Koszyk 0
Opis:
Kroniki zakopiańskie to zbiór opowieści o ludziach i zdarzeniach z historii Zakopanego, Tatr i Podtatrza, „reportaże z przeszłości” wioski, a potem miasteczka, które powstało u stóp Tatr. Prywatna historia Zakopanego – subiektywna i emocjonalna, odległa od akademickiej dyscypliny, ale prawdziwa. Autor chętniej wybiera włóczęgów niż sportowców, chętniej pisze o wizjonerach niż ... o statecznych obywatelach, o górskich wycieczkach niż o akademiach ku czci. Idzie tropem myśli Rafała Malczewskiego, który w 1935 roku notował: „Wraz z torem kolejowym kończy się i Polska, i Europa, i cały wielki świat – ot zaczyna się Zakopane, miejscowość przedziwna i urocza, jedyna na podhalańskiej ziemi, a może i na całym globie. Jakaż bowiem wioska podgórska potrafiła przez szereg lat skupiać wszystko to, co miał naród najlepszego? Były okresy, gdy promieniowała na całą Polskę natężonym życiem kulturalnym przybyszów – najświetniejszych umysłów i najbardziej gorejących serc”. Pisze historię miejsca symbolu, fenomenu z pogranicza jawy i mitu. "Opowieści? Szkice historyczne? Gawędy? Eseje? Nie wiem, jak nazwać ten gatunek, lecz wiem, że „Kroniki zakopiańskie”, choć wyładowane po brzegi faktami, są lekkie, dowcipne, potoczyste. Po tę książkę sięgnie zarówno stary górołaz, jak początkujący łazik, zakopiański wyga i przejezdny gość. Maciej Krupa umie zaciekawić czytelnika i ma mu wiele do powiedzenia. Przeczytałem z dużą przyjemnością!" Antoni Kroh. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • twarda
Mniej Więcej
 • Maciej Krupa
 • 2015
 • 1
 • 288
 • 248
 • 175
 • *, 978838049-149-6
 • 9788380491496
 • ZCTE0

Recenzje czytelników

Magia gór

Ocena:
Autor:
Data:
„Kroniki zakopiańskie”

Odpoczywając w tym roku w Tatrach postanowiłem wczuć się w góralską atmosferę w większym stopniu niż tylko zjeżdżając co lepsze stoki i rozkoszując się grzanym miodem w malowniczo położonych karczmach. Usiadłem więc na starym, drewnianym łóżku w domu goszczącej mnie gaździny i zagłębiłem się w piękny świat ludzi gór.

Górale tatrzańscy to lud religijny, poczciwy i staroświecki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ich światopogląd i zachowanie jest niezmienne ... A jednak jedną z pierwszy opinii o mieszkańcach Zakopanego jest, iż był to "lud na pół dziki, chytry i chciwy". I nie, nie jest to książka popularnie w dzisiejszych czasach kontestująca przyswojone przez nas mity. Autor jest badaczem Tatr zakochanym w nich po uszy. Krótko zarysowywuje historyczne tło istnienia Zakopanego po czym przechodzi do serii opowiadań, gawęd opisujących wydarzenia subiektywnie dla autora kluczowe, które bardzo obrazowo przedstawiają dynamiczny rozwój Zakopanego. Od małej wsi z niezbyt chlubnie opisanymi mieszkańcami (jak wyżej) przez pierwszego księdza Zakopanego Józefa Stolarczyka z 1848 roku przez główny polski zakład uzdrowiskowy po makabiadę i mistrzostwa świata fis w 1939.

Czytając książkę opatrzoną wieloma tekstami żródłowymi możemy poczuć się świadkami żywej historii Zakopanego w czasach dla niego kluczowych, czasach początków narciarstwa, turystyki, propagowanego przez Witkiewicza stylu zakopiańskiego, którego piękne twory cieszą oczy turystów do dzisiaj. Nie jest to historia miasta izolowanego od światowych trendów i wydarzeń. Przeciwnie, ze względu na status uzdrowiska w czasach panującej powszechnie gruźlicy jak równie niewątpliwe uroki krajobrazowe do polskich Tatr zjeżdżały wielkie postacie zarówno narodowego jak i światowego formatu. Miejsce gdzie Lenin, chwilę przed objęciem rządów w Rosji 2 razy cudem uniknął śmierci? Pierwszy publiczny odczyt "Quo vadis"? Międzynarodowy zjazd renomowanego Pen Clubu? Rejon, którego Stefan Żeromski miał przyjemność przez kilkanaście dni być dyktatorem? Dodatkowo Gombrowicz, Kafka, Chesterton, Rubinstein i wielu innych. Te postacie i wiekopomne wydarzenia nie mogą nam jednak przysłaniać rdzennych mieszkańców Zakopanego. Ryzykujących życie ratownicy górscy.Pionierzy, zdobywcy wielkich, uchodzących za niemożliwe do wejścia, szczytów. Odsłaniający tajemnice magii gór przewodnicy tatrzańscy. Artyści, chcący tchnąć piękno w otaczającą nas rzeczywistość. Ale też zbójnicy, chodzący do kościoła po błogosławieństwo przed grabieżami.

Wszystko to tworzy barwną historię pięknego rejonu naszego kraju którą naprawdę warto przeczytać dla zrozumienia polskich Tatr.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena