Koszyk 0
Opis:
Marek i Marta uciekają w świat wyobraźni. W niej szukają bezpieczeństwa, ale w wyobraźni rodzą się też ich lęki. Czy przełamią swoje obawy? Czy ich spotkanie zaowocuje przyjaźnią lub nawet pierwszym uczuciem? Liryczna opowieść pełna emocji dla wrażliwych nastoletnich czytelników.
Mniej Więcej
  • Zofia Beszczyńska
  • 2014
  • 1
  • 72
  • 206
  • 137
  • 978-83-64379-08-6
  • 9788364379086
  • ZBNUR
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

Samotność dorastania

Ocena:
Autor:
Data:
Dorastaniu towarzyszy nie tylko beztroski śmiech, stukot obcasów na imprezowych parkietach, bezgraniczna wiara we własną moc. Dorastanie to też wszechogarniająca samotność wdzierająca się w najgłębsze zakamarki duszy. Czasem wzmacniana bywa przez własną nieudolność, gdy chciałoby się zrobić jedno a wychodzi drugie, zupełnie odmienne i niepożądane. Psujące i oddalające jeszcze bardziej. I o tym jest ta książka. W moim odczuciu ... bo opowieść napisaną metaforycznym językiem można pewnie czytać na wiele sposobów.
Tak się stało, że dwoje nastolatków, bohaterów książki, owszem, spotkało się, ba, spotykało kilkakrotnie w różnych miejscach niewielkiej miejscowości (mówiąc wprost „smętnej dziury”), ale spotkać się nie mogło. Marek, który nie wierzył, że jeszcze go coś czeka, po odejściu ojca zupełnie zasklepił się w swoich myślach - „samotne wędrówki: to najlepsze co miał”. Marta, która u swej podobnej do sowy ciotki szukała spokojnej przystani, odkąd do jej matki zaczął przychodzić „gruby, zadowolony z siebie, czerwony na twarzy”, który „zaległ na dobre”. Oboje – dziewczyna i chłopak nieumiejętnie, czasem wbrew sobie, ale czegoś szukają. Czegoś, o czym nie mówi się wprost, głośno a co czasem pokrywa się zaciętością, dystansem i wycofaniem. Przyjaźni, miłości, bliskości, bezpieczeństwa? Tylko pod osłoną przyrody, w lesie, wśród ptaków można się odsłonić, może ponieść wyobraźni a może... temu, co dzieje się naprawdę?
Czy to Marta, ta zwinna i chuda dziewczyna z warkoczami grająca w gumę czy ptak ze skrzydłami wyrastającymi z ramion? Czy ptasi bal między potężnymi kolumnami w „harmiderze ptasiego gwaru” to tylko sen, mara, iluzja? Kim była Jasna Pani – z najpiękniejszymi stopami ozdobionymi pierścionkami, które za chwilę zamieniły się w zakrzywione szpony? Te i inne pytania zadaje sobie nie tylko Marek, ale i czytelnik. I najważniejsze pytanie: czy rzeczywistość może mieszać się z fantazją? Tu, w tej ptasiej opowieści, nie tylko się mieszają, ale i przenikają. Tak doskonale, że czytając książkę ma się poczucie uczestniczenia w onirycznym doświadczeniu a jednocześnie w pełnym emocji, świadomym i aż do bólu poruszającym przeżyciu. Czasem jest się przekonanym, że ptasi świat istnieje naprawdę a za chwilę oddycha się z ulgą mając nadzieję, że to tylko wytwór wyobraźni, własnych potrzeb i nieodkrytych głębin emocjonalności. Nie ma tu ani jednego zbędnego słowa, ani jednego obrazu, który pojawia się bez celu. Ta opowieść to wędrówka po nastoletnich duszach w osłonie ptasiego świergotu, kwilenia i krakania. Poetycka i dosadna jednocześnie. Poruszająca się między dźwiękami, ale i między plastycznymi wyrazistymi obrazami. Operująca przekazem dogłębnym, emocjonalnym, choć rzadko wprost. Doskonała w każdym calu. Intrygujące, poruszające ilustracje, choć nie jest ich wiele, dopełniają i potęgują wrażenia. Nie wiem jak autorka to czyni, ale obcowanie z jej książką to wciągająca wyprawa do królestwa ptaków, która w metaforyczny sposób oddziałuje pozwalając na odkrycie królestwa emocjonalności – pogubionych bohaterów, ale i swojej. To książka, do której chce się wracać, nawet jeśli naście lat ma się daleko za sobą...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Królowa Ptaków – pół człowiek pół ptak

Ocena:
Autor:
Data:
Będąc na Targach Książki każdy czytelnik staje przed trudnym wyborem. Będąc otoczonym książkami jak wybrać ten właściwy tytuł? W szczególności, gdy nie poszukujemy żadnej konkretnej pozycji. Ku „Królowej Ptaków” skusiła mnie piękna okładka połączona z intrygującą opinią profesora Grzegorza Leszczyńskiego „To liryczne, pastelowe haiku prozą – oszczędne w każdym słowie, powściągliwe w ujawnianiu emocji, choć emocji pełne”. Zaintrygowana postanowiłam zagłębić się w historię. Co z tego wynikło ... Serdecznie zapraszam do wyprawy do królestwa Królowej Ptaków.

Opowiadaną historię przyjdzie nam oglądać poprzez oczy dwójki głównych bohaterów: Marka i Marty. Dziewczyna jest nową uczennicą w miejskiej szkole. Jako że jest to niewielka miejscowość jej przybycie od razu zwraca uwagę wszystkich. Chłopak zafascynowany ptakami od małego ze zdziwieniem dostrzega w dziewczynie cechy tych zwierząt. Początkowe zaciekawienie dziewczyną szybko zmienia się w podejrzliwość a nawet niechęć, a dziwne wydarzenia jakie wokół niej się dzieją tylko potęgują te odczucia.

Tak wygląda w dużym skrócie początek opowiadanej historii, widzianej oczami Marka. Drugą połowę książki stanowi ta sama historia postrzegana z perspektywy Marty. Ów podział okazuje się niezwykle ważny. Pierwsza część historii przesycona jest nastrojem niepokoju, a granica między światem rzeczywistym, a drugim fantastycznym związanym z tytułową Królową Ptaków i jej poddanymi, będącymi połączeniem różnych istot z ptakami, zatraca się. Czytelnik nie wie czy to, co chłopiec widzi jest prawdziwe, czy są to tylko jego urojenia, wywołane podszeptami wyobraźni i dziwnych zbiegów okoliczności. Nie znamy też dokładnej roli Marty, która znika i pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, zawsze będąc w centrum dziwnych zdarzeń.

Druga część książki rozwiewa nieco tajemnicy, pokazując nam wydarzenia z perspektywy dziewczynki i pozwalając szerzej spojrzeć na sprawy, o których chłopiec nie miał bladego pojęcia. Dowiadujemy się dlaczego Marta przybyła do miasteczka oraz czym spowodowane było jej zachowanie. Mimo to magia i dziwny świat Królowej Ptaków nadal są obecne w życiu bohaterów i odciskają na nich swoje piętno. Jednoznaczne określenie czy Królowa Ptaków rzeczywiście istnieje, czy jest tylko forma ucieczki od otaczających dzieci problemów nadal jest niemożliwa.

Owo rozdarcie między rzeczywistością a fantazją stanowi ogromny atut książki. Język jest przepiękny, a sposób w jaki autorka prowadzi czytelnika przez historię urzeka i użycie porównania do poezji japońskiej było jak naprawdę trafne. Oszczędna w formie opowieść kryje w sobie nieodparty urok, a co najważniejsze pozwala na różne interpretacje. Jedyni będą widzieć w historii Marka i Marty opowieść o dwójce dzieci, których poróżniły uprzedzenia i wzajemna niechęć i które dopiero po stracie zrozumiały swoje błędy, inni zaś, no cóż to już musicie odkryć sami.

Książka zachwyca również pod względem wydania. Twarda oprawa i ciekawa ilustracja przyciągają wzrok intrygując dziwnymi istotami wirującymi w tańcu. W środku jest równie pięknie i interesująco. Czarno białe i kolorowe ilustracje obecne są co kilka stron i dodają historii niesamowitego klimatu, dodatkowo pobudzając wyobraźnię czytelnika.

„Królowa Ptaków” zachwyciła mnie. Nie spodziewałam się, że ta cieniutka książka wywrze na mnie tak ogromne wrażenie. Poruszająca i intrygująca, przepełniona niesamowitym klimatem i tajemnicą, a przede wszystkim inteligentna i warta polecenia historia. Oby powstawało jak najwięcej tego typu książek młodzieżowych, ponieważ w ciekawy sposób poruszają ważne kwestie, a co najważniejsze przykuwają czytelnika i sprawiają, że z przyjemnością zagłębia się w temat. Serdecznie polecam wam sięgnąć po ten tytuł niezależnie od wieku, wierzę, że odnajdziecie w nim tę samą magię co ja.

Ocena: 9/10
Sara Glanc (Andromeda)

Po więcej recenzji zapraszamy na blog KZTK:
http://koszztk.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena