy Kamień, klasyczna powieść detektywistyczna pełna dramatycznych zwrotów akcji, podobnie jak inne utwory Wilkiego Collinsa, charakteryzuje się perfekcyjnym odwzorowaniem realiów epoki oraz trafnością i śmiałością obyczajowych obserwacji, a przy tym kryminalna intryga nigdy nie schodzi na drugi plan. Tajemnicza historia skradzionego żółtego diamentu zwanego Księżycowym Kamieniem ... zdobiącego niegdyś czoło posągu hinduskiego Boga Księżyca, splata się z dziejami pewnej angielskiej rodziny z wyższych sfer. Rachel Verinder, młoda Angielka, dziedziczy ów diament na swoje 18. urodziny jako spadek po wuju, skorumpowanym brytyjskim oficerze, który służył w Indiach. Diament oczywiście jest niezwykle cenny i ma wielkie religijne znaczenie, a równocześnie ciąży na nim klątwa boga Wisznu i dla wszystkich zamieszanych w jego zniknięcie niebawem staje się przekleństwem. Dodatkowo jego śladem podążają hinduscy kapłani-strażnicy, którzy nie zawahają się przed niczym, by po wiekach święty kamień powrócił na czoło bóstwa... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Wilkie Collins
  • 2013
  • 1
  • 510
  • 240
  • 155
  • 9788377851449
  • 9788377851449
  • ZAXMO

Recenzje czytelników

Księżycowy Kamień

Ocena:
Autor:
Data:
Wilkie Collins to angielski powieściopisarz, którego książki zaliczane są do klasyki. Tworzył w XIX wieku, jednak nawet obecnie jego utwory uznawane są za warte uwagi. Niedawno na polskim rynku po raz kolejny ukazała się jego książka - ,,Księżycowy Kamień”, uważana za jedną z lepszych pozycji detektywistycznych epoki.

Tytułowy Diament miał przynieść klątwę temu, kto będzie go posiadał. Po śmierci mężczyzny ... którego stał się własnością miał zostać przekazany Rachel z okazji urodzin tylko wtedy, jeżeli jej matka nadal będzie żyła. Tak też się stało. Księżycowy Kamień był bardzo cenny, dlatego też trzech Hindusów postanowiło się nim bliżej zainteresować. Warto wspomnieć, że kamień był ich dawną własnością i został wykradziony wiele lat wcześniej. Dlatego też bez względu na grożące im konsekwencje chcieli go odzyskać. Niestety, w noc urodzinową Diament zniknął i nikt nie wiedział, co się z nim stało. Rozpoczęło się detektywistyczne śledztwo!

Klasyka to już inny rodzaj literatury, który czytuję od czasu do czasu, gdyż uważam, że od niczego nie można stronić. Zanim jednak zabrałam się za tą pozycję minęło sporo czasu. Kiedy już jednak ją dorwałam jej przeczytanie zajęło mi niecałe 2 dni, gdyż tak byłam ciekawa, kto okazał się złodziejem Diamentu, że nie mogłam powstrzymać ciekawości i z wielkim zainteresowaniem czytałam kolejne strony.

Muszę przyznać, że autor doskonale stopniował napięcie, co chwilę wychodziły na jaw nowe fakty, które rzucały nowe światło na prawdopodobnego złoczyńcę. Podejrzenia padały rozmaite, jednak złodziejem mogła się okazać tylko jedna osoba. Kto nim był nie jest powiedziane od razu. Na tą gratkę trzeba czekać prawie, aż do zakończenia, gdzie wszystko okaże się jasne.

Powieść jest tak obszerna ze względu na liczne przemyślenia, wtrącenia bohaterów nie dotyczące śledztwa. Pozornie luźne dialogi wnoszą wiele do sprawy i dzięki nim bardziej zarysowują nam się wizerunki opisywanych postaci. Z przyjemnością poznawałam kolejne fakty z życia służby, czy państwa.

Bohaterów nie było za wielu, nie było także jakichś dziwnych powiązań rodzinnych pomiędzy nimi tak, jak to miało miejsce w ,,Wichrowych wzgórzach”, gdzie nie mogłam zorientować się, kto był z kim spokrewniony. Tutaj wręcz przeciwnie, wszystko zostało w sposób jasny i przejrzysty zarysowane tak, że nie może być mowy o żadnej pomyłce.

Język utworu przez pierwsze kilkanaście stron nastręczał mi pewną trudność w czytaniu, jednak bardzo szybko ona zaniknęła. Sama byłam pod wrażeniem, jak szybko przywykłam do stylu autora i całą pozycję przeczytałam bardzo szybko i z wielką ochotą.

Pierwsza część opisywana była z punktu Betteredge’a, który odpowiadał za służbę. Druga z kolei składała się ze wspomnień różnych bohaterów, tworząc zgrabną całość. Na początku nie bardzo podobał mi się taki zlepek danych, jednak z czasem okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż fabuła była cały czas kontynuowana.

,,Księżycowy Kamień” to ciekawa detektywistyczna powieść klasyczna, której można poświęcić swój czas. Ja tak zrobiłam i nie żałuję. Po tych wszystkich miłosnych opisach, które powstają obecnie, można przeczytać coś z innej półki, na przykład opisywaną przeze mnie pozycję.

Moja ocena: 7/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Księżycowy Kamień

Ocena:
Autor:
Data:
Wilkie Collins to XIX wieczny powieściopisarz,którego książki i ich tematyka są nadal aktualne.
Księżycowy Kamień to powieść detektywistyczna ,której akcja toczy się wokół tytułowego kamienia. Wedle starych opowieści miał on przynieść klątwę temu,który ją posiada. W dniu swoich urodzin dostaje go piękna i mądra Rachel.I od tego momentu rozpoczyna się śledztwo bowiem diament tajemniczo znika ...
Policja ani prywatny detektyw nie potrafią dojść prawdy a my poznajemy kolejne wydarzenia z relacji świadków, owego urodzinowego przyjęcia.
Postaci w powieści nie jest za wiele tak więc czytelnik nie będzie miał problemu z połapaniem się w relacjach. Na dodatek są one charakterystyczne, obdarzone jakąś cechą szczególną.
Moją sympatię zyskał lokaj Betteredg bowiem jest on spostrzegawczym, inteligentnym i doświadczonym życiowo staruszkiem, który spokój odnajduje w czytaniu Robinsona Crusoe.
Niestety jednak mimo wyrazistych bohaterów, ciekawie zarysowanej scenerii książka mnie nie ujęła.
Dla mnie mola czytelniczego ciągnęła się w nieskończoność i jakość na dłużej nie potrafiła przykuć mej uwagi. Nie wiem czy to wina jej opasłości czy też braku odpowiedniego napięcia, jednakże nie uwiodła mnie.
Polecam ją więc osobom lubiącym skrupulatne opisy, bogatą charakterystykę postaci i piękny język. Odradzam natomiast osobom lubiącym napięcie, adrenalinę i element zaskoczenia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena