Koszyk 0
Opis:
Krok do wolności to opowieść o tych, którzy zginęli, usiłując przekroczyć żelazną kurtynę. Czeski szlak na Zachód wydawał się najłatwiejszy dla polskich uciekinierów, tymczasem okazał się dla nich śmiertelną pułapką. Na zasiekach z drutu pod napięciem od 1952 roku życie straciło kilkudziesięciu Polaków. Inni zginęli od kul, czy to na ziemi, czy - jak pilot Dionizy Bielański strącony w 1975 roku na rozkaz najwyższych peerelowskich władz wojskowych - w powietrzu ... nieopodal granicy czechosłowacko-austriackiej. Do wydania rozkazu zestrzelenia Bielańskiego gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny minister obrony narodowej, nigdy się nie przyznał... Rodziny tych, którzy wybierali się przez "zieloną granicę" do wolnego świata, lecz nigdy do niego nie dotarli, nie miały częstokroć żadnych oficjalnych informacji o ich losie lub były świadomie dezinformowane. Niektóre do dzisiaj nie poznały całej prawdy... Dramatyczna historia tej grupy uciekinierów nadal jest w Polsce "tajemnicą". Krok do wolności to przełomowa próba opisania losów tych ludzi. Jolanta Drużyńska - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarka związana z krakowską rozgłośnią Polskiego Radia. Autorka cenionych reportaży i audycji dokumentalnych dotyczących kontrowersyjnych i mało znanych wydarzeń z historii najnowszej. Jej artykuły ukazują się w prasie krajowej i polonijnej. Współpracowała przy pisaniu książki o Piotrze Skrzyneckim pióra Joanny Olczak-Ronikier. Wraz ze Stanisławem M. Jankowskim napisała książki Kolacja z konfidentem. Piwnica pod Baranami w dokumentach SB, Wyklęte życiorysy (REBIS 2009) i Ucieczki specjalnego znaczenia (REBIS 2011), a także kilka scenariuszy do filmów dokumentalnych. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Jolanta Drużyńska
 • 2013
 • 1
 • 294
 • 225
 • 150
 • 97883-7510-8163
 • 9788375108163
 • ZATYE

Recenzje czytelników

Polecam, bardzo ciekawa pozycja.

Ocena:
Autor:
Data:
Żelazna kurtyna to niezwykle popularne określenie tego co nam zafundowano po Konferencji w Jałcie. Nazwę Żelazna kurtyna stworzył i spopularyzował Winston Churchill, podczas swojego słynnego przemówienia, które miało miejsce w marcu 1946r. w amerykańskim mieście Fulton. Wg. niego owa kurtyna ( iron curtain), przebiegała od Szczecina po Triest.
Jakby było mało owej kurtyny, na granicy oddzielającej szczęśliwy socjalizm od zgniłego Zachodu, wybudowano płoty z drutem kolczastym ... wieżyczki wartowników, z których bez ostrzeżenia strzelano do tych, którzy chcieli nieoficjalnie opuścić demokratyczny raj. Najbardziej znanym fragmentem żelaznej kurtyny był mur berliński,a najokrutniejszym - płot pod napięciem 5000 woltów w Czechosłowacji. Autorka,absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w swojej książce bardzo dużo miejsca poświęca uciekinierom, próbom ucieczek, a teren jaki obejmuje książka, to granica czechosłowacka.
Każdy rozdział omawia jedną ucieczkę.W sumie jest ich 6. Drużyńska co ważne opisuje nie tylko sam przebieg ucieczki, ale także dużo miejsca poświęca uciekinierom, ich życiu, problemom, tym co ich skłoniło do podjęcia tak dramatycznych decyzji o sforsowaniu żelaznej kurtyny. Wiele z tych osób ponawiało swoje ucieczki nawet kilkakrotnie. Jak to się dla nich skończyło? Tego dowiecie się z książki. Każda opowieść do hołd dla konkretnych osób. Zwieńczeniem jest licząca 20 stron lista Polaków zabitych na granicy czechosłowacko-austriackiej i czechosłowacko-niemieckiej w latach 1950-75.
Na samym końcu książki znajdziemy wiele fotografii uciekinierów, tych którzy przeżyli i tych, którym się to nie udało. Ciekawym dodatkiem są kopie dokumentów czechosłowackich, mapy, akty zgonu.
Duża część materiałów pochodzi z archiwum IPN-u. Duża partia dokumentów to
tajne akta 25 Polaków, przekazane do Warszawy z czeskiego Urzędu Dokumentacji i Ścigania Zbrodni Komunizmu. Informacje jakie udało się Drużyńskiej zgromadzić, są uzupełnione relacjami członków rodzin bohaterów książki, a także materiałami radiowymi i filmowymi.
Bardzo ciekawa lektura, tym bardziej, iż porusza tematykę mało znaną w naszym kraju. O ucieczkach niby każdy wie, ale tak na dobrą sprawę nie wiemy kto, kiedy jak... Warto się dowiedzieć. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

KROK DO WOLNOŚCI

Ocena:
Autor:
Data:
"Krok do wolności. Polskie ofiary żelaznej kurtyny" to książka warta przeczytania. Autorka w tej pozycji zajęła się Polakami, którzy chcieli wybrali wolność drogą wiodącą Czechosłowację. Wydawać by się mogło, że jest to trasa najbezpieczeniejsza, jednakże były to tylko pozory. Granica Czechosłowacji z Niemcami i Austrią najeżona była zasiekami pod wysokim napięciem, nieustannie patrolowana przez straż graniczną. Komuniści robili wszystko, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę do nowego ... lepszego świata. Na tejże granicy zginęło kilkudziesięciu naszych rodaków, których marzenie o innym świecie zostało dosłownie "spalone". Z racji tego, że urodziłem się i mieszkam tuż przy granicy Słowacji i Czech, z zaciekawieniem czytałem o osobach z moich stron, którzy również znaleźli się wśród ofiar "elektrycznej" granicy. Obecnie wędrując po granicznych szlakach turystycznych Polski oraz naszych południowych sąsiadów, wyobrażam sobie, że kilkadziesiąt lat temu kryli się tutaj ludzie, dla których przekroczenie tej granicy było dopiero początkiem nowej drogi, którą wielu z nich przypłaciło życiem. To, co dzisiaj wydaje sie nam oczywiste, iż można granicę przekroczyć w dowolnym miejscu, jeszcze całkiem niedawno było jednym z najpoważniejszych przestępstw. Mam nadzieję, że autorka tematem następnej książki uczyni osoby, które zginęły przy przekraczaniu granicy polsko -czechosłowackiej. To temat, który chyba nie doczekał się w naszym kraju swojego historyka, a szkoda, ponieważ organy ochrony granicy państwa uśmierciły wiele osób nielegalnie przekraczających granicę. W mojej rodzinej miejscowości jest to temat "tabu", a ja sam znam kilka rodzin, których te tragedie dotknęły. Walorem ksiązki jest niezwykle staranna szata graficzna, duża liczba reprodukcji dokumentów, relacji, liczne wykazy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena