Koszyk 0
Opis:
"Król Cierni" Marka Lawrence'a to kontynuacja bestselleru krwistej fantasy "Książę Cierni", na którą niecierpliwie wyczekują polscy fani. To kolejna bezkompromisowa opowieść o przygodach księcia Jorga Ancratha. W drugiej części epickiej trylogii Rozbite Imperium Mark Lawrence prowadzi swojego młodego antybohatera o krok bliżej do spełnienia jego największej ambicji. Ziemia stoi w ogniu setki bitew, bo panowie i błahe królątka walczą o Rozbite Imperium ... W długiej drodze ku pomszczeniu mordu na matce i bracie książę Jorg Ancrath odkrył, kto kieruje z ukrycia tą niekończącą się wojną. Dostrzegł toczącą się rozgrywkę i poprzysiągł, że zgarnie wszystkie stawki. Najpierw jednak musi rozstawić własne pionki, poznać zasady gry - i nauczyć się je łamać. Armia sześciu narodów, licząca dwadzieścia tysięcy ludzi, maszeruje na bramy Jorga pod wodzą ukochanego przez lud herosa. Wszyscy porządni ludzie modlą się, by ten nieskalany bohater zjednoczył imperium i uleczył jego rany. Wszystkie znaki wskazują, że tak się stanie. Wszyscy dobrzy królowie wiedzą, że w obliczu przytłaczających przeciwności trzeba ugiąć karku, choćby po to, by ratować lud i ziemię. Ale Jorg nie jest dobrym królem. Zmuszony stawić czoła nieprzyjacielowi wielokrotnie przewyższającemu go siłą, Jorg wie, że mu nie sprosta w uczciwej walce. Ale Jorg nie ma w planach uczciwej walki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mark Lawrence
  • 2013
  • 978-83-61386-31-5
  • 9788361386315
  • ZB0I7

Recenzje czytelników

Mroczne tajemnice Jorga Ancratha.

Ocena:
Autor:
Data:
Minęły cztery lata odkąd książę Jorg Ancrath pokonał swego wuja władającego Upiornym Zamkiem na Wyżynach Renaru i sam zasiadł na jego tronie. Przez cały ten czas nosił przy swym boku tajemniczą szkatułkę, która jak sam mówi "mieści w sobie piekło, przez które niemal nie postradałem zmysłów". Na świecie nadal trwa Wojna Stu, podczas której władcy poszczególnych księstw i królestw starają się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę i tym samym objąć urząd cesarza ... dzięki czemu będą mogli władać całym Imperium. Wśród nich jest Jorg. Zanim jednak będzie mógł zawalczyć o marzenia, musi stawić czoło jednemu z pretendentów do najwyższej władzy. Oto bowiem do jego bram zbliża się olbrzymia armia księcia Strzały, Orrina. Tymczasem w Upiornym Zamku trwają pospieszne przygotowania do ślubu Jorga z młodą księżniczką Mianą. Dlaczego akurat teraz młody król postanowił sprawić sobie żonę? Co takiego skrywa owiana tajemnicą szkatułka młodego króla? I jak zamierza pokonać swego przeciwnika, kiedy ma on do dyspozycji armię wielokrotnie przewyższającą wojowników broniących jego zamku? Jedno jest pewne... uczciwa walka nie wchodzi w grę. Jorg to król podstępu i możecie być pewni, że nie zawaha się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. Tylko czy tym razem to wystarczy?

"Król Cierni" to drugi tom trylogii Rozbite Imperium autorstwa Marka Lawrence'a. Poprzednia część "Książę Cierni" była zarazem początkiem historii młodego wówczas Jorga Ancratha oraz debiutem literackim pisarza. Podczas lektury dało się zauważyć pewne niedociągnięcia, jednak wówczas przymknęłam na to oko. Wiadomo przecież, że początkujący autorzy mają prawo popełniać błędy. Uznałam wówczas powieść za dobrą, niosącą w sobie potencjał na ciekawą kontynuację. Tylko czy tak faktycznie się stało? Sięgając po "Króla Cierni" miałam już pewne oczekiwania względem lektury i żywiłam nadzieję, że Lawrence'owi uda się im sprostać. I wiecie co? Udało mu się! Drugi tom trylogii Rozbite Imperium już nie jest tylko dobry, oj nie, on jest bardzo dobry.

Historia opisana w powieści rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. Teraźniejszość przepleciona jest retrospekcjami wydarzeń mających miejsce od momentu objęcia przez Jorga władzy na Wyżynach Renaru aż do dnia dzisiejszego, oraz zapiskami z pamiętnika Kathrine ap Scorron, kobiety, która swego czasu zawróciła w głowie księciu. Moim zdaniem to bardzo przemyślany ruch pisarza, dzięki któremu całość staje się jeszcze bardziej ciekawa i intrygująca. Dzięki temu zabiegowi mamy dokładny wgląd w to, co sprawiło oraz co się wydarzyło, iż obecny Jorg jest taki, a nie inny. W poprzedniej części dał się nam poznać jako ktoś, kogo trawi przeszłość, komu ciernie tak głęboko oplotły serce, że stał się nieczułym i bezlitosnym oprawcą, chodzącym zabójcą, któremu lepiej nie wchodzić w drogę. W tej części dowiemy się znacznie więcej o wydarzeniach, które złamały wówczas małego chłopca czyniąc go potworem żądnym zemsty. Jorg w końcu pozna prawdę, a ta okaże się być niezwykle okrutna i bolesna. Czy dzięki temu zdoła uleczyć swą strzaskaną duszę? Czy w końcu zazna spokoju? Czy też może wręcz przeciwnie - wyzbędzie się reszty człowieczeństwa, która jeszcze w nim gdzieś tam się tliła?

Powrócą dawni wrogowie oraz pojawią się zupełnie nowi, którym nasz młody król będzie musiał stawić czoła ryzykując nie tylko własne życie, ale również wiernych mu kompanów, jego braci. Zyska kilku sprzymierzeńców, choć niestety nie za darmo. Utraci też kilku przyjaciół, a każda strata tylko pogłębi czający się w jego wnętrzu mrok. Jego wędrówka naznaczona będzie śmiercią wielu osób, choć to delikatnie powiedziane. Z ust do ust przekazywane są opowieści i legendy o Jorgu z Ancrath, dzięki którym same jego imię budzi postrach w ludzkich sercach. Ale nie ma co się dziwić, wszak to brutalny wojownik, nie mający w sobie litości, bez mrugnięcia okiem pozbawiający życia każdego, kto tylko stanie mu na drodze do osiągnięcia przez niego wyznaczonego celu.

"Król Cierni" to doskonała kontynuacja pierwszego tomu trylogii Marca Lawrence'a Rozbite Imperium. Świetnie napisany i przemyślany w najdrobniejszym szczególe. W miarę postępu czytania kolejne kawałki układanki historii wskakują na swoje miejsca tworząc jedną spójną całość, która usatysfakcjonuje każdego miłośnika fantastyki. Powieść na pierwszy rzut oka może przytłoczyć swą objętością (ponad 600 stron słowa pisanego). Gwarantuję Wam, że zupełnie tego nie odczujecie, kiedy rozpoczniecie ją czytać. Historia tak mocno Was zaabsorbuje, wciągnie do swego świata, że będziecie zdziwieni, jak szybko dobrnęliście do ostatniej strony. A dalej... poczujecie presję, by jak najszybciej sięgnąć po ostatni tom tej trylogii i dowiedzieć się, jak to wszystko się zakończy.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/krol-cierni-mark-lawrence-recenzja-332/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"To słabość, Jorgu. Kochać cokolwiek to słabość."

Ocena:
Autor:
Data:
„By sięgnąć wielości, kroczyć trzeba po trupach.”

Mark Lawrence to początkujący autor, który ma na swoim koncie kilka pozycji, ale w Polsce znany jest z powodu swojej trylogii „Rozbite Imperium”. Trzecia część jest już dostępna za granicą od jakiegoś czasu, u nas jeszcze trwa jej przygotowanie, ale dwie pierwsze już można przeczytać, do czego oczywiście zachęcam. Dlaczego? A no wiecie, skoro nawet autor bestselleru takiego jak „Malowany człowiek”, czyli Peter V. Brett, twierdzi ... że „Mark Lawrence to najlepsze, co przydarzyło się gatunkowi fantasy w ostatnich latach.”, to coś w tym musi być!

Jorg Ancrath pragnie zostać władcą Rozbitego Imperium. Jednak nie tylko on ma tak wielkie ambicje, dlatego toczące się bitwy są czymś całkowicie naturalnym, czymś na porządku dziennym. Jednak w głowie młodego Ancratha powoli tworzy się plan, który pozwoli mu osiągnąć zamierzony cel. Podczas swojej wędrówki po ziemiach Imperium odkrył, kto stoi za tą niekończącą się wojną. Wygrana wcale nie będzie taka łatwa. Lud chce dla siebie innego władcy, których właśnie ma zamiar rozprawić się z Jorgiem i wraz ze swoją potężną armią – przewyższającą wielokrotnie armię Ancratha – zbliża się do Upiornego Zamku. Jorg wie, że uczciwą walką tego nie wygra… ale czy ktoś wspominał cokolwiek o uczciwości?

„A chciałem wygrać, ponieważ inni mówili mi, że nie mogę wygrać.”

Pierwsza część trylogii, „Książę Cierni”, bardzo mi się spodobała. Zapewne jak wielu innych czytelników, obawiałam się młodego wieku głównego bohatera, bowiem liczył on sobie wtedy zaledwie 14 lat, ale obawy zostały rozwiane. Teraz mamy okazję poznać Jorga jako osiemnastoletniego mężczyznę, gotowego stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Jednakże książka jest wymieszaniem teraźniejszości z przeszłością, gdy jako jeszcze czternastoletni chłopiec Jorg wraz ze swoimi kompanami wędrował po Imperium, aby zaskarbić sobie sympatię osób, które mogłyby mu kiedyś udzielić wsparcia. Nie jestem pewna, czy widoczna jest w nim jakaś wybitna przemiana, która dokonała się w przeciągu tych 4 lat. Myślę, że po prostu nieco dojrzał, ale nadal trzyma się swoich wartości.

Ponownie narratorem powieści jest sam antybohater stworzony przez Mark’a Lawrence’a. Uważam, że w tym przypadku jest to znakomita sprawa, ponieważ portret psychologiczny Jorga jest naprawdę interesujący. Dzięki temu rodzajowi narracji możemy go lepiej poznać, zrozumieć, zżyć się z nim, chociaż i tak całkowite rozszyfrowanie go nie jest możliwe. Jego poczynania potrafią nas zaskoczyć, dzięki czemu staje się on jeszcze bardziej intrygującą postacią. Mimo tak wielu negatywnych cech, które robią z niego antybohatera, można w nim dostrzec coś, co każdy powinien sobie przyswoić – dążenie do wyznaczonego celu. Oczywiście może nie do końca w taki sposób, w jaki robi to młody Ancrath, ale sam fakt, że trzyma się swoich przekonań jest godny podziwu.

„W moich palcach jest śmierć, nie tylko chłód. Kwiaty więdną i umierają, gdy ich dotknę.”

Książka ma sporą objętość, liczy sobie ponad 600 stron. Akcja posiada raczej umiarkowane tempo, nie pędzi na łeb na szyję. I tutaj mam lekki zgryz, bowiem lubię mocne historie z szybką akcją, ale nie jestem pewna, czy takowa by tutaj pasowała. Jednak nie myślcie sobie, że autor pozwoli Wam się nudzić. Losy Jorga może nie są jakieś niezwykłe, ale na pewno potrafią zainteresować i wciągnąć. Niby czarny charakter, a jednak z ogromną przyjemnością śledzi się jego podróż i przygody jej towarzyszące. Chociaż ciężko to chyba nazwać przygodami, bo cel wyprawy jest nieco inny niż rozrywka. Urozmaiceniem fabuły są wplątane w nią wpisy z pamiętnika KatherineScorron – siostrę macochy Jorga, która zaprząta jego myśli.

„Czasem chciałbym pozbyć się wszystkich starych wspomnień, pozwolić, żeby wiatr uniósł je ze sobą. Gdybym mógł ostrym nożem oskrobać słabość tamtych dni, nie przestałbym, dopóki nie zostałyby ze mną tylko najsurowsze lekcje.”

„Król cierni” to godna kontynuacja, którą czytało mi się znakomicie. Nadal podziwiam Jorga i uwielbiam jego postać. Klimat i atmosfera powieści są idealnie dopasowane do wciągającej fabuły, co całkowicie rekompensuje trochę powolną akcję. Naprawdę jestem w stanie całkowicie zapomnieć o jej tempie, bowiem całość wypada świetnie i po pewnym czasie nie zwraca się na to uwagi. Tą historią można się delektować, poznawać każdy szczegół, oczami wyobraźni dostrzec każde miejsce, przeżyć wszystko wraz z bohaterami – Mark Lawrence o to zadbał. Nie traćcie jednak skupienia podczas czytania, bo to sprawi, że nie będziecie w stanie całkowicie poczuć tego klimatu. A jeżeli nie poczujecie tego klimatu, to lektura nie będzie aż tak przyjemna. Wystawiam mocne 7,5/10.

„To słabość, Jorgu. Kochać cokolwiek to słabość.”

Muszę jeszcze wspomnieć o szacie graficznej… książka jest pięknie wydana. Mroczna okładka utrzymana w tej samej atmosferze, co powieść. Mapka na wewnętrznej stronie tylnej okładki umożliwia śledzenie wyprawy Jorga. Przyjazna dla oka czcionka, wyróżnienie wpisów z pamiętnika Katherine, krótkie wstępy dotyczące poszczególnych bohaterów przed niektórymi rozdziałami – niby drobnostki, ale jednak większość ludzi jest wzrokowcami, prawda?

www.sheti-shetani.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena