Koszyk 0
Opis:
*Uniwersalna historia książek prześladowanych, palonych i zakazanych, cenzury, a czasem też autocenzury autorów * od starożytności po czasy współczesne, od Owidiusza po "Szatańskie wersety"; Europa, Ameryka, Chiny i kraje islamskie * opowieści zaskakujące, wstrząsające, niewiarygodne, smutne, śmieszne, od których trudno się oderwać Autor opisuje niezwykłe losy książek i pisarzy zakazanych ze względów społecznych, politycznych, obyczajowych i religijnych; prześladowanych zarówno przez władców ... dyktatorów jak i w krajach demokratycznych (nawet dzisiaj w Niemczech na indeks trafia około 300 książek rocznie, a w Ameryce odbywają się rytualne spalenia Harry’ego Pottera), przez Inkwizycję i różne kościoły (w XII wieku wprowadzono dla świeckich zakaz nie tylko czytania Biblii, ale nawet rozmów na jej temat z uzasadnieniem, że nie wolno rzucać pereł przed wieprze). Przedstawia również historie książek palonych, niszczonych i gorliwie wycofywanych z obiegu przez samych pisarzy. Goethe co kilka lat palił wszystkie swoje dzieła, uznając, że nie są wystarczająco dobre; Kafka kazał w testamencie spalić wszystkie rękopisy i tylko nieposłuszeństwo wykonawcy testamentu ocaliło pisma warte dziś miliony dolarów, Remarque, dziennikarz i początkujący pisarz z niewielkim dorobkiem, by zwiększyć szanse sprzedaży "Na Zachodzie bez zmian", został skłoniony przez wydawnictwo do stworzenia legendy, że jest żołnierzem, którego autentyczny pamiętnik stanowi ta książka. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Werner Fuld
 • 2014
 • 1
 • 352
 • 205
 • 135
 • 978-83-7758-593-1
 • 9788377585931
 • ZBER2

Recenzje czytelników

Krótka historia książek zakazanych

Ocena:
Autor:
Data:
Chociaż według wielu badań i sondaży, czytelnictwo na całym świecie jest zatrważająco niskie, jego stan powoli się poprawia. Czytanie staje się modne i potrzebne, wraca kult wychowywania dzieci na klasycznych opowieściach, coraz więcej osób fascynuje się mocnymi thrillerami, a romanse znowu przeżywają swoje pięć minut. To powoduje masowy wzrost kinowych ekranizacji największych powieści. Również zapomniane wydarzenia historyczne w końcu doczekują się wydania ... a jednak mało kto książki docenia i zdaje sobie sprawę, że są miejsca gdzie istniały i nadal istnieją zakazane tytuły. To dosyć długa lista książek, których nie wolno czytać z uwagi na wiele zastrzeżeń. Jednym z nich, dosyć świeżym i absurdalnym, jest zakaz czytania i rozpowszechniania bajki "Czerwony kapturek". Jeszcze dwadzieścia lat temu historia dziewczynki niosącej jedzenie i wino swojej ukochanej babci, była niczym innym, jak rozsławieniem nie poprawnych wzorców i fałszywych nadziei. Zarzucano, że propaguje alkohol wśród nieletnich i bajkę od razu zniesiono z anteny. Innym przykładem książki zakazanej jest "Tragedia amerykańska", dziś przede wszystkim obecna na amerykańskich uczelniach jako lektura obowiązkowa, lecz niegdyś zakazana z uwagi na zbyt mało stanowcze określenie poglądów bohatera w stosunku do polityki. Takich przypadków jest cale mnóstwo, podobnie jak tych dotkniętych cenzurą ("Mistrz i Małgorzata"), czy zbiorowo palonych na stosie niczym "Harry Potter". Takie dziwne nakazy i zakazy względem literatury wynikają przede wszystkim z restrykcyjnych wyznań religijnych, zaściankowych poglądów czy różnic kulturowych. W dużej większości występują w krajach biedniejszych, zdarza się, że kraje te jakby zatrzymały się w czasie.
"Krótka historia książek zakazanych" jest naprawdę ciekawym podejściem do tematu, który dzisiaj już praktycznie nie ma miejsca. Zaletą książki jest niewątpliwie treść, ale i sposób w jaki autor do niego podszedł. Zamiast nudnych wykładów dostajemy swojsko i potocznie opisaną historię literatury. Układ jest naprawdę przejrzysty, a czcionka duża, co w połączeniu z ciekawym stylem i językiem autora daje niezwykłą mieszankę na zaledwie dwa wieczory.
Werner Fuld wie o czym pisze, bo studiował historie literatury i sztuki, jest także cenionych pisarzem i autorem wielu publikacji tłumaczonych na wiele języków.
"...książek zakazanych" to dla mnie przede wszystkim ogromna radość, bo rzadko czyta się tak ciekawe publikacje.
Zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników czytania, bo po prostu trzeba poznać listę zakazanych książek, choćby po to, aby móc zapoznać się z kolejnymi tytułami osobiście. Mnie przypadł do gustu fragment o Harrym Potterze, bardzo szokujący biorąc pod uwagę fakt, że to wręcz fenomen na światową skalę, znany i niezwykle lubiany. Tym bardziej dziwi, że w tak nowoczesnym kraju jak Ameryka, wciąż jest to seria budząca ogromny sprzeciw i niezadowolenie. Myślę, że takich zaskakujących tytułów jest więcej, a ja mogę jedynie polecić zapoznanie się z nią jak najszybciej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wszystko, co zakazane smakuje najlepiej

Ocena:
Autor:
Data:
„-Czy pan wie, że jest to książka zakazana?
-Jak wszystkie najlepsze powieści (…)”

Werner Fuld przez wiele lat działał jako krytyk literacki, natomiast jego studia dotyczyły historii literatury i sztuki. To już sprawia, że czytelnik sięgając po jego książkę „Krótka historia książek zakazanych” wie, że odpowiednia osoba wzięła się za taki temat. Temat dosyć trudny i kontrowersyjny, który był powszechny już w starożytności i jest nadal ... Dzieło pana Fulda jest ważnym elementem podsumowującym historię zakazanej literatury, które zawiera w sobie całe mnóstwo informacji.

Sięgając po tę pozycję spodziewałam się czegoś zupełnie innego niż otrzymałam. Moje oczy widziały to tak: autor wybrał kilka najbardziej znanych książek zakazanych i opisał ich historię. Autor natomiast widział to zupełnie inaczej. Nie podaje on listy pozycji, których czytanie było równe igraniu z ogniem (cóż by to było, gdyby kogoś złapali… a pewnie nie jednego żądnego wiedzy delikwenta złapali, a biorąc pod uwagę metody kar stosowane dawniej, strach pomyśleć jak tacy skończyli…), bowiem każdy zapewne domyśla się, jak długi spis by to był. Jego wizja skupia się głównie na tym, dlaczego zakazywano, kto i jak układało się to w dziejach ludzkości.

Zakazać czytania może każdy – autor, władze, Kościół. Ale od dawna wiadomo, że to, co zakazane smakuje najlepiej. Nie da się ukryć, że wielu autorów nie chciało, aby niektóre z ich dzieł ujrzało światło dzienne, ale los czasami płatał im figle – dzięki temu mamy dzisiaj możliwość zapoznawania się z wieloma wybitnymi dziełami. Autor przytacza wiele przykładów, które zostały wkomponowane w ciągłość tekstu całej książki. Widać, że Werner Fuld musiał poświęcić wiele czasu na stworzenie tej pozycji. Samo zbieranie materiałów jest czasochłonne, a skomponowanie wiedzy w odpowiedni sposób, który byłby zrozumiały i przystępny dla każdego – nie tylko dla znawcy literatury, ale dla człowieka, który po prostu chce się dowiedzieć co nieco o zakazanych książkach – jest nie lada wyczynem. Książki dokumentalne nie należą do lekkiej literatury, dlatego istotne jest, aby cały zasób zgromadzonej wiedzy i informacji odpowiednio przekazać. Werner Fuld nie owija w bawełnę, unika zbędnych zdań i pisze konkretnie na dany temat.

Przejawia się tutaj wiele rodzajów zakazywania i niszczenia dziedzictwa kulturowego. Idealnym obrazem jednego z nich będzie scena z filmu „Złodziejka książek”, gdzie mała Liesel stoi przed całym stosem książek, który płonie żywym ogniem. W okresie II wojny światowej takie zjawiska były na porządku dziennym, ale nie tylko wtedy. Kościół od dawien dawna zakazuje sięgania po dzieła, które uznaje za herezję. Władza zakazuje czytania książek, które mogłyby otworzyć oczy społeczeństwu. A jakie są w tym cele? Różne. Można by tutaj puścić wodze fantazji i podać ich całkiem sporo, ale wszystko kręci się wokół jednego – władzy. A przecież ciemnotą się lepiej rządzi, prawda? Wobec tego dlaczego ludzie mają sięgać po coś, co mogłoby poruszyć ich wyobraźnię i umysł.

„Krótka historia książek zakazanych” to zbiór ogromnej wiedzy z historii literatury. Autor włożył w tę książkę sporo pracy, co widać już chociażby po zerknięciu na bibliografię czy indeks, które zawierają w sobie sporo pozycji i haseł. Spodziewałam się czegoś innego, ale i tak uważam, że pozycja ta to kawał dobrej lektury dla osób zainteresowanych tematem oraz dla każdego książkoholika. Może nie czyta się jej wybitnie łatwo i szybko, ale znaleźć w niej można sporo ciekawostek i całe mnóstwo informacji. Wraz z doskonałym dopracowaniem są to dwie największe zalety tej pozycji, a autor wykazał się znakomitą znajomością tematu, który został przedstawiony w sposób konkretny, dokładny i wyczerpujący.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena