Koszyk 0
Opis:
Dramatyczna opowieść o młodej dziewczynie – o miłości, rozdarciu, zdradzie i pełnej determinacji walce o przetrwanieLondyn, wiosna 1939 roku. Osiemnastoletnia Ada Vaughan, piękna i ambitna szwaczka, właśnie podjęła pracę u modiste na Dover Street. Kariera stoi przed nią otworem. W wyniku przypadkowego spotkania z tajemniczym Stanislausem von Liebenem Ada trafia do świata przepychu i romansów ... Kiedy ukochany proponuje jej wycieczkę do Paryża, pozostaje ślepa na sygnały ostrzegawcze o wojnie na kontynencie: to dla niej szansa na nowy początek.Gdy Niemcy wkraczają do Francji, Ada zostaje uwięziona w Dachau. Chcąc przeżyć, robi to, co potrafi najlepiej: szyje. Ta decyzja zaważy na jej losach w czasie wojny i po jej zakończeniu.„Fascynująca historia, wspaniale opowiedziana. Ada Vaughan to postać, w której łatwo się zakochać: głęboko prawdziwa, niedoskonała i urzekająca”.Saskia SarginsonMary Chamberlain mieszkała i pracowała w Anglii i na Karaibach, jako profesor historii wykładała na angielskim Oxford Brookes University. Jest autorką wielu książek, których tematem są kobiety, Karaiby i historia mówiona. Prawa do powieści „Krawcowa z Dachau” zostały sprzedane do 18 krajów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mary Chamberlain
  • 2016
  • 328
  • 216
  • 136
  • 978-83-8031-007-0
  • 9788380310070
  • ZD8P1

Recenzje czytelników

NADZIEJA UMIERA OSTATNIA

Ocena:
Autor:
Data:
Londyn, wiosna 1939 roku. Osiemnastoletnia Ada Vaughan, piękna i ambitna szwaczka, właśnie podjęła pracę u modiste na Dover Street. Kariera stoi przed nią otworem. W wyniku przypadkowego spotkania z tajemniczym Stanislausem von Liebenem Ada trafia do świata przepychu i romansów. Kiedy ukochany proponuje jej wycieczkę do Paryża, pozostaje ślepa na sygnały ostrzegawcze o wojnie na kontynencie: to dla niej szansa na nowy początek.

Gdy Niemcy wkraczają do Francji, Ada zostaje uwięziona w Dachau ... Chcąc przeżyć, robi to, co potrafi najlepiej: szyje. Ta decyzja zaważy na jej losach w czasie wojny i po jej zakończeniu.

Po książkę o dramatycznych losach młodej Ady, sięgnęłam po trosze z powodu wyuczonego zawodu, ale także ze względów zainteresowań II w.ś.Ta powieść jest niezwykle emocjonująca i bogata w wydarzenia. Opowiada o miłości, rozdarciu, zdradzie i pełnej determinacji walce o przetrwanie.
Do tej pory mam ciarki na plecach, mimo, że w swoim życiu przeczytałam bardzo dużo książek o tematyce obozowej i wojennej. Czymże różni się „Krawcowa z Dachau” od pozostałych książek tegoż gatunku,? Co sprawiło, że swój czas poświęciłam na jej pochłonięcie, odsuwając obowiązki domowe?
„Krawcowa z Dachau” jest opowieścią o marzeniach i dążeniu do ich spełnienia. Czasami jednak nie wolno dążyć do ich spełnienia za wszelką cenę, bo można bardzo wielu osobom wyrządzić nieodwracalną krzywdę. Jest to także opowieść o miłości do dziecka, o rozpaczy związanej z tęsknotą za nim i niewyobrażalną stratą. Wojna jest tu bardzo ważnym tłem do wszystkich wydarzeń w życiu głównej bohaterki i bardzo ważnym elementem w procesie podejmowanych prze Adę decyzji, które miały niekiedy bardzo znaczący wpływ na życie innych ludzi. Głównym przyczynkiem nieszczęść bohaterki, byli ludzie, którym dość roztropnie i beztrosko zaufała. Mimo, że jest to fikcja literacka, nie można zaprzeczyć, że być może podobna historia, mogła się wydarzyć. Ile osób, tyle historii, a że wojna to okropny czas, pełen nienawiści i okrucieństwa, każda z tych historii jest niewyobrażalnie tragiczna.
Pozwólcie, że zacytuję słowa pewnej postaci z kart tej książki, siostry Brigitte, cyt.: „Była wojna. Wszystko było tak zagmatwane. Straszne. Ludzie robili, co w ich mocy, żeby tylko przeżyć. Nikogo bym za to nie posądziła.”
Miała dziewiętnaście, może dwadzieścia lat. Była jeszcze dzieckiem. Nie mogła więc wyjść za mąż ani głosować. Ale mogła być więźniem, spać w zaduchu śmierci, czuć we śnie zgniliznę i rozpad. Śmierć była w niej i wokół niej. Żyła nią i oddychała, dźwigała ją ze sobą jak kości w torbie rzeźnika. Nosiła ja w sobie. Dziecko urodziła w fabryce śmierci, ale chciała sprowadzić na świat życie, chciała żyć, chciała mieć nadzieję, bo ona umiera ostatnia. Pragnęła życia tak bardzo, że była gotowa przezwyciężyć śmierć.
Zaiste. Zanim osądzimy główna bohaterkę, zastanówmy się przez dłuższa chwilę, jak my byśmy postąpili na jej miejscu. Włączmy chociaż na chwilę przycisk EMPATIA, która niejednokrotnie pozwoli nam zrozumieć poczynania Ady. Wejdźmy w jej buty i pochodźmy w nich chwilę, aby zobaczyć i zrozumieć, przez co przeszła główna bohaterka. Osobiście nie potępiam jej i nie pochwalam niektórych jej poczynań. Sama nie wiem, jak ja zachowała bym się będąc na jej miejscu oraz w tak ekstremalnych sytuacjach i strasznych czasach, kiedy przez świat przetaczała się wojna i jeden dla drugiego człowiek, stawał się wrogiem, ze względu na pochodzenie, narodowość , wyznanie czy orientację seksualną. Wojna wyzwala w ludziach najgorsze instynkty.
PEWNOŚĆ SIEBIE I WOLA WALKI PŁYNĄ Z WEWNĄTRZ NAS

Książkę polecam bardzo gorąco.Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wojna nie wybacza wszystkiego . Ludzie też!

Ocena:
Autor:
Data:

Wojna to czas szczególny. Wojną można więcej niż w czasie pokoju. Wojna usypia naszą moralność. Wojna zasypuje ludzkie sumienia. Wojną więcej się wybacza, ale niekiedy ludzkie oceny nie uwzględniają okoliczności szczególnie usprawiedliwiających podejmowane wybory i decyzje. Czy słusznym jest powiedzenie, że na wojnie wszystkie chwyty dozwolone?

Ada Vaugham pochodzi z biednej rodziny. Obce jej luksusy i dostatnie życie. Od wczesnej młodości musi pracować, a pensja nie starcza jej na wiele ... Ta młoda dziewczyna mieszkająca w Londynie ma jednak wielki talent i marzenia. Liczy, że w przyszłości będzie miała własny dom mody i renomę, że zawojuje świat swoimi projektami damskiej konfekcji. Chce mieć wielkie nazwisko i kochającego męża. W 1939 roku wiosną poznaje na ulicy eleganckiego, zadbanego i bogatego mężczyznę. Wydaje się idealnego. Zaczyna się z nim regularnie spotykać, u jego boku w modnych i eleganckich restauracjach, kawiarniach i hotelach rozkwita. Nabiera szyku i dobrych manier. Romans trwa, a ukochany proponuje Adzie podróż do stolicy światowej mody - Paryża. To wydaje się snem na jawie. Ada wyjeżdża, a stolica nad Sekwaną ją oszałamia i zachwyca. Młoda i zakochana kobieta jest głucha na to, co się dzieje wokół. Wybucha wojna i zamyka jej możliwość powrotu do domu. Ada zostaje porzucona przez ukochanego i jest zmuszona do rzeczy, które nigdy nie przyszłyby jej do głowy. Wskutek wojennej zawieruchy trafia jako więźniarka do Dachau. Od śmierci ratuje ją jej wyjątkowy talent ...

Powieść pióra Mary Chamberlain jest genialna i wybitna. Autorka z polotem i niebywałym kunsztem opowiada smutną aczkolwiek wyjątkową historię kobiety, którą skrzywdził los i ludzie. Ada też nie była bez winy. Kierowała się niekiedy impulsem i bez zastanowienia pakowała w kłopoty. Wierzyła, że bez względu na wszystko będzie jej sprzyjała szczęśliwa gwiazda. Miała marzenia, ale one wraz z wojną padły w gruzy jak jej cały świat. Chciała kochać, czego nie można mieć jej za złe, ale źle lokowała swoje uczucia. Nie miała szczęścia do mężczyzn, a wojna wymusiła przyśpieszony kurs dorastania. Ada cierpiała, choć inaczej niż więźniowie w obozach. Była poniżana, upokarzana i poniewierana. Przy życiu trzymała ją cienka nić miłości idealnej. Oszukiwano ją, a kłamstwo nie wyszło w przyszłości na dobre.

Książka jest niesamowita, napisana z klasą i talentem, z rozmachem i wiernym oddaniem realiów wojny. Jej akcja toczy się wartko, nie brakuje momentów, które wzruszają do łez. Nie brakuje dramatycznych scen, które rozdzierają serce czytelnika. Autorka wielokrotnie zaskakuje przebiegiem fabuły, sięga po środki, które wywołują niesamowite i niezapomniane emocje. Mary Chamberlain pokazała tą powieścią swój talent i geniusz. Świetnie odmalowała trudne czasy wojny, ale i nie mniej ciężkie lata powojenne. Czy zemsta bywa słodka? Fabuła książki temu przeczy. Czy coś może utulić żal jakiego doświadczyła główna bohaterka? Zdecydowanie nie! Czy ta powieść popiera ideę - nigdy więcej wojny? Jak najbardziej tak.
"Krawcowa z Dachau" to opowieść o niezwykle dzielnej, twardej i nieidealnej kobiecie, którą los nie oszczędzał. To książka z wojną w tle od której trudno się oderwać. Nie jest to tylko romans, nie jest to tylko książka o wojnie. Z pewnością jest to lektura o trudnych czasach, które dotknęły miliony ludzi na całym świecie. Ile można zrobić by przetrwać? Ile można wycierpieć? Jak zmienia kobiecą duszę wojenna rzeczywistość? Odpowiedzi na te wszystkie pytania drzemią w idealnej książki do której lektury serdecznie zapraszam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena