Koszyk 0
Opis:
Literacki hołd dla bitwy pod Grunwaldem Zmierzch epoki rycerskich ideałów Jest 18 września 1454. Rycerstwo polskie ponosi krwawą klęskę na polu bitwy pod Chojnicami. Triumfuje taktyka i sprawność krzyżackich jednostek najemnych; to ich zemsta za Grunwald. Młody rycerz Bolko z Rożnowa, wnuk słynnego Zawiszy Czarnego cudem unika śmierci. Splot wydarzeń ciska go jednak w paszczę wojny wywiadów, intryg ludzi, którzy rycerski honor i kodeks uważają za uciążliwy przeżytek.
Mniej Więcej
  • Jacek Komuda
  • 2014
  • 2
  • 232
  • 197
  • 135
  • 9788375746518
  • 9788375746518
  • ZBKIQ

Recenzje czytelników

Waćpan Komuda

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta w całej swej prostocie pisana powabnie a zarazem lekko czyta się ją szybko jak śmignięcie wprawionego szermierza zadawane precyzyjnie i dosadnie.
Każdego miłośnika szlacheckich popisów fantazji i przygód nie trzeba do tej powieści zachęcać
Życzę miłej lektury :D
Czy ta recenzja była przydatna?

Bij Krzyżaka!

Ocena:
Autor:
Data:
"Krzyżacka zawierucha" Jacka Komudy przenosi nas w końcowy okres wojny polsko-krzyżackiej.
18 września 1454 roku miał być dla polskiego wojska drugim Grunwaldem, jednak zbyt szybkie świętowanie triumfu spowodowało straszliwą klęskę. Rycerze zostali pobici, a król Kazimierz musiał salwować się ucieczką. Bolko z Rożnowa i jego ojciec, Jan, potomkowie słynnego Zawiszy Czarnego dostają się do niewoli. Gdy Jan podstępnie zostaje zabity w Malborku, Bolko ... nie mając pieniędzy na wykupienie się z więzienia, w zamian za uwolnienie składa przysięgę biskupowi Oleśnickiemu. Nie wie, że zadanie jakie zostanie mu wyznaczone, pozbawi go wszystkich złudzeń co do znaczenia słowa "honor".
Po raz kolejny w twórczości Jacka Komudy punktem wokół którego krąży fabuła jest klęska wojsk Rzeczypospolitej. Tym razem czas zdarzeń jest nieco bardziej odległy niż w "Bohunie". Jednak historia jest tylko tłem dla przeżyć bohatera, który w miarę rozwijania się akcji, musi zrewidować swoje poglądy na powinności rycerskie i wierne trzymanie się kodeksu honorowego. Zdarzenia bardzo szybko następują po sobie i zważywszy, że książka ma nieco ponad 220 stron dzieje się naprawdę dużo. Plastycznie przedstawione sceny walki sprawiają, że ma się odczucie bycia w ich środku. Dobrze przedstawiony jest też kontekst historyczny wydarzeń. Dla mnie dodatkowo miłym akcentem jest kilkukrotne wspomnienie Elbląga, gdyż część scen ma miejsce w pobliskim Malborku oraz Tolkmicku.
Na końcu znajdują się przypisy od autora, które objaśniają część wydarzeń oraz rzeczy przedstawionych w książce.
Pozycja interesująca dla szukających ciekawej opowieści w klimatach rycerskich. Szkoda tylko, że jest to lektura na dosłownie 2-3 godziny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena