Koszyk 0
Opis:
Kryminał roku według Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych. Północna Szwecja za kręgiem polarnym. W małej wiosce Jukkasjarvi zostaje brutalnie zamordowana pastor parafii, Mildred Nilsson. Kobieta była jedną z najbardziej lubianych, a zarazem kontrowersyjnych osób w okolicy. Każdy może być jej zabójcą... Niedługo potem do Kiruny przyjeżdża Rebeka Martinsson - utalentowana młoda prawniczka, której kariera została przerwana w dramatycznych okolicznościach ... gdy półtora roku wcześniej w obronie własnej zabiła troje ludzi. Nic nie wie o morderstwie w pobliskiej Jukkasjarvi. Rebeka nie przypuszcza, że znów wpadnie w tarapaty. Powieść Krew, która nasiąkła nagrodzono w 2004 tytułem Najlepszej Szwedzkiej Powieści Kryminalnej. Na jej podstawie powstaje film z Izabellą Scorupco w roli głównej. Nareszcie znalazłem królową kryminału godną tego tytułu i gdyby nie to, że jestem szczęśliwie żonaty, poprosiłbym ją o rękę. Leif GW Persson Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Asa Larsson
  • 2014
  • 1
  • 424
  • 208
  • 146
  • 978-83-08-04567-1
  • 9788308045671
  • ZA1JE

Recenzje czytelników

Kryminał społeczny...jeśli mogę go tak nazwać :)

Ocena:
Autor:
Data:
Skandynawskie kryminały pochłaniam bez ograniczeń, czasem przy którymś dłużej się zatrzymam. Tym razem była to "Krew, którą nasiąkała". Autorka porusza w niej, obok oczywiście morderstwa, tematy dość istotne - miejsce kobiet w społeczeństwie. Szczególnie w tak - w moim mniemaniu - hermetycznym środowisku małej miejscowości zimnej Szwecji.
Zastanawiam się jak po kolejnych przejściach będzie funkcjonować główna bohaterka, Rebeka Martinsson ...
Książka warta przeczytania i warta zastanowienia. Świetny kryminał. Polecam
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nazwisko zobowiązuje

Ocena:
Autor:
Data:
Druga część cyklu o Rebece Martinsson, w Polsce wydana jednak jako pierwsza, co może nieco wprowadzać w błąd - ja sama byłam pewna, że jest to pierwsza książka z tej serii i dopiero w trakcie lektury zorientowałam się, że na pewno coś musiało być wcześniej. Pojawiało się bowiem dużo odniesień do wydarzeń sprzed kilkunastu miesięcy, które ewidentnie czytelnik powinien znać.
Jest to na szczęście cykl, który nie wymaga bezwzględnego czytania w odpowiedniej kolejności i łatwo odnaleźć się w akcji ...
Do rzeczy więc. Po traumatycznych przeżyciach opisanych w Burzy słonecznej Rebeka jest wrakiem człowieka.
Nie pracuje normalnie, nie lubi przebywać wśród ludzi. Szefostwo jej kancelarii wysyła ją w końcu służbowo do małej parafii niedaleko Kiruny, jej rodzinnego miasta. Na miejscu okazuje się, że przed dwoma miesiącami doszło tam do brutalnego zabójstwa miejscowej pastor. Kobiety bardzo kontrowersyjnej, zaangażowanej społecznie, mającej tylu samo przyjaciół, co i wrogów. Śledztwo od pewnego czasu ani drgnie. Właśnie wtedy na scenę wkracza Rebeka. I wplątuje się w tę sprawę, od nowa nadając jej bieg. Niechcący oczywiście. A wyplatać się łatwo nie będzie.
Nie można powiedzieć, żeby akcja powieści Larsson była wartka, bo chyba nie o to też autorce chodziło. W pierwszych rozdziałach świetnie odmalowuje charakterystykę mieszkańców miasteczka i relacje, które ich łączą. Odkrywa tajemnice. Podejmuje tematy społeczne, nie tylko miejsce kobiety w społeczeństwie i jej walkę z przemocą domową, ale także kwestię osób niepełnosprawnych. Ochrony środowiska i zwierząt. Pokazuje, jak parafia może być wspaniałym źródłem dochodu i prestiżu. Jak łatwo zatracić ideały. O to wszystko walczyła zamordowana pastor, jednocześnie zdecydowanie nie będąc osobą kryształowo czystą.
Akcja wartka więc nie jest, przynajmniej do pewnego momentu. Wtedy rusza z kopyta i już do ostatniej strony nie pozwala przerwać lektury, a rozwiązanie zagadki wynagradza wcześniejsze dłużyzny.
Sporym plusem powieści jest postać Rebeki, dość nietypowa jak na głównego bohatera kryminału - zwykła prawniczka, niechcący pakująca się w coraz to nowe kłopoty. W dodatku wydaje się, że trochę zwariowała po tym, co ją spotkało.
Jedyna rzecz, której nie jestem w stanie zrozumieć, a intrygowała mnie od samego początku, to krótkie rozdziały o życiu Żółtonogiej - wilczycy, którą Mildred objęła opieką. Żółtonoga znajduje się na okładce, wiec założyłam że będzie miała dla akcji jakieś znaczenie. Nic bardziej mylnego.
Mimo to, Krew która nasiąkła z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom skandynawskich kryminałów. Nazwisko Larsson w końcu zobowiązuje.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena