Koszyk 0
Opis:
Księga smoków polskich to literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii - smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając co źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu Księga smoków polskich łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie ... będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa. Każdy rozdział składa się z krótkiego opisu bestii, jej genezy i miejsca w tradycji kulturowej - literaturze i folklorze oraz innych uwag o charakterze historycznym, etnograficznym i filologicznym. Następnie autor wciela się w postać gawędziarza i zajmująco opowiada związaną ze smokiem legendę lub legendy, aby na końcu - przyjmując z kolei rolę krajoznawcy - zajrzeć do kryjówki potwora i wspomnieć o miejscach szczególnie z nim związanych. Warto zwrócić uwagę, że na kartach Księgi smoków polskich ziemie polskie potraktowano niezwykle szeroko: obok krakowskiego Smoka Wawelskiego i warszawskiego Bazyliszka, obok opowieści z Pomorza i Wielkopolski, Karpat i Podkarpacia, odnajdziemy wizerunki gadzich stworów wywodzące się zarówno z niemieckiej tradycji Ziem Odzyskanych - Wrocławia, Sudetów czy Pojezierza Iławskiego - jak i kultury Kresów Wschodnich, gdzie na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej łączyły się w jedno podania o rodowodzie polskim, litewskim i ruskim. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bosz
 • twarda
Mniej Więcej
 • Bartłomiej Grzegorz Sala
 • 2014
 • 1
 • 144
 • 243
 • 173
 • 97883-7576-2174
 • 9788375762174
 • ZBGNE
 • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Cu-do-wna!

Ocena:
Autor:
Data:
To już trzecia część Legendarza i trzeba przyznać, że robi się coraz lepiej i ciekawiej. Tym razem czytelnicy dostali do rąk zbiór legend dotyczących smoków oraz istot smokopodobnych, które zostały opatrzone przepięknymi ilustracjami Witolda Vargasa i Paweła Zycha oraz rzeczowym komentarzem Bartłomiej Grzegorz Sala, który z wykształcenia jest historyka i etnologa.
W przypadku "Księgi smoków polskich" zdecydowanie jestem usatysfakcjonowana ilością tekstu i ilustracji ... Każdy smok jest krótko scharakteryzowany, przytoczona jest jego legenda, a czasami kilka jej wariantów, a na koniec zamieszczone są ciekawostki związane z miejscem, którego dotyczy dane podanie.

Rysunki są niesamowite i cudownie oddają klimat legend. Każdy smok jest przedstawiony na przynajmniej jednej ilustracji. Opisy kolejnych stworzeń znajdują się w ozdobnych ramkach, a poszczególne części rozpoczynają się od dekoracyjnej wielkiej litery.

Jedyne co wydawca mógł poprawić to kolor kartek. Książka wyglądałaby jeszcze lepiej gdyby została wydrukowana na postarzonych, kremowych stronach tak jak poprzednie części Legendarza.

4/5 Świetne kompendium wiedzy o polskich smokach i innych istotach z nimi związanych. Nadaje się idealnie zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników. Mam nadzieję, że już niedługo doczekam się kolejnego tomu Legendarza i po cichu liczę, że będzie opowiadał o polskich diabłach, które dotychczas zostały bardzo szczątkowo omówione.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena