Koszyk 0
Opis:
Do Polski nadciagają imigranci? Oni już tu są Oto historie zderzeń I zdziwień, historie w których “my” spotykamy “ich” Świetnie wykształcona Ukrainka sprzątająca polski bazar. Turek, który przywiózł Polsce kebab i w odpowiedzi na gusta kulinarne Polaków zaczął serwować go z kapustą. Albanka, która wstąpiła do klasztoru. Cygan z Andrychowa planujący zostać ... polskim superbohaterem. Otwartość poplątana z niezrozumieniem, sympatia podszyta wyższością, niechęć ubrana w poprawne politycznie ględzenie lub bluzgi z internetu. Polacy i cudzoziemcy - patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, żyją obok siebie, choć rzadko razem. Marta Mazuś - jedno z najmłodszych I najlepszych piór polskiego reportażu – przedstawia trzynaście opowieści o sukcesach, porażkach, determinacji, o rozczarowaniach życiem w Polsce. O nadziei. O codzienności tych Innych, Obcych. A może bardziej o nas samych? Kilkanaście zdumiewających losów, opisanych z wyczuciem dramatu, fantastycznym szczegółem I poczuciem humoru. Sprawiedliwie, bo obu stronom – przybyszom I tutejszym – dostaje się po równo. Głęboko, bo za każdym losem plątanina spraw, z którymi obie strony z trudem sobie radzą, lub nie radzą wcale. Dobre przygotowanie do spotkania z innymi, którzy napływają.Małgorzata Szejnert Ludzie stamtąd stali się ludźmi stąd. Niedawni obcy, stali się częścią polskiego społeczeństwa. O tym, jak ich przyjęliśmy i jak oni odnaleźli się wśród nas, fascynująco pisze Marta Mazuś.Michał Nogaś, Polskie Radio Trójka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Marta Mazuś
  • 2015
  • 256
  • 213
  • 147
  • *, 978838032-045-1
  • 9788380320451
  • ZCUKN

Recenzje czytelników

Czy na pewno inny?

Ocena:
Autor:
Data:
Król kebabów to zbiór trzynastu opowieści o obcokrajowcach, którzy swoje miejsce do życia, swój dom ostatecznie odnaleźli w Polsce. W toczącej się ogólnokrajowej, a nawet ogólnoświatowej dyskusji o imigrantach, ta książka jest ciekawym głosem. Reportaż Marty Mazuś nie obala żadnych murów, nie głosi żadnych nowych prawd, nie pretenduje do bycia czymś więcej niż jest. To opowieść o zwykłych ludziach, którzy szukają lepszego życia. Jednocześnie jest zwierciadłem ... w którym my Polacy możemy się przejrzeć. Nie wiem tylko, czy spodoba nam się to, co zobaczymy w odbiciu.

Marta Mazuś pokazuje nam, że obcokrajowcy żyją z nami i wśród nas już od bardzo dawna. Autorka pokazuje różne losy i różne charaktery - od uczciwej i pracowitej sprzątaczki, przez przedsiębiorczego, tytułowego "króla kebabów" po spryciarzy, którzy chcą mieć w życiu wszystko za darmo, podane pod nos, a Polska jest tylko przystankiem do szukania tej lepszej krainy jutra. Poznajemy losy dzieci, kobiet, które postanowiły związać się z ciemnoskórymi mężczyznami, i z drugiej strony poznajemy głos dziecka z takiego związku. Spotykamy ludzi, których w Polsce spotkało dobro, ale i takich, dla których ten kraj nie był łaskawy.

Ostateczna wymowa tej książki jest taka, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy chcemy dobrze żyć, a jeśli nie pozwala nam na to sytuacja we własnym kraju, ruszamy w świat w poszukiwaniu szczęścia. Dla mnie emigranci to przede wszystkim ludzie odważni - nie każdy potrafi porzucić wszystko co ma, by ruszać w nieznaną przyszłość do obcego kraju. Wiele się dzisiaj żartuje na ten temat, co Polska może dam obcokrajowcom, skoro polscy obywatele uciekają z kraju przy pierwszej lepszej okazji. A jednak okazuje się, że Polska może być miejscem lepszym niż inne. Portret Polaków jednakże, jaki wyłania się z opowieści obcokrajowców, to całkiem inna historia. Choć pozytywnych bohaterów mamy kilku, giną oni wśród całej reszty - rasistów, ludzi myślących, że są lepsi, czy po prostu wśród zwykłych sąsiadek plotkujących, kto zadał się z Murzynem. Warto przy lekturze tej książki zadać sobie kilka pytań.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Długa droga przed autorką

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgałem po książkę z dużym zaciekawieniem. Temat bardzo interesujący. Czyta się szybko, sprawnie, ale brakuje tutaj jakiegoś spoiwa, myśli przewodniej, tezy. Opowieść za opowieścią. Jedna ciekawsza, inna mniej. Niewiele informacji, o których nie wie ktoś, kto interesuje się tematem.

Niepowiązane ze sobą story, które nie tworzą całości.

Jedna ze słabszych książek jakie czytałem ostatnio.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena