Koszyk 0
Opis:
Tłem dla powieści "W niepewnym boju", która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest strajk wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. To wartka i wnikliwa powieść o niepokojach społecznych, a jednocześnie historia młodego człowieka, Jima Nolana, który poszukując celu w życiu ... odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników. Motyw buntu łączy "W niepewnym boju" z innym dziełem Steinbecka. Akcja krótkiej powieści "Księżyc zaszedł" rozgrywa się w czasie II wojny światowej, kiedy front dociera do jednego z górniczych miasteczek. Okupantom szybko udaje się zająć miasto, obawiają się oni jednak strajku górników, więc, by zachować spokój, nie zmieniają panującej w nim władzy, lecz całkowicie ją sobie podporządkowują. Wbrew oczekiwaniom najeźdźców, mieszkańcy stawiają opór, odmawiają pracy, wybucha bunt. Nie interesują mnie perory o sprawiedliwości i ucisku, które są tylko jednym z najbardziej rzucających się w oczy przejawów rzeczywistych uwarunkowań [...] Pragnąłem być jedynie rejestrującą świadomością, niczego nie osądzać, a tylko rzecz opisać. John Steinbeck Steinbeck w sposób bezbłędny zmierzył się z ogromem palących problemów społecznych. Don DeLillo John Steinbeck znał i rozumiał Amerykanów i ich kraj lepiej niż jakikolwiek inny pisarz XX wieku. "The Dallas Morning News" "W niepewnym boju" to powieść pięknie napisana i pełna dramatyzmu. Ma w sobie tę siłę wielkiego pisarstwa, która burzy mury uprzedzeń. "The New Republic" "W niepewnym boju", uważana powszechnie za pierwszą z jego najważniejszych powieści, była także pierwszą, która wzbudziła kontrowersje, jakie miały towarzyszyć odbiorowi jego późniejszej prozy podejmującej palące problemy społeczne i polityczne. Z Wprowadzenia John Steinbeck (1902?1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to "Na wschód od Edenu", "Tortilla Flat", "Myszy i ludzie" i "Grona gniewu". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Steinbeck
  • 2014
  • 584
  • 200
  • 130
  • 978-83-7961-047-1
  • 9788379610471
  • ZBMRS

Recenzje czytelników

Można sięgnąć

Ocena:
Autor:
Data:
Okładka przyciąga uwagę. Samotny mężczyzna na pierwszym planie,w tle drewniany dom, samochód i trawa. Strój zdradza wiele. Postać wygląda na zrezygnowaną, może nawet na przegraną.

Dwa utwory. Jeden z nich niezbyt obszerny, jednak oba ważne w twórczości Autora. Człowiek w działaniu, który wyraża się przez bunt. Mam wrażenie, ze Steinbeck pisząc teksty sam czuł wielką niezgodę na zastany świat i swoje odczucia przelewał na kolejne strony opowieści.

Pierwsza historia " ... Księżyc zaszedł" to historia dosyć nietypowa. Agresor napadający na skupisko ludzi wywodzących się ze środowisk górniczych, a więc twardych narzuca własne reguły gry, ale nie pozwala sobie na zbyt wielką ingerencję w życie mieszkańców. Powód? Obawa o wzniecenie buntu. Dwie strony po przeciwnej stronie - okupant i przegrany. Ale czyżby tak było? Czy mieszkańcy będą wiernie się przyglądali zastanej rzeczywistości?

Druga opowieść "W niepewnym boju" to historia młodego człowieka Jima Nolana. Czuje się wykorzystywany i szybko wchodzi w szeregi grupy, która cechuje bunt przed zastanymi wartościami. Autor pokazuje narastający konflikt i jego wielkie natężenie i wpływ na innych. W mistrzowski sposób wodzi czytelnika za nos. Zaskoczenie nie zaskakuje, ale ja wybaczam Autorowi. W moim mniemaniu jest mistrzem, chociaż pisząc swoje powieści czerpie z innych. Wytrawny czytelnik, będący pasjonatem jego twórczości nie będzie miał problemu z powiązaniami.

Obie historie są godne uwagi, ale nie jest to szczyt możliwości Steinbecka. Mimo to zasługują na uwagę i na przeczytanie. pamiętajmy o ważnej sprawie. Autor był, myślał i pisał oczami Amerykanina. Ja osobiście lubię te klimaty i nie przeszkadza mi pojawiająca się co jakiś czas szorstkość prozy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena