Koszyk 0
Opis:
W renesansowej Italii panoszą się korupcja i okrucieństwo. Źródło zła znajduje się w samym sercu Rzymu. W 1492 roku Rodrigo Borgia zostaje papieżem i jako Aleksander VI musi się zmierzyć z potężnymi wrogami. Jest Hiszpanem w mieście Włochów, gdzie walkę o władzę prowadzi się za pomocą spisków, przekupstwa i zbrodni. Okoliczności wymagają, aby Borgia - charyzmatyczny i głodny sukcesu polityk - wykorzystał nie tylko potęgę swojego urzędu, ale także rodzinę ... Jego brutalny i bezduszny syn Cesare ma wzbudzać lęk u wrogów, zaś młoda i niewinna córka Lukrezia stać się figurą w dynastycznych rozgrywkach. Ku jej rozpaczy, szybko okaże się, że w świecie misternie konstruowanych sojuszy nie ma miejsca na miłość. Makiaweliczna atmosfera - hedonizm, żądza, polityczna intryga - jest pociągająca [...]. Czytelnicy zapragną, by era Borgiów się nie kończyła. "People". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Dunant
  • 2014
  • 1
  • 624
  • 218
  • 151
  • 978-83-7536-874-1
  • 9788375368741
  • ZBMTI

Recenzje czytelników

Sacrum i profanum

Ocena:
Autor:
Data:
Trzy wieczory spędzone na renesansowym dworze papieskim przełomu XV i XVI wieku, gdzie sacrum miesza się z profanum, okazały się prawdziwą przygodą, pełną intrygi, miłości, żądzy władzy i niespełnionych ideałów.
O Aleksandrze VI i jego dzieciach, a zwłaszcza córce Lukrecji wylano już morze atramentu. I to zarówno na publikacje ściśle dokumentalne o sprawdzonych historycznych korzeniach, jak i pełne sloganowych wyobrażeń powieści pseudohistoryczne ... Jedno jest pewne rodzina Borgiów ciągle budzi skrajne odczucia - od podziwu do nienawiści. Tak było w czasach, gdy na tronie papieskim zasiadał Rodrigo Borgia-Aleksander VI, tak jest i obecnie. Choć historycy starają się rozproszyć czarne chmury, jakie nad Borgiami zebrały się w ciągu stuleci, prostować ewidentne przekłamania w ich historii i ukazać przede wszystkim na tle całej epoki, gdzie krew mieszała się ciągle z pięknem, to jednak czarna legenda tej rodziny ciągle trwa.
Książka "Krew i piękno" Sarah Dunant powiela wszystkie powyższe cechy legendy Borgiów. Choć autorka stara się trzymać faktów historycznych, co jest wielkim plusem książki, to jednak w wielu wypadkach pozwala sobie na własną interpretację, co jest jednak całkiem zrozumiałe, bo książka ta nie jest publikacją dokumentalną ale powieścią.
Plusem książki jest sama historia - pełna intryg, namiętności, walki o władzę, ale i ludzkich odruchów. Bohaterowie są nakreśleni wyraziście i budzą autentyczne emocje w czasie lektury. Minusem jest język, czasem nużący i ciężkawy.
Książka jest warta poświęconego jej czasu, daje dobry obraz renesansowego świata Italii. Nie jest jednak powieścią do której wraca się po latach z tęsknotą. Jest jednak wystarczająco dobra, by ożywić i rozgrzać chłodne jesienne wieczory.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Borgiowie od podszewki.

Ocena:
Autor:
Data:
Książka idealna dla fanów serialowej rodziny Borgiów lub zainteresowanych losami owej rodziny. W książce, autorka przytacza wiele faktów, co powoduje, że warto sięgnąć po tę pozycję. O rodzinie Borgiów krążyło wiele plotek. Natomiast w książce, głównymi bohaterami są nieślubne dzieci papieża Aleksandra VI - Cezar ora Lukrecja. O ile pierwsze z nich, to bojownik, dla którego każdy chwyt jest dozwolony i nie boi się nieczystej gry, tak Lukrecja ... to dziewczyna która staje się kartą przetargową w interesach swojego brata i taty. Dziewczyna, której nie trzyma się szczęście.
Nie można pominąć tu faktu, iż ważnym bohaterem powieści, jest również dwór papieski, który bacznie wszystkiemu się przygląda i staje się świadkiem wielu wydarzeń. W dzisiejszych czasach, takie zachowanie byłoby piętnowane a dwór papieski miałby ciężki orzech do zgryzienia jak wyplątać się ze skandali.

Pomimo iż książka jest obszerna, posiada wiele faktów i historia wciąga, to momentami mamy problem z rozszyfrowaniem pewnych zdań. Język czasami przechodzi w bardzo ciężki i nużący, ale po pewnej chwili zmienia się ton i znów czytamy z przyjemnością

Reasumując: książką to bardzo dobra pozycja nie tylko dla fanów rodu Borgiów, również dla osób lubiących historyczna beletrystykę. Jest fajnym dopełnieniem do serialu. Nie mogę pominąć iż obraz renesansowej Italii jest nakreślony po mistrzowsku i powoduje że chcemy się tam w obecnej chwili znajdować.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena