Koszyk 0
Opis:
Nashira jest światem, w którym powietrze jest niezwykle rzadkim dobrem. Jego jedynym źródłem są ogromne drzewa, znajdujące się w całym imperium Talarii, a przetrzymuje je tajemniczy kamień. To w cieniu tych gigantycznych drzew toczy się życie ludzi, którym antyczny dogmat zabrania bezpośredniego patrzenia na niebo i jego dwa słońca. Właśnie tak żyła do tej pory Talitha, córka hrabiego Królestwa Lata, dopóki niespodziewana śmierć ukochanej siostry nie zmusiła jej do wstąpienia do klasztoru ... Ale Talitha jest wojowniczką i klasztorne życie, wraz z jego wszystkimi intrygami i zakazami, jest nie dla niej. Jej przeznaczeniem jest miecz, dlatego razem z wiernym sobie niewolnikiem Saiphem planują ucieczkę. Dziewczyna jeszcze nie wie, że zakonnice strzegą pewnej tajemnicy: świat zmierza ku zagładzie, a zagrażające mu zło wkrótce przemieni każdą rzecz w ogień. Tylko jeden człowiek, ukrywany i więziony pod zarzutem rozpowszechniania herezji, wie jak można temu zapobiec. W tym wszechświecie, tak wyraźnie podzielonym na niewolników i ludzi wolnych, na wiarę i wątpliwość, na prawdę i zaściankowość, Talitha musi odbyć podróż aż do najzimniejszej krainy Talariii i znaleźć odpowiedź, która może uchronić Nashirę przed unicestwieniem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Licia Troisi
  • 2012
  • 406
  • 205
  • 145
  • 978-83-265-0464-8
  • 9788326504648
  • ZARLB

Recenzje czytelników

Podążając za marzeniami

Ocena:
Autor:
Data:
„Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.”
Jostein Gaarder - Dziewczyna z Pomarańczami

Każdy z nas ma własne marzenia, jedne są duże, inne mniejsze, są skryte i te ujawnione światu. Jednak to największe pragnienie, które daje nam nadzieję, to ono kształtuje naszą osobę i cel życiowy. Tylko najpierw trzeba je odnaleźć, a potem można świadomie zdążać do obranego sobie celu. Talitha też miała jedno, wielkie marzenie...

Nashira to ogromna planeta ... nad którą wiszą dwa słońca: Cetus, oraz Miraval. Jednak mieszkańcy czterech Królestw: Zimy, Wiosny, Lata i Jesieni wiedzą to tylko z opowiadań, bowiem zakazane jest spoglądanie w niebo, które przysłaniają wielkie drzewa Talarethy będące źródłem cennego powietrza, którego tak brakuje na Nashirze. Jeżeli opuścisz zamieszkany teren, Talarię, zginiesz, a gdy tam zostaniesz, również grozi Ci śmierć...

Świat, który zna Talitha rozpada się na kawałki - mieszkańcom Nashiry grozi ogień dwóch słońc.
Talitha nie zamierza jednak ulec bezwzględnemu ojcu ani losowi, który zdaje się być przesądzony.
Jest wojowniczką, a jej przeznaczeniem jest walka. Dlatego staje do walki... z całym światem.

„Nadzieja też jest formą oporu, i to najmocniejszą.”*

Licia Trosi z wykształcenia jest astrofizykiem i pracuje w rzymskim obserwatorium. To znana na całym świecie włoska pisarka, autorka takich serii, jak "Kroniki Świata Wynurzonego", "Wojny świata wynurzonego" i "Dziedziczka smoka". Nie jest to więc moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Trosi. W zeszłym roku miałam okazję przeczytać wszystkie tomy trylogii "Dziedziczka smoka", która szczerze mówiąc średnio przypadła mi do gustu, jednak pozostałe książki autorki zbierały tak pozytywne recenzje, że postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę. Co z tego wynikło?


Talitha to tytułowa bohaterka powieści. Pochodzi ona z rasy dominującej na Nashirze, a jej ojciec jest władcą w Królestwie Lata. Dziewczyna pragnie zostać wojowniczką, co jednak zupełnie nie przystoi jej statusowi. W wyniku nieprzewidzianych zdarzeń ląduje w klasztorze, wysoko w konarach Talarethu, gdzie prawdopodobnie przyjdzie jej spędzić resztę życia. Talitha szybko odkrywa mroczną tajemnicę skrywaną przez zakonnice i jest zdolna do wszystkiego, aby wykonać zadanie, które powierzyła jej zmarła siostra.

„Jeśli o czymś myślisz, to na pewno się nie zdarzy. Życie nigdy nie jest takie, jak oczekujemy.”

Od początku powieści czytelnikowi towarzyszą dziwne nazwy oraz obyczaje mieszkańców Nashiry. Bardzo pomocna przy lekturze okazała się więc mapka oraz słowniczek, gdzie można znaleźć słowa wymyślone przez autorkę, która zdecydowanie nie próżnuje! Licia Troisi nie stworzyła tylko planety, ona wykreowała długowieczną, spójną historię, która zrodziła własną, wspaniałą mitologię i religię oraz wykształciła rasy, które przejawią zróżnicowane cechy wyglądu i charakteru, a wszystko to opisała tak umiejętnie, że odkrywanie tego świata jest absolutnie pasjonujące. Zwłaszcza mitologii.

Różnica jest kolosalna. Od "Dziedziczki smoka" do "Marzenia Talithy" prowadziła długa droga, co zaowocowało znacznie lepszym stylem, życiowymi i ciekawymi postaciami, z którymi czytelnik wprost automatycznie się zżywa oraz niebanalną pełną niespodzianych zwrotów akcji historią. Byłam naprawdę zdumiona, tak wielkim kontrastem pomiędzy tymi dwoma powieściami!

"Marzenie Talithy" to książka, którą czyta się szybko i która na długo pozostaje w pamięci. Przeżywałam na równi z bohaterami niespodziewane i niejednokrotnie trudne zakręty życiowe oraz kibicowałam im na trudnej drodze do spełnienia swoich marzeń, ale ta sprawa zajmie jeszcze trochę czasu... Jedynym minusem jest dla mnie opis na skrzydełkach okładki, który okazał się może niedokładnym lecz dość ogólnym streszczeniem większej części książki. Mimo wszystko "Marzenie Talithy" zdecydowanie wszystkim polecam!

Ogólna ocena: 8/10.

*cytaty pochodzą z pierwszego wydania książki
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Marzenia... ach te marzenia.

Ocena:
Autor:
Data:
Licia Troisi to trzydziestodwuletnia rzymska pisarka, astrofizyk oraz pracuje w obserwatorium Rzymskim. Popularność przyniosły jej „Kroniki Świata Wynurzonego” oraz „Dziedziczka Smoka”.

Autorka chciała przedstawić nam historię dziewczyny wysoko urodzonej, córki hrabi, która buntuje się przeciw ojcu i wyrusza w podróż, aby uratować ukochaną Nashirę.

Miejscem akcji w powieści jest Nashera. To świat posiadający dwa słońca, Cetus oraz Miraval, które zbliżają się do siebie coraz bardziej ... Nashera dzieli się na cztery królestwa: Królestwo Zimy, Wiosny, Lata i Jesieni.
Głównym wątkiem w powieści jest podróż Talithy i jej niewolnika przez Nashirę oraz walka z gwardią Talarycką, która ich poszukuje w całym świecie.

Język autorki jest bardzo przystępny. Łatwo się czyta, nic nie sprawia większych trudności. Na końcu książki znajduje się spis wszystkich imion i nazw z krótkim przypisem.
Autorka pisze bardzo ciekawie. Powieść jest bardzo wciągająca, przynajmniej dla mnie. Powieść podzielona jest na trzy części. Licia Troisi napisała 39 rozdziałów oraz prolog i epilog.
Dla mnie najtrudniejszą do przetrwania była pierwsza część, w której praktycznie nic się nie działo. Na szczęście była to najkrótsza z części, a kolejne były już tylko lepsze i ciekawsze. Druga oraz trzecia część przeleciała mi bardzo szybko, nawet nie wiem kiedy skończyłam czytać i nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Była to moja pierwsza tego typu książka. Nie sądziłam, że aż tak przypadnie mi do gustu zwłaszcza, że nie ma w niej żadnych elementów romansu. Nic. Byłam bardzo zdziwiona, czytając wcześniej recenzję jednej z bloggerek, pomyślałam, że będę się z nią męczyć, a tu nie. Czytało mi się ją naprawdę rewelacyjnie.

Choćbym musiała porównać tę książkę na tle innych z tego samego gatunku, lub twórczości tej autorki, to nie dałabym rady, gdyż jest to moje pierwsze spotkanie zarówno z tą autorką jak i rodzajem powieści. Jednak myślę, że nie wypadłaby źle. Z tego co czytałam na Waszych blogach, pani Troisi pisze bardzo ciekawie i zbiera praktycznie same pozytywne komentarze.

Okładka jest naprawdę przepiękna. To właśnie dzięki niej zwróciłam na nią swoją uwagę. Ponadto… nie jest to typowo cienka okładka, zawiera skrzydełka, zarówno z przodu jak i z tyłu przez co wygląda na grubszą.
Kolejnym aspektem, który chciałabym poruszyć to mapa Talarii, wszystkich czterech królestw. Według mnie jest to świetny pomysł. Dzięki niemu możemy widzieć, którędy poruszali się nasi główni bohaterowie. Mapa jest ładnie rozrysowana, zaznaczone są najważniejsze miejsca w poszczególnych Królestwach.

Ksiązka jest naprawdę godna polecenia wszystkim, którzy lubią tego typu historie. Może być ona również świetnym debiutem z tego typu literaturą.
Nawet mój brat, którego zobaczyć z książką to cud, przeczytał ją w kilka dni.

Tą jak i wiele innych recenzji możecie przeczytać również tutaj: blask-ksiazek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena