Koszyk 0
Opis:
Nawiązujący do biografii autora kryminał włoskiego pisarza, oskarżonego o zabicie studentki. Marco Buratti - były skazany, a obecnie detektyw bez licencji - ma odszukać klienta znajomej prawniczki, który zniknął w trakcie przepustki. Magagnin został oskarżony o brutalny mord na zamożnej kobiecie i skazany na 18 lat więzienia. Buratti podejmuje zlecenie i krótko potem znajduje kolejne zwłoki. Pewien szczegół w policyjnym protokole każe mu wierzyć, że poszukiwanego ktoś chce wrobić ... Kontynuując śledztwo, wchodzi w niebezpieczny świat, gdzie rządzą sadomasochiczne zabawy elit, korupcja, nadużycia, prostytucja, wymuszenia, morderstwa na zlecenie... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Massimo Carlotto
  • 2011
  • 1
  • 216
  • 210
  • 135
  • 97883-7183-9146
  • 9788371839146
  • ZAB8J

Recenzje czytelników

http://pannazuzanna.blog.onet.pl/Recenzja-ksiazki-Krwawy-blues-,2,ID438149802,n

Ocena:
Autor:
Data:
Pieniądze, seks, przemoc , szantaż. O tym, co skrywa „Krwawy blues” Massima Carlottiego

Nakładem wydawnictwa Videograf, na rynku księgarskim ukazała się świetna pozycja, jaką jest książka „Krwawy blues” Massima Carlotto. Głównym bohaterem powieści jest były więzień Marco Buratti, zwany w środowisku przestępczym Aligatorem. Buratti, to prywatny, samozwańczy detektyw pracujący na zlecenie adwokatów, wynajmujących go ze względu na jego znajomość środowiska kryminogennego ...
Bez wątpienia postać ta wzorowana jest na autorze „Krwawego bluesa”. Massimo Carlotto spędził kilka lat w więzieniu, skazany za zabójstwo studentki, a po latach został ułaskawiony przez prezydenta Włoch. W książce tej dopatrzeć można się wielu szczegółów i podobieństw mających odzwierciedlenie w życiu jej autora.
Akcja powieści rozgrywa się w Padwie. Tu, do Burattiego zgłasza się Bar¬bara Fosca¬rini, adwokat Alberta Magagnina, narkomana skazanego przed laty za zabójstwo . Choć Magagninowi został do zakończenia kary rok więzienia, mężczyzna korzystając ze statusu więźnia uprawnionego do przebywania na wolności, znika nagle w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego adwokat pragnie za wszelką cenę odnaleźć swojego klienta i nakłonić go na powrót do więzienia. Kobieta utrzymuje, że Magagnin pomimo skazania go za zabójstwo na długoletnią karę więzienia nie popełnił zarzucanej mu bestialskiej zbrodni.
Sprawa komplikuje się, gdy w kilka dni po ucieczce Magagnina zostają odnalezione zwłoki jego kochanki. Po wnikliwym śledztwie przeprowadzonym przez Burattiego, wychodzi na jaw, że ofiara wchodziła w skład ławy przysięgłych, która skazała przed laty Magagnina na długoletnią karę pozbawienia wolności. Wszystkie poszlaki wskazują, że poszukiwany przez detektywa – samozwańca zbieg, dopuścił się kolejnej potwornej zbrodni… Tym razem podyktowanej chęcią zemsty. Jednak czy na pewno? Tę tajemnicę rozwiązać będzie musiał Buratti, wplątując się w olbrzymie tarapaty.
Kryminał niesamowicie wciąga. Choć akcja nie jest nadzwyczajnie porywająca, a całość poprowadzona jest w starym, sprawdzonym i dobrym stylu kryminału noir, czytając powieść trudno nie śledzić losów bohaterów z zapartym tchem. Dzięki niezwykle barwnemu, krwistemu wręcz językowi, autor trzyma czytelnika w ciągłym napięciu i niepewności, jak dalej potoczy się akcja. To, co dodatkowo fascynuje w „Krwawym bluesie” to opisy włoskiego półświatka, bez najmniejszych ogródek, czy delikatności, bez owijania w bawełnę. Autor ukazuje w sposób niezwykle szczegółowy całą brutalność mafiosów włoskich, którzy bez mrugnięcia okiem dopuszczają się niezwykle okrutnych zbrodni. Przy okazji Carlotto piętnuje elity włoskie, demaskując ich skorumpowanie, zdeprawowanie i bezwzględność równą, a może i przewyższającą bezwzględność członków mafii.
Autor pieczołowicie zadbał i o opis meandrów sądownictwa włoskiego, obśmiewając jego nonsensowne strony, opisując różne kruczki prawne służące do pogrążania biednych, a wyciągania z opresji bogatych obywateli Włoch. Najprawdopodobniej wiedzę na powyższe tematy czerpał autor z własnych, bądź co bądź, bogatych doświadczeń w tym zakresie.
Choć Carlotto wzoruje postać Burattiego na własnej osobie, nie jest to postać pozytywna. Jak na kryminał noir przystało, tu wszystko i wszyscy przedstawieni są w czarnych barwach. Czarne charaktery, ciemne zaułki, mroczne gangsterskie porachunki, wreszcie mroczne tajemnice na pozór praworządnych obywateli. Także i mroczny finał, jako efekt śledztwa.
Książkę polecam pożeraczom kryminałów, zwłaszcza tych w stylu noir. „Krwawy blues” na pewno spełni ich wymagania, umilając zbliżające się szare, jesienne wieczory.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Idealista po przejsciach

Ocena:
Autor:
Data:
http://takijestswiat.blogspot.com/2011/11/idealista-po-przejsciach.html

Kryminał noir, mroczna atmosfera, detektyw spowity obłokiem dymu z papierosa, gdzieś w szufladzie leży butelka whisky. Przez drzwi, koniecznie z matową szybą i czarnym napisem na niej wchodzi klientka - pewna siebie kobieta, prawdziwa femme fatale i ... zaczyna się kryminał noir ... Takie skojarzenie związane z ekranizacjami filmowymi najczęściej pojawiają się gdy przed moimi oczami pojawia się właśnie takie określenie sensacyjnej historii, a to dopiero początek, bo gatunek ten ma wiele czytelnikowi do zaoferowania. Oryginalni bohaterowie, wśród których trudno rozpoznać kto jest tym dobrym, a kto złym, opowieść kryminalna, w której nic nie jest takie jakie się wydaje w pierwszej chwili oraz detektyw wbrew wszystkiemu i wszystkim odnajdujący sprawcę bądź sprawców, bez względu na to kim są. No i sprawiedliwość, wymierzana niekoniecznie przez oficjalnych stróżów prawa i w sposób ogólnie akceptowalny.

Pomysł Massimo Carlotto nie odbiega jakością i przebiegiem od najlepszych książek tego gatunku. Jego postać pierwszoplanowa - Marco Buratti od pierwszej strony wzbudza zainteresowanie czytelnika na równi z samą fabułą sensacyjną. Były więzień, wielbiciel bluesa, mający znajomych w różnych kręgach Padwy, pozbawiony złudzeń, ale nadal wierzący w sprawiedliwość - niekoniecznie na ogólnie przyjętych zasadach. Jako nieoficjalny detektyw działa na zlecenie palestry i znany jest ze swej skuteczności oraz tego, że każdą sprawę doprowadza do końca.

Zlecenie odnalezienia więźnia, który uciekł podczas pracy poza więzieniem nie jest dla niego zleceniem mile widzianym. Jednak rozwój wydarzeń zmienia jego zdanie nie tylko o uciekinierze, ale i jego winie. Czy to możliwe, że zabił po raz kolejny? A może prawda wygląda zupełnie inaczej? Komu zależałoby na zrzuceniu winy na kogoś innego i dlaczego ofiarą zabójstwa padła ta a nie inna osoba? Pytań wiele, a odpowiedzi brak, jedynie kolejne znaki zapytania nasuwają się na każdym kroku. Jedno jest pewne policja ma już sprawcę i nikomu nie zależy by poznać może inną wersję wydarzeń, gdzie mordercą jest inny człowiek. Ale jest jeszcze Marco Buratti, on wie dokładnie co to znaczy być oskarżonym o czyny, których się nie popełniło. Prywatne dochodzenie zaczyna swój bieg, nieoficjalnie, w ukryciu, co chowała przed światem zamordowana? Jaka była jej prawdziwa twarz? Dokumenty odkryte w tajemnym schowku rzucają więcej światła na drugie życie nieboszczki, nie wystawiają one jej dobrego świadectwa, ale są cenną wskazówką, dotyczącą tak obecnego śledztwa jak i tego sprzed lat ...
Jeden błąd zaważył na życiu kilku osób, a lęk przed kompromitacją nie pozwolił przyznać się do pomyłki, ale czy na pewno jedyne to było powodem milczenia? Coś umyka ważnego nieoficjalnym stróżom prawa, tylko co to takiego? A do tego wszystkiego anonimowość detektywa w tym przypadku też nie jest tak do końca pewna. Wiele osób nie jest zadowolonych z jego "odkryć", atmosfera robi się z dnia na dzień coraz gorętsza. Ścigający staje się ściganym, komuś zależy by nowe fakty nie poznała opinia publiczna. Czasem prawdziwa mafia jest łagodniejsza od tej w togach.

"Krwawy blues" jest świetną gratką dla wielbicieli sensacyjnych opowieści, gdzie biel i czerń jest zastąpiona różnymi odcieniami szarości. Autor wykreował głównego bohatera, który pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury - idealista po przejściach, starający się nie popełnić dawnych błędów. Wątek sensacyjny nie pozostawia obojętnym, wciąga w swój bieg czytającego, nie dając mu chwili odpoczynku. Każde moment dochodzenia jest ważny, chociaż nie każdy prowadzi do odkrycia prawdy, a ona kryje się pod maską przyzwoitości, szacunku i prawa ...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena