Koszyk 0
Opis:
Mrożąca krew w żyłach druga część świetnego cyklu. W Szkocji zaczęły bez śladu znikać młode dziewczęta. Wszyscy uważają, że to nastoletnie uciekinierki, które ciągnie do wielkich miast i neonów… Wyjaśnieniem tych zagadek mają się zająć podopieczni Tony’ego Hilla, który szkoli młodych policjantów, jak tworzyć portrety psychologiczne seryjnych zabójców. Jedna z uczestniczek kursu – Shaz Bowman – sugeruje, że wszystkie sprawy są ze sobą ściśle powiązane ... a winnym jest seryjny zabójca, wskazuje też na jednego z celebrytów. Niestety, jej teoria nie spotyka się z aprobatą reszty grupy, która uważa ją za niedorzeczną. Do czasu… Wkrótce bowiem ich koleżanka zostaje bestialsko zamordowana… Czy Shaz mogła mieć rację? Dla Tony’ego Hilla zabójstwo dziewczyny staje się powodem do osobistej zemsty. Nikt tak jak on nie potrafi zgłębiać szalonych umysłów seryjnych zabójców. Zaczyna się zabawa w kotka i myszkę, w której role niezwykle często się odwracają… Kto ostatecznie będzie katem, a kto ofiarą? Prawdziwie przerażający thriller. Zdolność McDermid do zaglądania w umysły zwyrodniałych zbrodniarzy jest niezwykle przekonująca. Każda książka tej autorki jest lepsza od poprzedniej. „The Times” Pełen napięć, szokujący thriller. Zdecydowanie godny polecenia. „Independent” Mrożąca krew w żyłach druga część świetnego cyklu autorki trzyma niezwykłe tempo i styl. Ciekawe, co będzie dalej! „Mail on Sunday” O bogowie, McDermid jest boginią thrillerów! Colin Dexter, autor „Zagadki trzeciej mili” Val McDermid – szkocka autorka kryminałów. Napisała 22 bestsellery, które przetłumaczono na kilkadziesiąt języków i sprzedano w 10 milionach egzemplarzy. Jest laureatką licznych międzynarodowych nagród. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Val McDermid
  • 2011
  • 448
  • 205
  • 142
  • 978-83-7648-906-3
  • 9788376489063
  • ZAA7J

Recenzje czytelników

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
"Krwawa blizna" Val McDermid jest drugą - po "Syrenim śpiewie" - częścią kryminalno - sensacyjnej serii, której bohaterami są psycholog śledczy, a zarazem policyjny profiler Tony Hill oraz inspektor Carol Jordan.

Drogi starych przyjaciół ponownie się przecinają: Carol awansuje i zostaje przeniesiona do dochodzeniówki w Seaford, gzie wpada na trop seryjnego podpalacza; zgodnie z sugestią szefa zwraca się o pomoc do Tony'ego Hilla ... który w tym czasie zajmuje się tworzeniem policyjnego zespołu profilerskiego oraz szkoleniem młodych, starannie wyselekcjonowanych adeptów w zakresie tworzenia portretów psychologicznych sprawców przestępstw.
Z zespołu szczególnie wyróżnia się młoda, błyskotliwa i ambitna funkcjonariuszka Shaz Bowman, której podczas zwykłych ćwiczeń udaje się powiązać ze sobą siedem spraw zaginięć nastolatek i wytypować ich mordercę. Jej zdaniem jest nim uwielbiany przez tłumy celebryta Jacko Vance - telewizyjny gwiazdor, były sportowiec i znany filantrop. Niestety, reszta grupa pozostaje sceptyczna wobec rewelacji Shaz - do momentu, kiedy muszą stanąć twarzą w twarz z makabryczną rzeczywistością: Bowman zostaje bestialsko zamordowana, znika również kolejna nastolatka - w niepokojąco podobnych do poprzednich zaginięć okolicznościach.
Nowo powstały zespół profilerski na czele z Tonym Hillem oraz wspierającą go Carol Jordan pragnie za wszelką cenę pomścić śmierć koleżanki oraz dopaść psychopatę, zanim będzie za późno.
Czy Shaz Bowman mogła mieć rację? Czy rzeczywiście powszechnie kochany i podziwiany celebryta jest seryjnym mordercą? I w jaki sposób dowieść winy kogoś, kto ma idealny kamuflaż i charakteryzuje się nieprzeciętną inteligencją?

"Krwawa blizna" okazała się jednym z najlepszych kryminałów, jakie miałam okazję czytać, a przy tym jednym z bardziej oryginalnych i zaskakujących.
Lektura ta uświadomiła mi, jak często nadużywamy określeń typu "niebanalna fabuła" czy "niespodziewane zwroty akcji" w przypadku powieści tego gatunku - tym razem mam pewność, że doskonale oddają naturę powieści McDermid; do tej pory nie zetknęłam się z tak zadziwiającą kompozycją i równie przewrotną intrygą, choć myślałam, że jeśli chodzi o kryminały, to już nic nie będzie w stanie mnie zadziwić.
"Krwawa blizna" to intrygujący, wielowątkowy thriller wyróżniający się oryginalnie skonstruowaną fabułą: morderca jest czytelnikowi znany od samego początku, zatem intryga koncentruje się wokół policyjnych poszukiwań psychopaty oraz śledzenia jego poczynań niejako "z pierwszej ręki". Wbrew pozorom nie odziera to powieści z nieodzownej dawki napięcia, nie można też powiedzieć, by brakowało elementów zaskoczenia czy nieprzewidywalności - one wciąż są obecne, jedynie zostały inaczej zaakcentowane.
Uczestniczenie w działaniach ekipy dochodzeniowej - a zwłaszcza w tworzeniu profilu zabójcy to wyjątkowo ekscytujące i fascynujące momenty powieści. Szczegóły pracy policyjnego profilera intrygowały mnie od dłuższego czasu, a tu mam je przepięknie wplecione w fabułę; dodatkową atrakcją jest to, że znając tożsamość przestępcy czytelnik niemal równocześnie z ekipą śledczą odkrywa kolejne tajemnice z jego życia, coraz bardziej zagłębia się w jego mroczny umysł docierając do ukrytych intencji i motywów działań - jest to naprawdę niesamowite przeżycie!
Praca ekipy profilerów to zaledwie jeden z trzech głównych, równoległych wątków; kolejnym są poczynania mordercy widziane z jego perspektywy - czytelnik ma niebywała okazję zajrzeć w głąb zwyrodniałego umysłu, co dzięki wyjątkowemu talentowi autorki jest doznaniem bardzo sugestywnym i szokująco wiarygodnym.
Trzecim wątkiem jest sprawa seryjnego podpalacza prowadzona przez Carol Jordan, która skutecznie odgrywa rolę spowalniacza akcji głównej intrygi; nie jest to jednak irytujące, gdyż sprawy harmonijnie się komponują i uzupełniają znacząco wzbogacając fabułę.

Ogromnym plusem powieści są dla mnie ciekawie i niezwykle prawdopodobnie nakreślone realia pracy policji. Powodzenie śledztwa nie zależy tu od łutu szczęścia czy błyskotliwych działań głównego bohatera, lecz jest efektem żmudnej, monotonnej nieraz pracy zespołowej; tu nawet inteligentni indywidualiści niewiele zdziałają bez pomocy kolegów. Wielkie brawa dla autorki za realizm!
Kolejnym atutem okazało się mocno szokujące jak dla mnie rozwiązanie kilku wątków. Z czymś takim dotąd się nie spotkałam, pomysłowość, polot i rozmach autorki zasługują na podziw i uznanie.

Podsumowując: "Krwawa blizna" to wyjątkowo oryginalny thriller, który zadziwi Was niebanalną - i nie jest to pustosłowie - fabułą, skomplikowaną intrygą, której ukoronowaniem jest możliwość wejrzenia w głąb umysłu mordercy z podwójnej perspektywy, akcją pełną wybitnie nieoczekiwanych zwrotów, intrygującym pojedynkiem dwóch mrocznych osobowości, którego rezultatu nie da się przewidzieć oraz wyrazistymi postaciami bohaterów, których mocno zróżnicowane charaktery świadczą o doskonałej znajomości ludzkiej natury - oto lektura gwarantująca niesamowite doznania, która zatrzyma Waszą uwagę do ostatniej strony solidną dawką napięcia oraz nieoczekiwanym powiewem grozy. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawy kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Chociaż lubię szablonowe kryminały o seryjnych mordercach, tzw. pogoń za duchem, to cenię sobie ciekawe podejście do tematu.
Akurat w tej książce Val McDermid od początku ujawnia nam kto jest zabójcą, dzięki czemu możemy przyglądać się jego poczynaniom. Oczywiście wiadomości o nim dawkowane są tak, że jego postać jest do końca owiana nutką tajemniczości.
W „Krwawej bliźnie” mordercą jest osoba sławna. Zespół prowadzący dochodzenie musi ... więc stanąć przed nie lada wyzwaniem- jak przekonać innych, że znany celebryta, któremu 2/3 narodu poświęciłoby życie jest mordercą? Jak zdobyć przeciwko niemu przekonywujące dowody? A może on jednak nie jest winny? Czy poszlaki, którymi dysponują policjanci nie okażą się ślepymi tropami?
Autorka ciekawie podeszła do tematu. Dzięki powoli ujawnianym faktom z życia zabójcy możemy sami rozpracować jego psychikę. Oczywiście robimy to niemal równocześnie z zespołem profilerskim, ale dla co bystrzejszego czytelnika McDermid rzuca kilka ciekawych faktów, dzięki którym może wyprzedzić policjantów. I tu jest zupełnie odmienne podejście niż np. Camilli Lackberg, która pod koniec rozdziału pisze o tym, że bohater czegoś się dowiedział, po czym musimy czekać kilka rozdziałów aby dowiedzieć się o co chodziło. To odbiera frajdę z czytania.
Jako, że w każdym kryminale profilerzy niezmiernie mnie intrygują bardzo się ucieszyłam, że w tym akurat będę mogła przyglądać się pracy nowo powstałej jednostki. I tutaj dwie niespodzianki- nie dość, że czytam uwagi doświadczonego profilera to jeszcze przyglądam się szkoleniu przyszłych profilerów.
To ujawnienie tożsamości mordercy niestety dodało książce trochę przewidywalności, ale mimo wszystko nie jesteśmy do końca wszystkiego pewni. Za to rozwiązanie kilku wątków (m.in. dwóch funkcjonariuszek) nieźle mnie zaskoczyło, wręcz zszokowało, za co kolejny plus dla autorki, bo wielu innych pisarzy zakończyło by je banalnie.
Val McDermid jest na prostej drodze do zdobycia mego serca : ) Szczerze polecam jej książki. Wprawdzie ta była już trzecia z serii o Tonym Hillu i było trochę szczegółów dotyczących finału pierwszej (bodajże), ale jak tylko te fakty mi się zatrą postaram się zabrać za poprzednie jej książki. I niecierpliwie wyczekuję kolejnych ; )
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena