Koszyk 0
Opis:
Kiedy w spokojnym miasteczku Fjallbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck, żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika wspólnie z Patrikiem Hedstromem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać ... że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości... Saga kryminalna Camilli Lackberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Lackberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej "Morderstwa we Fjallbace", osnutej na kanwie jej powieści. Camilla Lackberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Camilla Lackberg
  • 2012
  • 2
  • 424
  • 195
  • 125
  • *, 97883-7554-5050
  • 9788375545050
  • ZAPMX

Recenzje czytelników

Ciekawy kryminał ze świetnym tłem społeczno-obyczajowym

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy Eilert Berg, jak co piątek szedł, by przygotować dom Aleksandry Wijkner na jej przyjazd, myślał o bardzo przyjemnych rzeczach – już niedługo miał odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy by móc wreszcie uciec od gderliwej żony i spędzić ostatnie lata życia w ciepłej Hiszpanii lub Grecji. Piątek nie okazał się jednak dla Eilerta dniem szczęśliwym. Dokonując obchodu domu, staruszek odkrył w wannie częściowo zamarznięte ciało właścicielki. Emeryt jak oparzony wypada na ulicę.

Erika Falck ... miała swoje problemy- niedawno zmarli jej rodzice, więc powróciła do Fjällbacki, żeby zająć się uporządkowaniem ich dom. Porządki nie idą jednak tak szybko, jak oczekiwała, dodatkowo nad jej głową wisi termin oddania konspektu książki, a pisanie idzie jak po grudzie. Spacerująca, zamyślona Erika dopiero po chwili załapuje co mówi do niej staruszek spotkany na ulicy. Pisarka idzie z Eilertem do domu Aleksandry i, podążając za jego wskazówkami, odkrywa ciało swej najlepszej przyjaciółki z dzieciństwa. Wzywając policję, Erika nie myśli nawet o tym, że już wkrótce będzie prowadziła prywatne śledztwo dotyczące morderstwa Alex.

„Księżniczka z lodu”, pierwsza część cyklu rozgrywającego się w małym miasteczku Fjällbacka, będąca debiutem literackim Camilli Läckberg, to dobrze skonstruowany kryminał. Autorka w ciekawy i nieprzewidywalny sposób rozwija wątek śledztwa. Jednak, to co mnie najbardziej urzekło w tym tytule, to nie zagadka kryminalna, ale sposób w jaki pisarka kreuje bohaterów.

Postacie, zamieszkujące stronice powieści są przedstawione niezwykle realistycznie. Główna bohaterka to kobieta z krwi i kości: ma nadwagę, poci się, a nad ranem jej oddech nie pachnie miętą – niesmaczne? Ależ skąd! Bohaterowie powieści są na wskroś ludzcy i to sprawiło, że stali się mi o wiele bliżsi niż większość wyidealizowanych literackich postaci. Myślę, że „Księżniczka z lodu” to powieść z bardzo pozytywnym przekazem dla kobiet - pisarka pokazuje, że aby osiągnąć szczęście i miłość wcale nie trzeba przypominać modelki. Równie mocno podobał mi się realizm przy opisywaniu sceny łóżkowej i nie mówię tu o szczegółowości opisu, ale o tym, że autorka przedstawia wszystko bez idealizowania– pierwszy raz z nowym partnerem jest przepełniony niezręcznością, pewnym poczuciem wstydu, zażenowaniem, niepewnością i nie zawsze kończy się orgazmem.

Nie dość, że „Księżniczka z lodu” jest ciekawym kryminałem, postacie są świetnie wykreowane, to autorka serwuje czytelnikowi całkiem sporą dawkę humoru. W książce pojawia się kilku niesympatycznych bohaterów, ale są oni ukazani w taki sposób, że zamiast budzić irytację czytelnika, wywołują na jego ustach uśmiech. Nie mogłam powstrzymać się od chichotu, kiedy na kartach powieści pojawiała się postać zadufanego w sobie megalomana, komisarza Mellberga.

Kolejnym plusem powieści Camilli Läckberg jest jej wielowątkowość. Choć fabuła koncentruje się na rozwiązaniu zagadki kryminalnej, to nie brak w niej innych wątków - epizodów poruszających ważną problematykę społeczno-obyczajową taką jak maltretowanie kobiet, pedofilię.

„Księżniczka z lodu” jest książką, która dostarczyła mi świetnej rozrywki, zmusiła do myślenia o pewnych problemach, a także pod pewnymi względami podniosła moje morale. Polecam tę powieść miłośnikom kryminałów i to nie tylko skandynawskich. Myślę, że „Księżniczka z lodu” niezwykle przypadnie do gustu kobietom, które lubią nie tylko kryminały, ale również książki, w których pojawiają się ważne wątki społeczno-obyczajowe.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Księżniczka z lodu

Ocena:
Autor:
Data:
Swoją przygodę z pisarzami kryminałów skandynawskich zaczęłam od Asy Larsson, potem był Jo Nesbo, jednak cały czas byłam ciekawa twórczości Camilli Lackberg, która była odbierana raczej pozytywnie. Z niecierpliwością czekałam więc, kiedy w moje łapki trafi ,,Księżniczka z lodu”, jednak z przeczytaniem tej pozycji zwlekałam chyba z 2 miesiące, zupełnie nie wiem dlaczego…


W miasteczku Fjallbacka niewiele się dotąd działo. O zabójstwie nie mogło być mowy, dlatego ... gdy odnaleziono martwe ciało Alexandry Wijkner cała społeczność żyła tylko tym wydarzeniem. Sensacja była tym większa, gdy okazało się, że kobieta nie popełniła samobójstwa, lecz została … zamordowana ! Co więcej, nosiła w sobie dziecko, choć z mężem nie łączyły ją intymne stosunki. Jej dawna koleżanka ze szkoły, można by rzecz najbliższa przyjaciółka, pisarka Erika Falck postanawiła wziąć sprawy w swoje ręce i dowiedzieć się, co stało się z kobietą, kiedy wraz z rodziną wyjechała po 8 klasie i zerwała kontakt ze wszystkimi. Na wierzch zostały wyciągnięte sprawy z przeszłości, tylko, czy to komuś ułatwiło życie…?


Każda rodzina na jakieś tajemnice, i rodzina Carglenów nie była wyjątkiem. Wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu wpłynęły na całe późniejsze losy całej familii, a w szczególności Julii, brzydkiego kaczątka, jak się zdawało, młodszej siostry zamordowanej. Okazało się, że zdarzenie z tego czasu nie dotyczyło tylko Alex, lecz także innych jej kolegów. O co mogło chodzić? Co aż tak ukształtowało tych młodych ludzi, że stoczyli się na dno albo zapamiętali w nienawiści?


Uwielbiam kryminały, ostatnio także skandynawskie. Początkowo zaczynając lekturę ,,Księżniczki z lodu” obawiałam się, że będzie dużo zbędnych opisów, jednak nic takiego nie miało miejsca. Każde zdanie, wyrażenie ciągnęło za sobą jakieś konsekwencje i dalsze wątki. To powieść niepowierzchowna, bo porusza wiele ważnych tematów, jak molestowanie, czy przemoc w rodzinie. Można zauważyć, jak ludzie po takich przeżyciach ukształtowali swój charakter oraz czy zdołali się otrząsnąć z takich przeżyć.


Nie zabrakło także wątku miłosnego, jednak wiązał się on z całym dochodzeniem, więc nie powinno to nikogo razić. Camilla Lackberg stworzyła świetny kryminał, który do końca trzyma w napięciu. Każde zdanie zostało tutaj dokładnie przemyślane. Gdy już zaczęłam czytać ,,Księżniczkę z lodu” nie mogłam się od niej oderwać, a po przeczytaniu ostatniego zdania miałam od razu ochotę sięgnąć po kolejną część, której niestety jeszcze nie posiadam.


Ta pozycja zalicza się do ,,Czarnej Serii”, z której chyba jeszcze nic nie czytałam, ale po tak mile spędzonym czasie z tą pozycją z pewnością sięgnę także i po inne powieści z tego gatunku.Camilla Lackberg, jak możemy wyczytać z okładki, to jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych. W 100% się z tym zgadzam, tak dobrego kryminału skandynawskiego napisanego przez kobietę chyba jeszcze nie czytałam !


Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena