Koszyk 0
Opis:
Poznaj mądrość kobiet zawartą w Torze Komentarze tak istotne w poznawaniu Tory są znakomitym uzupełnieniem wiedzy zarówno dla Żydów, jak i wyznawców innych religii. Dzięki nim teksty biblijne żyją i pozwalają na nowo odkryć przesłanie i naukę zawarta w poszczególnych fragmentach tych wyjątkowych ksiąg. Autorka, Bella Szwarcman-Czarnota, postanowiła spojrzeć na Pięcioksiąg oczami kobiety. Nie jest to jednak publikacja wyłącznie dla pań! Przybliża Biblię hebrajską tym ... którzy nieczęsto z nią obcują. Czytanie Tory według sugestii autorki komentarzy jest niekończącym się procesem. Warto studiować tę Księgę co tydzień, by zachwycić się jej głęboką mądrością i odnaleźć jej aktualność w świecie współczesnym. Jak powiedział Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski: "mądrość i wiedza kobiet jest nam potrzebna, musimy uczynić wszystko, by się od nich uczyć". Czytaj dalej >> << Zwiń
  • M
  • miękka
Mniej Więcej
  • Bella Szwarcman-Czarnota
  • 2014
  • 246
  • 203
  • 141
  • 978-83-7595-865-2
  • 9788375958652
  • ZBLJG

Recenzje czytelników

Biblia

Ocena:
Autor:
Data:
Przez wieki kobiety były i nadal są dyskryminowane. Obecnie wyznawcy wielu odłamów chrześcijaństwa przekonują, że Biblia nie zawiera elementów dyskryminujących, a możliwość jej studiowania często tłumaczono nieobecnością kobiet w „ostatniej wieczerzy” Jezusa. Jednak niższa pozycja płci pięknej cechowała nie tylko tę kulturę, ale wszystkich, którzy czerpali z Nowego lub Starego Testamentu. Bella Szwarcman – Czarnota ukazuje nam pozycję kobiet w społecznościach żyjących zgodnie z Pismem Świętym ... w którym przedstawicielki płci pięknej są spychane na margines życia społecznego. Wyznawcy judaizmu nie mają ani jednej kobiety, z którą kontaktowałby się anioł czy Bóg! Odbiorcami przykazań i norm są mężczyźni. To oni dostają wskazówkę o zakazie spożywania owocu jednego drzewa z ogrodu czy konieczności czczenia tylko jednego Boga.
Kobiety – jeśli spojrzymy na Biblię zgodnie z logiką – powinny stać na wyższym poziomie: nie dość, że Bóg zwalniał je z wielu obowiązków związanych z przepisami to jeszcze zostały one stworzone na samym końcu, czyli muszą być bytem lepszym od mężczyzny. Z takim kobiecym spojrzeniem i dystansem, będącym dekonstrukcyjnym podejściem do tematu obecności i miejsca kobiet w społeczeństwie oraz Biblii mamy do czynienia w książce „Księga Kobiet – Kobiety Księgi”, której autorka patrzy na świat bez naleciałości męskiej szowinistycznej kultury, która usprawiedliwia swoją sensowność stwierdzeniem: „Tak było od zawsze”. Publikacja ta jest bardzo interesującym komentarzem do Biblii, która przecież kształtuje naszą kulturę na wszystkich poziomach, przez co powinna być ciągle czytana i odkrywana, aby pomóc ludziom zrozumieć dorobek kulturowy.
Jedno, co mogę powiedzieć o tej książce to jest to kawał dobrej roboty, która powinna być zrobiona wieki temu, by kobieta mogła być traktowana jak człowiek, a nie istota gorsza. Bella Szwarcman – Czarnota jest autorką niezwykle wykształconą, co widać w jej książce, która mówi otwarcie o tym, co mężczyźni uważają za naturalny porządek, jako wielowiekowej wielo wiekowej dyskryminacji, z którą każde pokolenie musiało walczyć. Poglądy prezentowane przez autorkę bliskie są temu, o co od XIX wieku walczą feministki.
Książkę polecam wszystkim. Na pewno powinna być ona lekturą obowiązkową dla wszystkich wyznawców religii, dla których Stary Testament jest jedną z ważnych ksiąg, ponieważ namawia ona do ciągłego kształcenia się, poszukiwania siebie i tradycji w Pięcioksięgu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena