Koszyk 0
Opis:
Mniej Więcej
  • Fernando Pessoa
  • 2013
  • 0
  • 97883-62676-262
  • 9788362676262
  • ZB0KY

Recenzje czytelników

Dziennik intymny Fernanda Pessoi to lektura wyjątkowa, hipnotyzująca, która nie traci na aktualności, a niektóre przemyślenia pisarza w formie błyskotliwych sentencji z pewnością poruszą niejednego czytelnika.

Ocena:
Autor:
Data:
„Księga niepokoju” to autobiografia duchowa Bernarda Soaresa, pod którego nazwiskiem ukrywa się Fernando Pessoa, pisarz i filozof - jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku. Intymny dziennik ukazał się 47 lat po śmierci autora; składa się z luźnych, niepowiązanych ze sobą fragmentów, będących niepowtarzalnym zapisem stanów świadomości i emocji alter-ego poety.

„Księga niepokoju” nie jest lekturą łatwą. Rodzaj narracji nie daje czytelnikowi pewności ... na ile ma do czynienia z autentycznym wyznaniem, na ile z rodzajem autokreacji. Motywem przewodnim dziennika jest poszukiwanie tożsamości i jednocześnie wyrażenie niemożności samopoznania, poznania rzeczywistości w jakimkolwiek wymiarze dostępnym kondycji ludzkiej. Autor nawiązuje do romantycznej symboliki poznawczej lustra, które umożliwia poznanie poprzez refleksję. Neguje jednak możliwości poznawcze człowieka, dla którego życie jest więzieniem. Wszystko, czego doświadcza jest złudzeniem; zarówno świat zewnętrzny, marzenia, uczucia, a nawet ciało nie należą do niego, są mu tylko użyczane. Uważa, że jedyną postawą godną osoby inteligentnej jest postawa rezygnacji, wycofania z życia i kontemplacja. Tym, co artystę odróżnia od ogółu jest kierowanie się myślą, a nie uczuciem w drodze do samopoznania. Jak przystało na artystę modernistycznego wyrasta ponad tłum, przeciętność, odczuwa fizyczną niemal pogardę, lecz jednocześnie w sposób paradoksalny odczuwa fascynację nim i miłość. Pełen sprzeczności jest także chłodny dystans do świata zewnętrznego, a zarazem podziw dla Lizbony, którą opisuje.
To manifest indywidualisty, romantyka, który swoje życie podporządkował wyznawanym przez siebie ideałom. Wg niego każde dzieło jest niedoskonałe, niedoskonała jest również jego twórczość. Zgłębia tajniki kondycji ludzkiej, istoty życia, wyraża poglądy na temat cywilizacji. Autor nie pozostawia czytelnikowi złudzeń: człowiek skazany jest na klęskę poznawczą, klęskę w miłości, klęskę bycia nieautentycznym. Jedynie „ludzie żyjący nie swoim życiem” doświadczają złudzenia szczęścia.

Czy wobec tego warto sięgnąć po tę książkę? Moim zdaniem tak. „Autobiografia bez faktów” mimo upływu czasu nie traci na aktualności i pozostaje lekturą wyjątkową, hipnotyzującą. Przemyślenia pisarza, zwłaszcza niektóre, oszałamiają trafnością stwierdzeń i błyskotliwością. To z pewnością remedium na nudę komercyjnej literatury współczesnej, w której nie odnajdziemy głębszych filozoficznych przemyśleń ani wartości duchowych. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena