Koszyk 0
Opis:
Wyobraź sobie, że pracujesz wydajniej, nie chodząc tak często do pracy. Chcesz wrócić do formy? Twój nowy sobowtór zabierze cię na przebieżkę, gdy ty będziesz opalał się przy basenie. Wyglądaj jak chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz - i żyj przy tym dłużej. Sam stwórz potrzebną ci rzeczywistość. Zapisz się od razu! Za darmo! U schyłku XXI wieku ś ... wiat dochodzi do siebie po Wojnach Pogodowych. Na Atopii, wyspie-raju, prowadzi się tajne testy nowej technologii, która daje ludziom możliwość kreowania alternatywnych rzeczywistości, idealnych światów, a także przenoszenia się do nich i zatracania w nich, podczas gdy ich sobowtór zajmuje się ich realnym ciałem. Ale Atopia, która miała być ratunkiem dla ludzkości, staje się pułapką, w której nic nie jest do końca ani rzeczywiste, ani złudne. Piękny sen zamienia się w koszmar. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Matthew Mather
  • 2015
  • 656
  • 195
  • 122
  • 978837976-271-2
  • 9788379762712
  • ZCL8N

Recenzje czytelników

Dobre sci-fi godne polecenia.

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraźcie sobie siebie za kilkadziesiąt lat, gdzie u schyłku XXI wieku nie musicie wcale pracować za wiele, by robić to produktywniej. Kiedy wasz osobisty prokur – wirtualny sobowtór – będzie za was wykonywał owe ciężkie, bądź niechciane obowiązki, wy możecie leżeć na plaży Atopii i sączyć drinka. Brzmi cudownie? Zapiszcie się już dziś. Atopia to wyspa raj, znajdująca się u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, nieopodal Kalifornii. Tu na każdym kroku ludzie chcą sobie ułatwiać życie ... Robić mniej by mieć więcej. Jednak w tym samym czasie na wyspie prowadzone są badania nad nową technologią , która pozwoli tworzyć ludziom alter-rzeczywitości – inne światy, gdzie będzie można spędzać tyle czasu ile się chce.

Boicie się takiego sci-fi? Gdzie dużo się dzieje i nie wiadomo w co włożyć ręce? Nie ma sprawy. To wcale nie boli. Styl autora jest przyjemny, lekki i łatwo przyswajalny dla czytelnika. Jeśli o mnie chodzi – nie jestem fanką tego gatunku, choć z zapartym tchem czytałam “Chór zapomnianych głosów” Remigiusza Mroza. Tutaj było mniej pasjonująco, ale kiedy w końcu udało mi się wgryźć i trafić na przyjemne, a może i nie przyjemne fragmenty – nieprzyjemne dla ludzi o słabych żołądkach – byłam wniebowzięta. To właśnie to czego oczekiwałam po takiej książce. Właśnie krwawych rozwiązań i wielkich, trudnych do rozwikłania tajemnic. Czasami trzeba się rozbujać do takich powieści. Jest coś w tym kiedy ktoś mówi, że do pewnych książek trzeba dojrzeć. Nie mniej jednak, powiem szczerze – Czwarta strona mocno podnosi poprzeczkę. Z każdą książką jest coraz lepiej i lepiej. Zupełnie bez strachu możecie sięgać po Kroniki Atopii i to nie tylko dlatego, że ja tak mówię. To kawał, naprawdę porządnej lektury, którą można rozbić sobie w czasie i cieszyć się dłuższym pobytem w Atopii. Pamiętajcie jednak,że czasami książki nie są takie jak się nam wydaje. Dlaczego? Musicie przeczytać sami. No spoilers
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobraźcie sobie taką sytuację: nie musicie pracować ośmiu godzin, by Wasz szef był z Was zadowolony. Pracujecie parę chwil, a Wasza praca jest o wiele bardziej produktywna i efektywna. Jak to możliwe? Macie swojego wirtualnego sobowtóra, który może zrobić za Was wszystko. Dosłownie. Nie chcesz wychodzić z domu, ale umówiłeś się na spotkanie ze znajomymi? Nic prostszego - wyślij swojego prokura, tak by ten odwalił całą robotę, a przy tym dobrze się bawił. Ty i tak będziesz mógł to widzieć ... Czyż nie jest to idealna rzeczywistość, być może nasza przyszłość? Nie będziemy się męczyć, nasza psychika będzie w lepszym stanie, a nasze życie pełne pasji i rozrywek? Taką rzeczywistość proponuje nam Matthew Mather, który w swojej książce "Kroniki Atopii" pokazuje, że perfekcjonizm i idealne życie wcale nie muszą być takie wspaniałe i pociągające.


"Kroniki Atopii" mają wyjątkową strukturę. Składają się z pięciu, pozornie różnych opowiadań, każde mówiące o innym mieszkańcu Atopii. Wszystkie historie rozpoczynają się w tym samym momencie, a my, podążając śladem jednego bohatera, możemy wrócić pamięcią do opowieści o drugim bohaterze, gdy ci się spotkają. To naprawdę kapitalne rozwiązanie, bardzo rzadko wykorzystywane! Właśnie ten zabieg powoduje, że książka Mathera, mimo specyficznego gatunku jakim jest sci-fi, zyskuje wiarygodności i, co gorsza, autentyczności.

Świat przedstawiony przez autora nie jest specjalnie spektakularny i drobiazgowo opisany. Atopia to wyspa, która pływa u wybrzeży USA. Jej wysoce zaawansowana technologia wyraźnie wyprzeda resztę świata. Jest idealnie skonstruowana i bardzo dobrze zarządzana - każdy zna swoje miejsce, wie co musi robić dla dobra reszty społeczności. Wszystko to wydaje się wspaniałym krajobrazem, w którym wszyscy są zadowoleni i szczęśliwi. W końcu Atopia to raj, o którym wszyscy marzyli! No nie do końca.

Fabuła, jak już wyżej wspomniałem podzielona jest na pięć opowiadań. Na końcu książki znajdziemy dłuższą historię, coś na wzór osobnej książki, która łączy wszystkie, poruszane wcześniej wątki. I tutaj kłaniam się w stronę autora w pas! Jego zamysł, który początkowo był niedostępny dla czytelników, po przeczytaniu ostatniej strony nagle okazuje się oczywisty i taki prosty. Świetnie prowadzona akcja, dobre tempo, kapitalnie skonstruowani bohaterowie, który wcale nie są tacy idealni, jakby mogło się na początku wydawać - to wszystko powoduje, że "Kroniki Atopii" to science-fiction z najwyższej półki, które każdy fan powinien przeczytać

Forma opowiadań niesie ze sobą pewne konsekwencje - szybko rozstajemy się z bohaterami, nie możemy z nikim się zasymilować, poczuć małej, aczkolwiek wyraźnej więzi. Z drugiej strony, taka forma dodatkowo napędza akcję. W kilkudziesięciostronicowym opowiadaniu dzieje się bardzo dużo, a akcja, to rzecz, za którą czytelnik najbardziej przepada. Na dodatek, Mather nie boi się niekonwencjonalnych rozwiązań - kilka razy byłem pod wrażeniem jego pomysłowości i uśmiechałem się do siebie w duchu. Nie na co dzień mam okazję czytać coś tak dobrego.

Autor na swój własny sposób bawi się z czytelnikiem. Tworzy specyficzną, tajemniczą aurę, odkrywa niektóre karty, rozwiązuje zagadki, jednak najważniejszy aspekt książki - co stanie się na końcu, jest nieodgadnioną tajemnicą. Co ciekawe, autor nie boi się poruszać ważnych i ludzkich tematów - można by rzecz, że zakrawa to o filozofię. Co człowiek może zrobić, by uszczęśliwić drugą połówkę? Do czego będzie zdolny facet, który ma silne wrażenie, że ktoś go śledzi? I w końcu co zrobi kobieta, kiedy okaże się, że wokół niej nie ma nikogo, do kogo mogłaby się odezwać? Sens istnienia, ludzkie słabości, dążenie do perfekcjonizmu, zaślepienie nowoczesną technologią - niebezpieczne tematy, które nie wszyscy mają odwagę się podjąć. a Mather brnie przez nie z niepohamowaną odwagą.

"Kroniki Atopii" to krwiste i wyraziste sci-fi. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dobrze skonstruowany świat, piekielnie dobre historie, ludzcy bohaterowie, którzy mają swoje słabości i intrygująca atmosfera - to wszystko powoduje, że książka Mathera jest czytelniczym must-have dla wszystkich fanów gatunku. Znajdziecie tutaj same pyszności, którym nie będziecie mogli się oprzeć. Mather pisze lekko i przejrzyście, a właśnie ten gatunek potrzebuje takiego stylu, by zainteresować innych, niekoniecznie lubujących się w takich klimatach czytelników. Zachęcam Was do lektury tej książki i zapewniam Was, że nie będziecie niezadowoleni. Czwarta Strona wydało książkę kapitalną, pełną niespodzianek, z ciekawymi rozwiązaniami, które nawet starych wyjadaczy gatunku będą potrafiły zaskoczyć. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena