Koszyk 0
Opis:
Była czarnoskóra. Była piękna. Zniewalała ludzi błyskotliwością umysłu. Wojowniczka, która dziewięć wieków przed naszą erą dała pokój legendarnemu królestwu Saby, krainie złota i kadzidła. Najwspanialszą jej bitwą była jednak ta, w której miłość splotła się z inteligencją. Zagadki były wyzwaniem, jakie rzuciła królowi Salomonowi. Zwyciężona, oddała się mu na trzy cudowne noce. Trzy noce, które wersami Pieśni nad pieśniami na wieczność wpisały się w miłosnej pamięci Zachodu. Historia mówi ... że Makeda, królowa Saby, i Salomon, król Judy i Izraela, mieli syna - Menelika, pierwszego z długiej linii królów afrykańskich. Dzięki przekazom Biblii, Ewangelii i Koranu królowa Saby stała się natchnieniem dla całych pokoleń malarzy, poetów i pisarzy. Teraz na jej spotkanie wyrusza francuski pisarz Marek Halter, który opierając się na najnowszych odkryciach archeologicznych, ukazuje królową Saby jako postać niesłychanie wręcz nowoczesną. FRAGMENTY KSIĄŻKI: "Pewnego popołudnia, w godzinie sjesty, król Salomon zapadł w drzemkę w swym wspaniałym ogrodzie w Jerozolimie. Król Judy i Izraela był również królem kwiatów, potoków i ptaków, rozumiał więc ich mowę. Dlatego też usłyszał, co następuje: Na gałęzi drzewa, pod którym spoczywał, siedział, pusząc się, dudek, mieszkający w ogrodzie. Dudek o królewskim wyglądzie, strojny w zachwycającą tiarę złotorudych piór z czarnymi plamkami. Toczył wokół małym, okrągłym oczkiem. Nagle znieruchomiał: na gałęzi sąsiedniego drzewa pojawił się kuzyn. Zwyczajny dudek o białym upierzeniu, z czubkiem żółtym, tak bladym, że niemal niewidocznym na tle błękitu nieba. Królewski dudek zagdakał końcem dzioba: - Skąd przybywasz, o dudku, niewolniku swego pana? Pióra zwykłego dudka pociemniały. - A ty, o dudku nad dudkami, a ty, bracie? Co robisz na tej gałęzi, niewolniku swego królewskiego pana? - Czekam na wieści ze świata. - Siedząc tutaj? Nie ruszając się z miejsca? - Siedząc tutaj, nie ruszając się z miejsca. - I dlatego właśnie, o dudku nad dudkami, o bracie mój, dlatego właśnie nigdy nie przydarza ci się nic niezwykłego. I przymknąwszy oczy zwykły dudek wyciągnął szyję ku pobratymcowi. Cicho, zaledwie półotwartym dziobem, zaczął opowiadać: - Bo ja na przykład, drogi bracie mój, dudku nad dudkami, przelatując nad krajem Kusz, widziałem królową, najpiękniejszą ze wszystkich. Wierz mi, wspaniałą królową. Twój pan nie znajdzie podobnej wśród swych trzystu małżonek i siedmiuset nałożnic w haremie. - Czy zjawisko to nosi jakieś imię? - zapytał końcem dzioba dudek niezwyczajny." Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marek Halter
  • 2012
  • 312
  • 205
  • 140
  • 978-83-7506-714-9
  • 9788375067149
  • ZAFZ9

Recenzje czytelników

Wehikuł czasu Marka Haltera tym razem przenosi nas do królestwa Saby. Z wielkim sukcesem!

Ocena:
Autor:
Data:
Marek Halter, francuski powieściopisarz, który w swoich książkach wskrzesza czasy bardzo odległe, w Polsce znany jest głównie ze swojej „trylogii Kanaan” – „Sara”, „Sefora” i „Lila”, trzech opowieści o niezwykłych kobietach doskonale znanych nam ze Starego Testamentu. Tym razem autor przenosi nas w XI w p.n.e., do legendarnego królestwa Saby (biblijna Szeba, współczesny Jemen) – kraju złota, mirry i kadzidła ... Władała nim wówczas kobieta o imieniu Makeda – potomnym znana głównie z przekazów i legend sławiących jej ogromną urodę idącą w parze z równie wielką mądrością. Pomimo młodego wieku potrafiła zaskarbić sobie szacunek wszystkich możnych swojego ogromnego królestwa, nazywano ją królową wojny i pokoju, królową miłości i zmysłowości, siły i mądrości.
Makeda zapamiętana została głównie z powodu wizyty, jaką złożyła Salomonowi, zaintrygowana jego ogromnymi skarbami i krążącymi legendami o niesłychanej mądrości tego izraelskiego władcy. Według przekazów i legend Makeda i Salomon mieli syna Menelika, który stał się pierwszym cesarzem Etiopii ( dawnej Abisynii). Z tego powodu Etiopczycy uważają królową Saby za matkę narodu, i wszyscy tamtejsi władcy wywodzą od niej w linii prostej swoje pochodzenie. A skoro Ewangelie wyprowadzają ród Jezusa od Salomona, tym samym cesarze etiopscy uznają się za kuzynów samego Jezusa. Cesarz Hajle Sellasje rozkazał nawet zapisać ten fakt w 1955 r. w etiopskiej konstytucji.
Mimo to badacze historii nadal nie wiedzą z niezbitą pewnością, czy Makeda istniała naprawdę, czy jest tylko wytworem rozpalających wyobraźnię arabskich legend.

Marek Halter postanowił potraktować postać królowej jak najbardziej realnie, nadając jej wszelkie cechy, jakie powinna posiadać władczyni z prawdziwego zdarzenia. Bardzo emocjonalnie odmalował jej portret.
Powieść podzielona została na pięć części oaz epilog, które odpowiadają kolejnym etapom życia Makedy – od wczesnego dzieciństwa w Mariabie, bogatej, potężnej twierdzy otoczonej zapierającym dech w piersi krajobrazami. Najwięcej miejsca poświęcił autor na opisanie spotkania Makedy i Salomona, jest to rozbudowana i najbardziej emocjonalna część tej historii, jednocześnie też bardzo ciekawa.

Książka przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią opowieści snute pięknym językiem. W których panuje nieco baśniowy klimat. I których bohaterowie zostają z nami na dłuższy czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena