Koszyk 0
Opis:
Żona Słowika opowiada Piotrowi Pytlakowskiemu o gangsterach, miłości i zdradzie. Tajemnicza i ekscytująca Monika Banasiak, czyli Słowikowa. Oskarżono ją o kierowanie gangiem. Po wyjściu z aresztu zdecydowała się przerwać milczenie i opowiedzieć Piotrowi Pytlakowskiemu o swoim niezwykłym życiu. Była żoną słynnego gangstera Słowika. Mówiono, że to związek aż po grób. Sł ... owik budził wśród innych gangsterów strach, Monika – szacunek i podziw. Piękna dziewczyna z dobrego domu, studentka medycyny, weszła do egzotycznego dla niej świata narkotyków i zbrodni i wspięła się na sam szczyt. Kochała i była wierna, nawet kiedy Słowik trafił na wiele lat za kraty. Ale w końcu spotkała innego, dla którego straciła głowę. Słowik mógłby wybaczyć jej wszystko, ale nie zdradę. Związek najsłynniejszej pary polskiej mafii się rozpadł. Monika Banasiak fascynująco opowiada o swoim życiu w mafii, o złych mężczyznach, którzy ją otaczali, o ich żonach i kochankach, o miłości i zbrodni. To pierwsza tak szczera relacja najważniejszej kobiety w gangu pruszkowskim. Nie ma dla niej tematów tabu. Ujawnia wszystko aż do bólu. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Piotr Pytlakowski
 • 2016
 • 1
 • 288
 • 202
 • 132
 • *, 978837818-882-7
 • 9788378188827
 • ZDB51

Recenzje czytelników

Polska mafia kobiecym okiem

Ocena:
Autor:
Data:
Na początku lat 90-tych miejscowość Pruszków zasłynęła przede wszystkim jako siedziba mafii. To tu istniał półświatek przestępczy, który zajmował się między innymi wymuszaniem haraczy, zabójstwami na zlecenie, przemytem alkoholu i narkotyków, rozprowadzaniem tych środków odurzających. Masa. Słowik. Kiełbasa. Dziad. Pershing. To tylko niektóre z pseudonimów gangsterów, którzy prowadzili te nieczyste interesy. Ciekawe było stwierdzenie, iż "Pruszków jest tam gdzie kończą się Reguły" ... ( Reguły to miejscowość tuż za Pruszkowem).
Przyznam szczerze, że niewiele wiedziałam na temat polskiej mafii. Oczywiście słyszałam o takich osobach jak Słowik czy Masa . Z doniesień medialnych dowiadywałam się o porachunkach mafijnych. Ale tak na prawdę nie interesowałam się tym na czym polega działalność polskich gangsterów, kto w niej uczestniczy , i jak wygląda ich życie. Dopiero w ten świat "wprowadziła" mnie kobieta zwana "królową mafii"- Monika Banasiak, była żona Andrzeja Banasiaka zwanego "Słowikiem". W rozmowie z Piotrem Pytlakowskim postanowiła opowiedzieć swoją historię i swoje spojrzenie na świat "mafijnych bossów".

Książka jest głównie opowieścią Moniki Banasiak, czasami uzupełniana dialogiem prowadzonym z Piotrem Pytlakowskim. Dziennikarz dopytuje Monikę o pewne kwestie, które mogą czytelnika zainteresować.

Monika Banasiak rozpoczyna swoją historię od luźnych opowieści o swojej rodzinie, ojcu, matce, o babci, która w latach 60-tych, 70 tych prowadziła na Saskiej Kępie słynną kawiarnie "Sułtan", gdzie spotykali się artyści tacy jak np. Agnieszka Osiecka. Te historie na temat rodziny miały na celu pokazać, że bohaterka pochodziła z dobrego domu, wychowana w środowisku z zasadami. Była ona osobą bardzo ambitną- chodziła do dobrych szkół, studiowała medycynę. Mimo tego, na czwartym roku rzuciła naukę i wyszła za mąż za jednego z najbardziej znanych gangsterów w światku przestępczym. Sama podsumowuje to w ten sposób:

"Ja nie wierzę, że człowieka kształtuje środowisko, w jakim żyje. Myślę, że człowiek się rodzi z pewnymi cechami charakteru i oczywiście kreuje go dom rodzinny (...), ale myślę że to charakter, urodzenie i geny decydują o losie ludzkim"

Monika w kolejnych rozdziałach książki opowiada jak poznała Andrzeja, jak zrodziła się ich miłość, jakie życie prowadzili. Okazuje się, że wejście w świat gangsterów oznaczał dla niej wielkie przygody, podróże, wspaniałe imprezy, szaleństwo. Brudne interesy, były gdzieś obok, tzn. według bohaterki, ona była gdzieś obok.W tym światku przestępczym, jako żona Słowika, cieszyła się wielkim szacunkiem i sympatią pozostałych członków mafii. Traktowano ją z wielkim poważaniem. Ale to wszystko trwało do momentu, w którym Słowik został aresztowany. Po wielu latach czekania, w końcu pokochała innego, czym naraziła się ludziom ze światka pruszkowskiego. Ostatecznie sama padła ofiarą zeznań innych gangsterów. Wylądowała w areszcie śledczym. Spędziłam tam ponad 2 lata. Przeżycia z tym związane stanowią dużą część opowieści, zwłaszcza, że rozmowa Piotrem Pytlakowskim prowadzona była dwa miesiące po wyjściu z aresztu.

Pomimo wielkiej szczerości w wielu kwestiach, o pewnych sprawach Monika nie opowiada. Została ona oskarżona m.in kierowanie gangiem, więc ze względów procesowych odmawiała udzielenia odpowiedzi na wiele pytań. Niemniej jednak, to o czym opowiada, jest niezwykle szokujące i zaskakujące. Poza tym trudno uwierzyć, że kobieta tak inteligentna, władająca tyloma językami, chodząca do teatru, kina, oczytana świadomie prowadziła takie życie.
Jej związek ze Słowikiem jest dominującym elementem całej historii. Trzeba przyznać, że ze słów Moniki, można wyczytać na prawdę wielkie uczucie, które wydaje się, że wcale nie minęło.

Podczas lektury w czytelniku rodzi się wiele sprzeczności. Z jednej strony zaczyna bardzo lubić Monikę, z drugiej nie może pogodzić się z tym, że wybrała takie życie. I choć bohaterka wielokrotnie w książce podkreśla, że nie zrobiła niczego złego, to fakt, że pozostawała w tym świecie bez żadnego sprzeciwu, gdzie inni ludzie doznawali wielu krzywd, budzi oburzenie.

Historia ta jest niesamowita. Możemy dzięki niej poznać życie nie tylko Moniki, ale też sposobu życia innych gangsterów oraz ich rodzin.

Miłość. Mafia. Nielegalne interesy. Porachunki. Świat więzienny. Czego chcieć więcej. Trzeba po prostu przeczytać!
Polecam!!!

Więcej recenzji fifraku.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

„Stąpając po cienkiej linii”

Ocena:
Autor:
Data:
Polska mafia to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji, a niektóre rzeczy na tym świecie nie są tylko biało-czarne i to musimy wziąć pod uwagę sięgając po tą spowiedź jednej z ważniejszych kobiet z życia pruszkowskiej mafii.

Zaczynając lekturę tej książki nie ukrywam spodziewałam się wielu pikantnych szczegółów z życia żony ważniejszego mafiosa - Słowika . Nie dajcie oszukać się opisowi, a szczególnie stwierdzeniu, że „Nie ma dla niej tematów tabu.” Owszem, są, a w szczególności tematy ... które mogłyby przysporzyć problemów prawnych członkom grupy przestępczej, w której kręgu się obracała pani Monika. Myślę, że ta jej relacja z życia i fakty tu przedstawione dają nam klarowny obraz funkcjonowania kobiety, która postanowiła swe życie spędzić u boku przestępcy.

Relacja przedstawia zarówno zalety jak i wady uczestnictwa w relacjach mafijnych. Z jednej strony silne więzi jakie łączą wszystkich uczestników niczym rodzinę, wspólne świętowania ważniejszych wydarzeń z życia jej członków, wyjazdy na wakacje. Z drugiej strony widać jak łatwo o stratę któregoś z bliskich, bo został np. zastrzelony. Jak ciężko czasem pogodzić się z jego odejściem i jak niesprawiedliwe podały często wyroki. Pani Monika przedstawia jak kiedyś, a jak obecnie rozgrywane są porachunki mafijne. Co zmieniło się od czasu wprowadzenia statusu tzw. „świadka koronnego”.

Spora część książki jest poświęcona małżeństwom oraz relacjom damsko-męskim w tym małym, zamkniętym świecie. Ukazuje ona dwa oblicza mężczyzn. Z jednej strony są oni brutalnymi bandziorami, a z drugiej widzimy ich jako kochających mężów i ojców, dla których rodzina to jedna z cenniejszych wartości. Oczywiście znajdziemy też damskich bokserów, mężczyzn posiadających wiele kochanek, lubujących się w hazardzie, ale głównie są to ludzie poniekąd prowadzący podwójny styl życia. Większość mężów nie porusza tematu pracy z żonami, a one nie chcąc wiedzieć skąd biorą się pieniądze na życie, a przede wszystkim starając się nie rozgniewać swoich partnerów po prostu nie zadają pytań.

Z pewnością otwierając tą powieść napotykamy na świat pełen sprzeczności. Sami musimy dokonać wyboru między tym co dobre, co jesteśmy jeszcze w stanie zaakceptować w swoim kodeksie moralności, a co kompletnie wykracza poza niego. Patrząc na to wszystko oczyma Słowikowej możemy starać się ją zrozumieć. Pozostaje nam zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie: „Co ty byś zrobiła na jej miejscu?”. Jeżeli choć chwilę się nad tym zastanawiacie zapraszam na jej relację z celi więziennej, a wtedy już będziecie znać odpowiedź. Pamiętajcie, że każdy z nas odpowiada za swoje życie, dokonuje własnych wyborów, z którymi zwykle zostajemy sami, gdy nadchodzi godzina próby.

Polecam tą książkę może nie tyle co fascynatom kryminałów, a adoratorom dobrej biografii, bo moim zdaniem książkę tą powinniśmy traktować jak spowiedź, a dzięki tej relacji z życia jesteśmy w stanie dokładnie zobrazować całe dotychczasowe życie pani Moniki.
http://lady-flower123.blogspot.com/2016/08/kacik-czytelniczy-piotr-pytlakowski.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena