Koszyk 0
Opis:
Cel uświęca środki Ponadczasowe dzieło traktujące o władzy, strategii i podstępie "Ten, kto ma władzę, nie musi nikogo za nic przepraszać". Niccolo Machiavelli napisał słynnego Księcia prawie pięć wieków temu, zainspirowany osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii. Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność sprawiły, że trzymacie Państwo teraz w swoich rękach jedną z najważniejszych książek wszech czasów ... Koronną pozycję w dziejach filozofii społecznej, a zarazem wciąż aktualną lekcję, która kształtuje myślenie liderów na całym świecie. "Chcę iść do piekła, nie do nieba. W piekle będę miał towarzystwo papieży, królów i książąt, a w niebie są sami żebracy, mnisi, pustelnicy i apostołowie". Słowa Machiavellego wykraczają dalece poza jego epokę i ramy geograficzne. Manipulacje, okrucieństwo, podstęp, okraszone inteligencją i precyzyjnie dopracowaną taktyką... Kto odważy się sięgnąć po tę lekturę, przekona się lub utwierdzi, że opisane metody są praktykowane także dzisiaj - i to z wielkim oddaniem. Bo czy kiedykolwiek przestało być aktualne zdanie: "Politykowi nie wolno być niewolnikiem własnych słów" Tytułowy Książę to współczesny szef, boss, prezes, po prostu - Pierwszy. Człowiek trzeźwo i logicznie myślący, obdarzonym domieszką demonizmu, stawiający cel zawsze wyżej niż środki, używający medialnych sztyletów i zatrutych pomówień. Skuteczne sposoby w polityce, biznesie, życiu nie zmieniły się aż tak bardzo. "Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich, nie będą już w stanie" Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Helion
  • twarda
Mniej Więcej
  • Niccolo Machiavelli
  • 2011
  • 134
  • 200
  • 125
  • 978-83-2462-8-650
  • 9788324628650
  • ZA20M

Recenzje czytelników

"Istnieje zło, które mi nie szkodzi, jak i dobro, które mi nie służy."

Ocena:
Autor:
Data:
Choć zdanie to wypowiedział nie Machiavelli, lecz sam Leonardo da Vinci, to jednak próżno szukać zdania trafniej określającego traktat florenckiego polityka, zdrajcy, filozofa i patrioty.
Gdyby ktoś zapytałby nas na ulicy "Czy wiesz kim jest Machiavelli?", prawdopodobnie większość z nas odpowiedziałaby "To chyba ten od celu, który uświęca środki". Trudno z tym polemizować. Jednak dopiero lektura "Księcia" rzuca światło na samą myśl ... na pierwszy rzut oka wysoce wyrachowaną, jak i na samą problematykę sceny politycznej XVI wiecznej Italii.
Jeśli chodzi o doświadczenie Machiavellego w działaniach politycznych, to doprawdy są one niepodważalne. Jednak przez cały traktat subtelnie przewija się jedna główna myśl. Mianowicie, że władza ziemska niesie ze sobą odpowiedzialność ostateczną. Sumienie władcy to sumienie narodu, co sprowadza nas do stwierdzenia, że faktycznie,cel uświęca środki, jednak za podjęte środki władca odpowie przed Tym, który tę władzę mu nadał. Tak więc wyrachowanie, czy przestroga?
Ostatecznie książki nie sklasyfikowałbym jako amoralnej. Dlaczego? Może być to zbyt śmiałe założenie, ale odnoszę wrażenie że Niccolo Machiavelli zgromadził wiedzę, która niczym ziarno miała paść na żyzną glebę w postaci człowieka, zbawiciela, będącego w stanie wykorzystać ów wiedzę w taki sposób aby zjednoczyć Italię. Z autopsji mogę stwierdzić, że pewne ustępy w tymże traktacie chwytają za serce.
Podsumowując. "Książę", pióra Niccolo Machiavellego to książkę, którą łatwo jest ocenić na podstawie przesłanek czy zasłuchanych opinii. Zachęcam jednak do odkrycia geniuszu człowieka, który poświęcił swoje życie polityce,a szczególnie Florencji, która uhonorowała go wiecznym spoczynkiem w towarzystwie Dantego Alighieri oraz Galileusza w kościele Santa Croce. Czy Florencja mogłaby do tego stopnia wielbić "potwora"?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Assassins Creed, The Borgia, Książe

Ocena:
Autor:
Data:
Pozycja Niccolo Machiavelli "Książę" uważam że, jest wspaniałym dopełnieniem historii rodu Borgia. Jeżeli jesteś fanem sagi Assassins Creed i oglądałeś serial The Borgia to "Książę" wspaniale oddaje te klimaty. Pilny widz i gracz z pewnością odnajdzie w niej wiele powiązań do wcześniejszych pozycji. Książka nie jest gruba więc czyta się ją w miarę szybko i przyjemnie. Gorąco polecam
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena