Koszyk 0
Opis:
Kod Szekspira Dzieła genialnego dramatopisarza kryją mroczne tajemnice Anglia za panowania Elżbiety I Na początku każdego nowego stulecia mnożą się pełne grozy przepowiednie. Tak było również w 1601 roku w Londynie. Starzejąca się Elżbieta I nie ma następców. Czy jej śmierć zachwieje imperium, które zbudowała? Kto zyska, a kto straci? Nick Revill, aktor i miłoś ... nik kryminalnych zagadek, gra w sztuce Ryszard II. Tragedia Szekspira odzwierciedla wszystkie ówczesne obawy. Czy autor próbuje usprawiedliwić królobójcę? Czy Anglię czeka wojna domowa? Nick zostaje wciągnięty w wir dramatycznych wydarzeń przez zwalczające się dworskie frakcje. Ktoś go śledzi i próbuje zastraszyć. Potem w tajemniczych okolicznościach ginie jego przyjaciel. Nick przeczuwa, że może być następny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Philip Gooden
  • 2015
  • 272
  • 215
  • 145
  • 97883276-1369-1
  • 9788327613691
  • ZCQ7R

Recenzje czytelników

Tajemnicze wydarzenia wokół angielskiego tronu

Ocena:
Autor:
Data:
Elżbietański Londyn pełen jest niepokoju i obaw o przyszłość angielskiego tronu. "Kres królów" Philipa Goodena to kontynuacja serii o losach pewnego młodego aktora, który grając role w szekspirowskich dramatach odnajduje się równocześnie w centrum podejrzanych wydarzeń. Tym razem w zagadkę wciągnięta jest sama królowa.

Głównym bohaterem "Kresu królów" jest Nick Revill, aktor młodego pokolenia próbujący swoich sił w londyńskiej trupie. W czasie ... gdy sukcesja angielskiego tronu nie jest jeszcze zapewniona, teatr, w którym gra, dostaje propozycję wystawienia szekspirowskiego "Ryszarda II". Sztuka ta odzwierciedla obawy panujące na dworze Elżbiety - opowiada o obaleniu legalnego króla i zajęciu tronu przez uzurpatora, ojca nowej dynastii. Odegranie tej sztuki na deskach teatru jest sygnałem buntu dla hrabiego Essexa, który próbuje działać na niekorzyść Królowej.

Nick zostaje wciągnięty w wir niezrozumiałych wydarzeń. Sam do końca nie wie, kto działa po czyjej stronie. Z jednej strony ma kontakty we wrogim obozie Essexa, z drugiej - sympatyzuje z Królową. Staje się pionkiem w grze o tron, jednak nie jest pewien, dla kogo w rzeczywistości konspiruje. Po czasie zaczyna przeczuwać, że jest śledzony. Wie, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Philip Gooden po raz kolejny wprowadza nas w świat, w którym granica między fikcją i rzeczywistością przesuwa się wraz z każdym kolejnym wydarzeniem. Zawiły wątek kryminalny obejmuje wiele zagadkowych sytuacji i tajemniczych znaków. Nikomu nie można ufać w stu procentach. "Kres królów" to kryminał nie tylko dla miłośników Szekspira, ale także dla fanów szukania brakujących elementów układanki. Trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

SEKRETY SZEKSPIRA

Ocena:
Autor:
Data:
Philip Gooden powraca do postaci aktora teatru Globe i fascynata zagadek kryminalnych, rzucając go w wir tajemniczych i przełomowych dla Anglii zdarzeń.

Rok 1601. Nick Revill zostaje wplątany w aferę polityczną, która ma wielkie znaczenie dla całego kraju. Schwytany na ulicy, trafia przed oblicze jednego z wysoko postawionych mężczyzn, który ma dla niego wielkiej wagi zadanie. Nick jako aktor nadaje się idealnie do powstrzymania wystawienia przez teatr starej już sztuki, „Ryszard II” ... która może stać się przyczynkiem do rewolucji. Sztuka ta bowiem aż nazbyt dobrze oddaje niepokoje ludzi, w kraju rządzonym przez starzejącą się Elżbietę I, która nie posiada następców tronu. Prośba wydaje się abstrakcyjna, do momentu, w którym jeden z wrogów publicznych rzeczywiście wynajmuje trupę do odegrania wzmiankowanej sztuki. Nickowi zaczyna grozić coraz większe niebezpieczeństwo…

Szekspir to postać na wskroś fascynująca, człowiek pełen tajemnic, autor wielkich sztuk, o którym sądzi się, że mógł nawet w ogóle nie istnieć. Jego biografia kryje w sobie wiele ciekawostek i równie wiele luk, te zaś postanowił wykorzystać Philip Gooden, tworząc trylogię „Kod Szekspira”. W pierwszym tomie kazał bohaterowi zmierzyć się z mordercą, który najwyraźniej inspirował się dziełami wielkiego dramatopisarza, w drugim rzuca go w wir dworskich spisków, wielkiej polityki, a także i pomniejszych, lecz nie mniej przy tym intrygujących, spraw. Czy dzieła Szekspira zawierają z politycznego punktu widzenia zdecydowanie więcej, niż widać to na pierwszy rzut oka? Czy sam Szekspir mógł w pewnym momencie swojej kariery dopuścić się plagiatu? Jakie są granice sztuki? A wszystko to rozgrywa się na wiernie oddanym tle historycznym, pośród autentycznych postaci i zdarzeń, podane stylem lekkim w odbiorze, choć nie stroniącym przy tym od niezbędnych archaizmów. Zresztą wspomniany historyczny aspekt książki stanowi chyba jej największą siłę, prezentując zarówno blaski jak i cienie prawdziwego życia Londynu wieku XVII, gdzie na ulicach można było spotkać wielkie sławy, ale zarazem niebezpiecznych osobników, a skręcenie w niewłaściwą uliczkę, wiodło nieopacznego spacerowicza ku podejrzanym przybytkom i jeszcze bardziej podejrzanym interesom, zawieranym w ich czterech ścianach.

Co warto jednak zauważyć, „Kres królów” nie wymaga znajomości pierwszej części losów Nicka, stanowiąc dzieło autonomiczne i pozwalając czytelnikom na zapoznanie się z nią bez konieczności sięgania po „Śmiertelny sen”. A że stanowi przy tym powieść przyjemną w odbiorze, a zarazem nie skupioną tylko i wyłącznie na czystej rozrywce, śmiało mogę polecić ją fanom tego typu literatury. Wydawnictwu Harper Collins zaś składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena