Koszyk 0
Opis:
Szesnastu bohaterów - pasjonatów, oryginałów, wojowników. Wielkie talenty, gorące uczucia. Zasady których nigdy nie łamano. Czasy w których polski szlachcic więcej znaczył niż zamorski książę. Świat, który dla nas jest już tylko legendą, a dla postaci zaludniających tę książkę był ukochanym domem. Kresy. Barwny świat Kresów dawnej Rzeczpospolitej w ksią ... żce Joanny Puchalskiej zaludniają; szuler-filantrop, tatarski generał polskiego wojska i oficer carskiego sztabu generalnego, który został dowódcą powstania. Jak od kuchni wyglądał szlachecki zajazd? Dlaczego przyszły bohater w dzieciństwie musiał udawać dziewczynkę? Jakie duchy straszyły w kresowych dworach? Po co w ułańskiej stajni trzymano barana? O tym nie uczyli Cię w szkole, warto samemu przeczytać. – Kto pan jesteś? – zapytał z ciekawością siedzącego naprzeciwko młodzieńca, gdy już przegrał do niego wszystko. – Pretendent do korony polskiej – odparł ten spokojnie. – A to jakim prawem? – Prawem urodzenia. Jestem szlachcic polski. Nazywam się Walicki, a wiadomo panu, że każdy szlachcic polski może być królem obrany. Teresa w Wilnie robiła, co mogła, aby przed spełnieniem wyroku udało się wziąć ślub. Zdecydowana była bowiem towarzyszyć na wygnaniu ukochanemu mężczyźnie. I nagle się okazało, że skazańcy mają być wywiezieni nazajutrz. Gościnny dziedzic Sawicz miał zwyczaj zapraszać na niedzielny obiad wszystkich sąsiadów spotkanych w kościele. Bywało, że przywoził ze sobą nawet kilkadziesiąt osób. Umowa z kucharzem była taka, że zaraz po mszy pędził do pałacu umyślny posłaniec, żeby zawiadomić, na ile osób dzisiaj się gotuje. Kucharz nigdy nie zawiódł swego pana. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • twarda
Mniej Więcej
  • Joanna Puchalska
  • 2015
  • 392
  • 237
  • 161
  • 978838079-010-0
  • 9788380790100
  • ZD0F2

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Autorka książki prezentuje ludzi udowadniających swoim życiem, że sarmatyzm jest systemem wartości, wśród których dominują umiłowanie tradycji, wierność dawnym ideałom i duma z bycia Polakiem, mimo że obecnie pojęcie to powszechnie kojarzy się ze szlacheckim pijaństwem, warcholstwem i dewocją.

W czternastu rozdziałach ukazane są ciekawe postacie sarmackiego świata, na przykład słowika nadniemeńskiego, czyli słynnego niegdyś poety - Władysława Syrokomli ... mistrza gawęd hresowych - Bogusława Zaleskiego, bywalca salonów i kasyn - Michała Walickiego, generała Bielaka, a także innych barwnych kontynuatorów tradycji sarmackich w ich najlepszym znaczeniu. Znajdziemy również ciekawe fragmenty o polskich związkach z Tatarami oraz poznamy koloryt znany wielu czytelnikom z kart epopei szlacheckiej, czyli Pana Tadeusza.

Książkę wzbogacają kopie oryginalnych zdjęć z zasobów prywatnych, a relacje opierają się na wspomnieniach i dokumentach, które autorka otrzymała od rodzin opisywanych ludzi lub znajomych zafascynowanych dawną Rzeczpospolitą.

"Kresowi Sarmaci" są interesującą pozycją nie tylko dla miłośników kultury staropolskiej, pozwalają bowiem wejść w barwny świat dawnej Rzeczypospolitej i poznać mnóstwo detali pozwalających poszerzyć wiedzę historyczną, a także wniknąć w atmosferę dawnej epoki.
Z.J.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena