Koszyk 0
Opis:
W Londynie, jakiego nie znamy, niezwykłej metropolii, poruszanej odwiecznymi prądami mitów i magii, przestępcy, policjanci, okultyści i magowie toczą bezwzględną wojnę o przetrwanie naszego świata... Głęboko w skrzydle badawczym Muzeum Historii Naturalnej znajduje się bezcenny eksponat, jeden z tych, które trafiają się badaczom rzadziej niż raz na pokolenie - idealnie zachowana kałamarnica olbrzymia. Co może oznaczać nagłe, tajemnicze zniknięcie tego okazu? Dla kustosza muzeum, Billy’ ... ego Harrowa, to jedynie początek drogi wiodącej w sam środek podziemnego Londynu, pełnego walczących ze sobą kultów, surrealistycznej magii, apostatów i zawodowych zabójców. Możliwe, że istota, którą zakonserwował w formalinie, jest nie tylko biologiczną ciekawostką - niektórzy uważają, że to sam Bóg. Bóg, którego wyznawcy modlą się o koniec świata... "Kraken Chiny Miéville’a to jedna z najdziwniejszych i najbardziej mrożących krew w żyłach książek wydanych na świecie w ostatniej dekadzie". "PUBLISHER’S WEEKLY" China Miéville urodził się w 1972 roku. Mieszka i pracuje w Londynie, łącząc pracę pisarską z działalnością polityczną. Jest autorem siedmiu powieści: King Rat, Dworzec Perdido, Blizna, Żelazna Rada, Lon-Niedyn, Miasto i miasto, Kraken i Embassytown (2011, wydanie polskie w przygotowaniu); oraz zbioru opowiadań W poszukiwaniu Jake''a. Jako pierwszy zdobył trzy nagrody Arthura C. Clarke’a. Jest też laureatem trzech nagród magazynu "Locus" oraz dwóch nagród British Fantasy Society. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • China Mieville
  • 2011
  • 1
  • 620
  • 205
  • 135
  • 97883-7506-6975
  • 9788375066975
  • ZA9QM

Recenzje czytelników

zbyt jasna ciemność

Ocena:
Autor:
Data:

Ogień. Tylko ogień w magicznych kulach londyńskich wróżbitów, potem nie ma już nic. Wielkimi krokami nadciąga koniec świata… znowu, ale tym razem to naprawdę poważne. Proroctwa zagłady łączą się ze sprawą skradzionej z muzeum kałamarnicy olbrzymiej, którą wielu mieszkańców Londynu uważa za boga.

China Miéville przyzwyczaił swoich czytelników do ekstrawaganckich fabularnych rozwiązań. Jego wizja Londynu u progu zagłady onieśmiela bogactwem wykreowanego świata ... ale grzeszy przesadną ufnością we własny kunszt. Niesamowitości miast w zestawieniu z miejscami naiwną psychologicznie fabułą, przypomina przesadną lekkość Harrego Pottera – wybaczalną tylko w powieści dla nastolatków. Krakenowi daleko do maestrii i rozmachu wcześniejszego cyklu ,,Nowe Crobuzon”.

Groteskowi ludzie-pięści, okultyści, człowiek z gadającym tatuażem – to tylko kilkoro bohaterów z autorskiej galerii osobliwości. Postacie to jednak w książce nie wszystko - trzeba tchnąć w nie wole działania, a tu już niestety jest gorzej. Genialne pomysły, jak choćby kolekcjonerzy sekt czy wróżenie z trzewi Londynu, nienajlepiej współgrają z ciągnącym się wątkiem policyjnego śledztwa Kath Calingswood oraz z okrutnie nudnawym wprowadzaniem głównego bohatera w meandry surrealistycznej magii.

Miéville nachalnie stara się zbudować nastrój tajemniczości wokół oczekiwanej zagłady. Powtarza w dialogach, że coś wisi w powietrzu, jakby nie dość było dla czytelnika oczywistych znaków apokalipsy w samej fabule. Bohaterowie długo wędrują po omacku, męczą się w swoich poszukiwaniach kałamarnicy, a z nimi męczy się także czytelnik. Końcówka książki niestety nie w pełni wynagradza te dłużyzny. Finał zaskakuje, ale nie satysfakcjonuje. Być może jest w tym pewna wina tłumacza. Lekkość języka autora Miasta i miasta zastępuje tutaj toporność i bylejakość niektórych zdań, a także spora liczba powtórzeń, które spokojnie dałoby się zastąpić synonimami.

Kraken China Miévilla miał być deliryczną podróżą w głąb mroku, ale ciemność okazała się tym razem płytka, a macki Krakena tak słabe, że ledwie potrafiły zatrzymać moją uwagę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Lovecraft wiecznie żywy

Ocena:
Autor:
Data:
Mieville przyzwyczaił nas do tego, że powieściowe miasto należy do bohaterów jego powieści. Tak jest i tym razem. Ukazany tu Londyn nie tylko tętni życiem, ale sam wydaje się żywym, mającym własne plany organizmem. Wraz z Billym Harrowem, kustoszem w Centrum Darwina, podążamy na drugą stronę Londynu. Oczywiście, tę magiczną i fantasmagoryczną. Kiedy z muzeum znika zakonserwowany okaz ośmiometrowej kałamarnicy, bohater zostaje przepytany przez policję i ze zdumieniem dowiaduje się ... że może mieć z tym coś wspólnego Kościół Krakena, uznający morskie głowonogi za pradawnych bogów i modlący się o apokalipsę. Nie przeczuwa, że za chwilę weźmie udział w politycznych machinacjach, wejdzie w świat dziwacznych religijnych kultów, czarowników i wyroczni oraz przerażających gangsterów i morderców o magicznym rodowodzie.
„Podskórna” rzeczywistość Londynu to zwariowany mix horroru, urban fantasy i parodii. Książka może kojarzyć się zarówno z „Nigdziebądź” Gaimana, trylogią Kate Griffin, jak i „Na tropach jednorożca” Resnicka. Autor sypie pomysłami niczym z worka szalonego Świętego Mikołaja. Mrocznym klimatom (upiorny morderczy duet Goss i Subby czy ożywiony Tatuaż) towarzyszy tu absurdalny humor (np. odbywający quasi-komunistyczne wiece związek zawodowy chowańców) i szereg odwołań do popkultury (np. StarTrek), podkreślając surrealizm sytuacji głównego bohatera. Do tego autor czaruje lekko ironicznym stylem, porównaniami i figurami retorycznymi. Sporym mankamentem jest informacyjny chaos, który wkrada się pod koniec książki. Pisarz tak bardzo chciał zdążyć ze wszystkimi pomysłami i zawirowaniami akcji, że aż solidnie zaburzył klarowność narracji, męcząc odbiorcę. Natomiast wielkim atutem jest inteligentne ośmieszenie fundamentalizmu i fanatyzmu. Może nie jest to szczyt możliwości autora, ale na pewno mamy do czynienia z interesującą książką.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena