Koszyk 0
Opis:
Ostatniemu władcy na Kremlu, za czasów którego Rosja była rzeczywistym mocarstwem, niezbyt się poszczęściło z dziećmi. Córka Breżniewa - Galina, była tyle samo wszechwładna, co zepsuta swoją pozycją i władzą ojca. Jej imię kojarzy się dzisiaj z kumoterstwem i korupcją na szczytach władzy u schyłku sowieckiego imperium. Książka prezentuje unikalny materiał na temat klanu Breżniewów i czasu ich panowania. Jest to, przede wszystkim, opowieść o córce genseka - Galinie Miłajewej - Breżniewej ... jej kolejnych małżeństwach i kochankach, otaczaniu się zbytkiem i zamiłowaniu do kosztownej biżuterii, drodze do statusu wszechwładnej "księżniczki ZSRR", a wreszcie dramatycznym finale w oparach alkoholizmu, absolutnej degradacji w otoczeniu pijanych meneli, chorobie psychicznej i samotnej śmierci w podmoskiewskiej "psychuszce". Nieznany w większości wcześniej materiał dokumentacyjny sprawia, że książka Dodolewa jest fascynującym studium kariery i życia sowieckich elit w latach 1982 - 2011 - od komsomolskiej młodości, przez kolejne awanse do szczytów kremlowskiego Olimpu, bezkarnego używania dóbr tego świata przy niewyobrażalnej korupcji i łapownictwie, aż do finału w kolonii karnej (często) po zmianie "generalnego"... Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jewgienij Dodolew
  • 2014
  • 288
  • 206
  • 145
  • 978-83-11-13383-9
  • 9788311133839
  • ZBL4Q

Recenzje czytelników

Pomyłka

Ocena:
Autor:
Data:
Zawsze z zaciekawieniem sięgam po książki, które opisują świat ZSRR. Moja fascynacja tym już nie istniejącym krajem rozpoczęła się bardzo dawno temu i trwa nadal. Ci, którzy często zaglądają na mojego bloga już wiedzą, że lubię czytać pozycje historyczne jak i biograficzne. A ta książka, autorstwa Jewgienija Dodolewa - rosyjskiego dziennikarza, wydawała mi się właśnie taką lekturą. Miałam nadzieję ... że wniesie w moją codzienność wiele ciekawych informacji z życia tak barwnej postaci jak Galina Breżniewa. Oczekiwałam, że zagłębię się ponownie w świat sowieckich elit. Tak przecież sugerował podtytuł tego utworu. A co faktycznie odnalazłam w tej publikacji?

Nie jest to pierwsza książka tego autora, więc trudno wady postrzegać w kategoriach publikacji debiutanckiej. Przykro mi, ale niestety jest ich sporo. Najbardziej zawodzi fakt, że autor nie skupia się tu na opowieści o tytułowej kremlowskiej księżniczce. Natknąć się tu można na wiele informacji, które uważam za niepotrzebne, ponieważ nie wnoszą nic na temat. Jako przykład podam tu fakt szczegółowego opisu produkcji samochodu Wołga. Może dla pasjonatów motoryzacji byłaby ta informacja arcyciekawa. Jednak nie jest to książka o tej tematyce. Do tej pory myślałam, że tytuł i opis na tylnej okładce do czegoś obliguje. A tu tematem miała być Galina Breżniewa i sowieckie elity. Tak przecież głosi tytuł tej książki.

Wiele miejsca autor poświęca tu każdej z postaci. Momentami miałam wrażenie, że córka Breżniewa to tylko jedna z tłumu bohaterek. A przecież miała to być opowieść o niej jak głosi podtytuł. Oczekiwałam zatem, że częściej będzie wspominana. Bardzo chętnie poznałabym więcej ciekawszych fragmentów z jej życia. Niestety Dodolew dzieli się swą wiedzą bardzo wybiórczo i w sposób ograniczony. O wiele więcej miejsca poświęca na opisy przeszłości trzeciego męża Galiny - Czurbanowa. Chwilami wyglądało to jakby była to jego biografia.

Całość wydaje się zlepkiem wywiadów, wspomnień, listów. Nieco chaotycznym. Autor ciągle przenosi nas w czasie, miejscu. Cytuje coraz to nowych bohaterów. Trudno się momentami w tym wszystkim odnaleźć. Poszczególne akapity książki żyją jakby swoim życiem. Od czasu do czasu zastanawiałam czy nie byłoby lepiej dla publikacji, gdyby niektóre wątki zostały usunięte. Ponadto styl autora nie sprawia, że książkę połyka się w krótkim czasie. Powiem więcej - wraz z zagłębianiem się w tą lekturę coraz częściej myślałam o tym, żeby ją przerwać i już nigdy do niej nie wracać. Przyznam się, że nie przypominam sobie kiedy ostatni raz miałam takie myśli.

Kończąc pragnę dodać, że chyba zbyt wiele oczekiwałam od tej książki. Od dawna jestem zaciekawiona postacią Galiny i miałam nadzieję, że ta właśnie publikacja nieco mi ją przybliży. Jak widać niestety się zawiodłam, ale z pewnością nie poprzestanę na dalszych poszukiwaniach lektur traktujących o jej osobie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena