Koszyk 0
Opis:
To barwny, zabawny i intrygujący poradnik językowy, dzięki któremu będziecie mówili poprawnie. Dowiecie się również, co to znaczy: „mówi, co mu ślina na język przyniesie” i kiedy „ciągniemy kogoś za język”. „Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej” pełna jest tak fantastycznych postaci jak np.: Pani Mola i jej dwie córki Latysia i Tysia, które zjadły zęby na wyśmienitych książkach, czy też wujek Kornel ... ornitolog o gołębim sercu i czuprynie do złudzenia przypominającej gniazdo. Sama Lamelia tym razem zajmuje się sprawami językowymi - w swoich niebanalnych i pełnych humoru opowieściach przybliża dzieciom zasady poprawnej polszczyzny. Książka napisana i zilustrowana przez twórców o nieskończonej wyobraźni. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Joanna Krzyżanek
  • 2014
  • 150
  • 278
  • 220
  • 978-83-7516-706-1
  • 9788375167061
  • ZBR7C
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej

Ocena:
Autor:
Data:
Język polski jest przepięknym choć niełatwym językiem. Niestety coraz częściej wkradają się do niego obcojęzyczne zapożyczenia lub inne błędy językowe. Walkę wypowiedziała im tytułowa bohaterka książki „Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej”, autorką której jest ceniona i popularna polska pisarka Joanna Krzyżanek.
Główna bohaterką jest emerytowana nauczycielka. Gdy przyjaciele Gabrysia i Kajtek proszą ją o pomoc w nauce poprawnej polszczyzny Lamelia podejmuje wyzwanie ... Zaprasza dzieci do siebie aby przez siedemnaście dni, codziennie uczyć je nowych rzeczy pozbywając się jednocześnie śmieci z ich ojczystego języka.
Nauka z Lamelią okazuje się być bardzo ciekawa, wręcz porywająca i w niczym nie przypomina nudnych lekcji w szkolnej ławce. Każdego dnia nauczycielka opowiada swym uczniom jedną, odpowiednio przygotowaną bajkę i na jej przykładzie tłumaczy najróżniejsze zasady. Dzieci dowiadują się w jakich sytuacjach używać danego określenia, np. włączyć czy nacisnąć, jest napisane czy pisze, po zakupy czy na zakupy. Lamelia przypomina, że bardzo ważne jest aby umieszczać cudze słowa w cudzysłowie, i że naszych pięknych polskich słów nie powinniśmy zamieniać na ich obce odpowiedniki, jak np. wydarzenie – event, przyjecie – party, uczestniczyć – partycypować. Uświadamia też, że przerywniki typu prawda, tak, nie zbyt często stosowane przeszkadzają naszym słuchaczom.
Bardzo spodobała mi się idea książki. Coraz częściej kaleczymy nasz ojczysty język, nadszedł więc czas, by zacząć zwracać na to większą uwagę i zatrzymać ten niepokojący nurt. Myślę nawet, że lekcje Lamelii Szczęśliwej z powodzeniem można by potraktować jako lekcję dla każdego Polaka.
Publikacja przykuwa uwagę dzieci zabawną i oryginalną szatą graficzną oraz niemniej wesołymi ilustracjami. Nikt przecież nie powiedział, że nauka musi być nudna i w tym wypadku na pewno tak nie jest. Po takiej lekturze już chyba nikt nie powinien „mówić co mu ślina na język przyniesie” a jednak rozsądniej dobierać słowa. Gorąco polecam ;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Księga językowych porad Lamelii Szczęśliwej

Ocena:
Autor:
Data:
Naprawdę bardzo się cieszę, że Lamelia ponownie zawitała w naszym domu. Uwielbiam jej pomysły, poczucie humoru oraz wiedzę, którą w tak nieskomplikowany sposób przekazuje mojemu dziecku. Fajne jest także to, że gdy już po przeczytaniu książeczki chcielibyśmy wrócić do jakiejś porady - nie musimy przeszukiwać całej lektury od początku. Na samym końcu bowiem znajdziemy Słownik poprawnej polszczyzny, w którym znajdziemy wszystkie podsumowania poszczególnych opowiadań ... To znacznie ułatwia sprawę i skraca czas odnajdywania tego, co nas w danym momencie interesuje.

Lamelia jest super. Uwielbiam ja i pewnie nigdy mi nie przejdzie. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne części, które mam nadzieję- także Wam tu zaprezentuję. Książki z jej udziałem są rewelacyjne i nie przesadzę pisząc, że każde dziecko powinno mieć ją w swojej biblioteczce. A teraz mała niespodzianka dla małych fanów Lamelii. Wiecie, że ta urocza emerytowana nauczycielka bloguje? Nie! No to sami zobaczcie! http://lameliaszczesliwa.blogspot.com/ Polecam!!!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena