Koszyk 0
Opis:
LILIANA FABISIŃSKA, GABRIELA GARGAŚ, AGNIESZKA KRAWCZYK, REMIGIUSZ MRÓZ, MARTA OBUCH, ALEK ROGOZIŃSKI, MAGDALENA WITKIEWICZ Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować ... swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka. Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Filia
  • miękka
Mniej Więcej
  • Praca zbiorowa
  • 2016
  • 380
  • 200
  • 140
  • 978838075-153-8
  • 9788380751538
  • ZDFNT

Recenzje czytelników

Świąteczny must-read!

Ocena:
Autor:
Data:
Trzeci rok z rzędu, Wydawnictwo Filia zbiera swoich najlepszych autorów w jednej, świątecznej książce- zbiorze opowiadań. Pierwszą z nich była Cicha 5, w zeszłym roku Siedem życzeń. W tym roku Księgarenka przy ulicy Wiśniowej.
Kogo tu spotkamy? Między innymi Lilianę Fabińską, Gabrielę Gargaś, Remigiusza Mroza, czy Magdalenę Witkiewicz. Co połączy wszystkie opowieści? Tytułowa księgarnia, prowadzona przez pana Alojzego.
Rzadko sięgamy po zbiory opowiadań ... Opowiadania zalegają w szufladach, wydawnictwa rzadko podejmują się publikacji. Dlaczego, pozostaje dla mnie tajemnicą. Przed Świętami jednak, w czasie, w którym tak trudno o dłuższą wolną chwilę, łatwo natomiast o gonitwę i..o to, by zapomnieć, o co chodzi 24 grudnia. Mówimy potem, nie czuję tych Świąt. Może to dlatego, że Wigilia nie u babci? Może z braku śniegu? Nikt z nas nie zwraca uwagi na najbardziej prozaiczne rozwiązanie. W gonitwie, pracy do ostatniego dnia, skupiamy się na prezencie dla taty, który musi kosztować dokładnie tyle, co ten dla mamy, musi być oryginalny, musi, musi...Stop. Przecież...nie o to chodzi! A gdyby tak zatrzymać się na kwadrans, przeczytać jedno opowiadanie? Ze swojej strony mogę Wam zagwarantować, że na jednym się nie skończy :).
Księgarenka... jest lepsza od swoich poprzedniczek. To kilka wzruszających (naprawdę), magicznych (nawet nieco fantastycznych), historii, przy których nawet świąteczny sceptyk, na chwilę się zatrzyma. Zatrzyma i może...zadzwoni do babci, której nie widział od poprzedniej Gwiazdki?
Kwintesencja duńskiego hygge, o którym pisałam w poprzednim poście, tutaj.
Najpiękniejsza ze wszystkich zgromadzonych historii? Oswoić szczęście Gabrieli Gargaś. Nawet opowiadanie Remigiusza Mroza, którego nie czytam, nie próbuję już, miało ten klimat.
Wspaniała lektura. Warto zacząć czytać już dziś, by cały grudzień budować piękną, świąteczną atmosferę. Magiczna Księgarenka... przypomni Wam, czym były Święta, kiedy byliście dziećmi. Znajdźcie chwilę, by odwiedzić jakąś malutką miejscową księgarnię, nie sieciówkę. Kupcie Księgarenkę...i dajcie jej szansę. Kilka chwil, jedno opowiadanie. Zrozumiecie od razu, skąd mój zachwyt...:)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena