Koszyk 0
Opis:
Historia książki od starożytności: od najstarszej odkrytej książki egipskiej czy tabliczek z pismem klinowym, poprzez zwoje papirusowe aż po ukształtowanie formy książki najbardziej zbliżonej do jej postaci obecnej – kodeksu z pierwszych stuleci naszej ery. W pracy zostały opisane i zilustrowane najważniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne z tej dziedziny, m.in. różne rodzaje pisma, wynalazek alfabetu, materiały piśmienne oraz sposoby i narzędzia zapisu ... Autorki przedstawiają także księgozbiory najstarszych „zbieraczy” książek, nadworne i domowe biblioteki, którym poświęcono wiele lat badań naukowych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maria Nowicka, Anna Świderkówna
  • 2008
  • 2
  • 206
  • 204
  • 146
  • 97883-04-049840
  • 9788304049840
  • W7299

Recenzje czytelników

Gratka dla książkowych moli

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo ciekawie, przystępnie napisana historia książki - od jej prapoczątków po współczesne komiksy.
Autorki sporo miejsca poświęcają także najbardziej znanym bibliotekom, wydawnictwom, kolekcjonerom...
Snują też rozważania na temat dalszego kształtu książek, wierząc, że zawsze będą one towarzyszyć światu i człowiekowi, bez względu na swoją zewnętrzną formę.

Dodatkowym plusem jest mnóstwo ciekawostek oraz ilustracji (szkoda tylko, że czarno-białych).
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja

Ocena:
Autor:
Data:
W 2008 roku w interesującej serii „Strefa Arche” Wydawnictwa Ossolineum ukazała się reedycja popularnonaukowego opracowania poświęconego książce w starożytności (pierwsze wydanie 1970) pióra Anny Świderkówny i Marii Nowickiej. Książeczka ta, napisana w niezwykle przystępny sposób (użyto w niej niewielu specjalistycznych terminów, a gdy już się pojawiają, zostają dokładnie wyjaśnione) ... barwnie opowiada o różnych formach książki antycznej i materiałach piśmienniczych (przy czym Autorki skupiają się głównie na papirusie i piśmie greckim), ich oprawach i zdobieniu. Mniej miejsca poświęcono tekstom i pismom, znacznie więcej natomiast archeologii, poszukiwaniom papirusowych zwojów oraz XIX- i XX-wiecznym odkryciom w tym zakresie. Ostatnia część książki dotyczy starożytnych bibliotek, księgarń i wydawców. Tekst wzbogacony został 91 ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie i wyobrażenie sobie opisywanych zagadnień. Krótko mówiąc, znajdziecie tutaj wszystko, co chcielibyście wiedzieć o książce starożytnej, ale dotąd nie wiedzieliście, kogo zapytać.

Osobom zainteresowanym tą problematyką polecam także znakomitą książkę Pawła Majewskiego "Pismo, tekst, literatura : praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków", Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2013 (http://ohistorii.blogspot.com/2013/04/p-majewski-pismo-tekst-literatura.html).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena