Koszyk 0
Opis:
W niedalekiej przyszłości korporacje przejmują kontrolę nad podbojem kosmosu. Trwa terraformacja i kolonizacja Marsa, na planetę przybywają zespoły naukowców, osiedleńcy i... najemnicy, zbrojne ramię wielkich firm. Postęp technologii, nowe odkrycia, zmiana czerwonej marsjańskiej pustyni w urodzajne terytorium – to wszystko zdaje się spełnieniem marzeń ludzkości o nowym wspaniałym świecie, w któ ... rym każdy znajdzie swoje miejsce – tak przynajmniej wyglądają reklamy emitowane przez korporacje, które kontrolują planetę i procesy osiedleńcze. Co naprawdę dzieje się na Czerwonej Planecie? Ilu najemników i ile broni sprowadziły tam wielkie firmy? I najważniejsze – w jakim celu? Co takiego jest na Marsie, że najpotężniejsze korporacje chcą położyć na tym łapę? Wkrótce rozpęta się walka, bezpardonowa i krwawa, w której stawką jest przyszłość całej ludzkości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Arkady Saulski
  • 2016
  • 1
  • 344
  • 195
  • 125
  • 9788364030-76-5
  • 9788364030765
  • ZD7FF

Recenzje czytelników

Czarna kolonia

Ocena:
Autor:
Data:
Zazwyczaj stronię od powieści science fiction, krwawych i napisanych przez rodzimych autorów. Po Czarną kolonię sięgnęłam zupełnie spontanicznie i jestem naprawdę zaskoczona rezultatem, zwłaszcza, że jest to debiut pana Saulskiego, bardzo dobry debiut. Jednak, jak już to mam w zwyczaju, nie obyło się bez pewnego uczucia przerażenia, czy aby na pewno trafiłam z doborem lektury i czy spodoba mi się na tyle, żeby zostać w mojej pamięci na długo.

Nie da się ukryć ... że autor dołożył wszelkich starań, żeby wykreować świat przedstawiony, bohaterów oraz żeby wciągnąć czytelnika w zaskakujący świat kolonizacji Układu Słonecznego. Postaci, chociaż jest ich bardzo dużo, i żadna nie jest w jakiś konkretny sposób odznaczona jako ta główna, to spokojnie można wybrać bohatera dobrego i złego, chociaż w Czarnej kolonii jednoznaczne określenie, po której stronie stoi bohater jest niezwykle trudne i pozostaje to do osobistej weryfikacji czytelnika.

Ogromnym plusem, bez wątpienia jest niezwykła kreatywność fabuły oraz postaci, które odznaczają się odmiennością charakterów, ale zarazem ludzkim postępowaniem wobec zaistniałych sytuacji. Kera, jeden z odznaczających się bohaterów, to kobieta, która z początku wydaje się bezwzględna, przepełniona nienawiścią, ale się rozwija - jak każda z postaci. Chyba moim ulubionym charakterem pozostanie jest Tarkov, chociaż sama nie wiem dlaczego i było go stosunkowo mało, żeby określić jednoznacznie sympatię, a jednak.

Wielkim zaskoczeniem była dla mnie informacja, że ta powieść jest debiutem. Napisana z głową, przemyślana od deski do deski, zaskakująca, pełna zwrotów akcji, wydawała się powieścią pisarza z nie małym dorobkiem literackim. Autor świetnie poradził sobie z opisami akcji wojskowych, opisami bitew oraz kreacją bohaterów i świata przedstawionego. Nie zwiodłam się, ponieważ drugą ogromną zaletą powieści jest szybkość jej czytania i zaskakujące zakończenie, które aż się prosi o dalszą część. Myślę, że jest to powieść dla czytelników spragnionych mocniejszych wrażeń, wymagających oraz lubiących powieści z akcją w kosmosie. Nie zawiedziecie się na pierwszym tomie Kronik Czerwonej Kompanii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przygody marsjańskiej kompanii

Ocena:
Autor:
Data:
„Czarna kolonia” to pierwszy tom nowego polskiego cyklu scifi – „Kroniki czerwonej kompanii”. Powieść utrzymana jest w dość popularnym schemacie, który polega na przedstawieniu rzeczywistości oczami bohaterów. Czyli tzw. POV. Zdecydowana większość akcji rozgrywa się na Marsie, gdzie ścierają się siły wojskowe dwóch walczących stron. Pozostałe lokacje to orbita Marsa, pokład statku „Wiking” oraz lokacje na Ziemi – głównie biura wielkich korporacji.

O co chodzi w powieści Saulskiego ... Jest to wizja niedalekiej przyszłości. Ziemia przeludniona kolonizuje Marsa. Jest to jednak nieco inne spojrzenie na problem kolonizacji. Tutaj nie Ziemia daje, tylko bierze. Mars – czerwona, spieczona planeta – staje się źródłem ewolucji i postępu.

Powieść zaczyna się jak typowy film scifi. Na początku dostajemy zestaw informacji w formie wypowiedzi naukowców i polityków, którzy przedstawiają po krótce drogę jaką przeszła ludzkość do stanu obecnego – czyli w chwili, gdy Mars nadaje się już do kolonizacji. Krótkie wypowiedzi dają ciekawy pogląd na sytuację polityczną i gospodarczą. Potem przechodzimy już do właściwej części – i tu zaczyna się nieco jak w „Battlestar Galactica” – stary okręt zostaje przerobiony na muzeum itd. Ale akurat nie jest to jedyna rzecz, która przypomina mi serial. Klimat jest bardzo podobny, czyli ogólnie taki, jaki mi odpowiada. Dalsza część książki składa się z krótkich rozdziałów, gdzie akcja przenosi się z miejsca na miejsce. Autor najwięcej czasu poświęca wydarzeniom na planecie, ale akurat to polityczne intrygi i akcja w przestrzeni (na orbicie czerwonej planety) nadają tej powieści smaczku i tworzą niesamowity klimat – po raz kolejny to piszę – tak bardzo lubiany w „Battlestar Galactica”.

Autor stworzył wachlarz ciekawych bohaterów, z możliwością rozwoju i rozbudowy tła w przyszłych książkach. Wszyscy, bez wyjątku (a to rzadkość) są bardzo przejrzyści i wiarygodni. Żołnierze są bezpośredni, prości w obsłudze, jednak zawiodłem się nieco na klasie biznesowej – którą reprezentują m.in. Van Graff – pomimo, że prowadzili ciekawą intrygę można było niemal od początku wyczuć, że szykuje się coś wielkiego. Coś, co dosłownie wywróci stolik.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena