Koszyk 0
Opis:
Nieznane dotąd szczegóły historii znanej już na całym świecie: zimowa opowieść o niezwykłym kocurze i zagubionym człowieku, który odzyskał dzięki niemu wiarę w Boże Narodzenie. Jest grudzień 2010 roku. James z Bobem u boku nadal sprzedaje gazety na ulicach Londynu, z trudem wiążąc koniec z końcem. Zbliża się Boże Narodzenie – okres, którego James, cierpią ... c z powodu rozłąki z rodziną i dotkliwej biedy, obawia się najbardziej. Tym razem jednak święta będą wyglądały zupełnie inaczej – za sprawą rudego kota, który podaruje swojemu opiekunowi wyjątkowy prezent…   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • James Bowen
  • 2015
  • 1
  • 192
  • 204
  • 136
  • *, 9788310-12934-5
  • 9788310129345
  • ZCY4L

Recenzje czytelników

Kot Bob

Ocena:
Autor:
Data:
„Kot Bob i jego podarunek” Jamesa Bowena to bardzo prosta opowieść o próbie ułożenia swojego życia, odpowiedzialności, bezinteresowności, zbliżających się świętach. Londyńska zima nie należy do przyjemnych, a wszechobecna konsumpcja sprawia, że bohater czuje się zagubiony w świecie, w którym musi obliczać na ile godzin starczy mu prądu, czy będzie miał co jeść, czy uda mu się zarobić sprzedawaniem gazet. Na pierwszy rzut oka obraz wielkiej nędzy, bezradności, zagubienia ... tragizmu bez możliwości wyjścia z tej sytuacji. Jedyną nadzieją na zmianę sytuacji jest kot, który wcześniej wybrał sobie Jamesa na właściciela. Poczucie odpowiedzialności, świadomość posiadania towarzystwa sprawia, że bohater chce walczyć o przetrwanie. Z tego powodu wychodzi z mieszkania nawet w największe mrozy i ku swemu zdziwieniu odkrywa swoją drugą twarz: człowieka życzliwego, potrafiącego się dzielić, radować.
W książce znajdziemy dwa sprzeczne obrazy bohatera: człowieka z niepokojem śledzącego wskazówki zegara i zastanawiającego się na jak długo starczy mu pieniędzy na liczniku, a z drugiej strony beztrosko zużywającego prąd na granie na konsoli. Do tego dowiemy się kolejnych szczegółów z życia: samotne i dostatnie dzieciństwo, poddanie się uzależnieniu, wyrywanie się ze szpon nałogu i próba wyrwania się biedzie. Czas pokazuje, że to wszystko jest możliwe, a wszystko dzięki małej rudej kulce, która stała się inspiracją do napisania popularnych książek przynoszących bohaterowi sławę, pieniądze i spokój.
Łatwo nam oceniać ludzi. Patrzymy ze swojej (naszym zdaniem) idealnej perspektywy i wartościujemy: zaradny/fajtłapa, mądry/głupi. Świat jednak nie jest taki jednoznaczny i czarnobiały. Pod prostą opowieścią kryje się przesłanie, że każdy wart jest uwagi, pomocy, zrozumienia, miłości.
Książkę polecam miłośnikom kotów oraz wszystkim, którzy chcą poznać nieco odmienną świąteczną opowieść, w której cuda wyglądają nieco inaczej, ale też oparte są na bezinteresowności.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jak futrzasty przyjaciel może odmienić najgorsze święta

Ocena:
Autor:
Data:
Jako czytelniczka, która kota Boba poznała dopiero w tej krótkiej, gwiazdkowej historii, muszę przyznać, że opowieść o tej bezwarunkowej przyjaźni człowieka ze zwierzęciem wydała mi się ogromnie urocza, jednak chyba nie na tyle, żebym mogła się oficjalnie nazwać jej fanką. Szczere wyznania człowieka, który odbił się od dna i z dnia na dzień walczył o przetrwanie, wspomnienia z samotnego dzieciństwa, które winno być pełne poczucia bezpieczeństwa i zakorzenienia w ciepłym środowisku ... a do tego wszystkiego wszechobecne na londyńskich ulicach świąteczne szaleństwo i małe, codzienne cuda - to pewna "odrobina" cukru chwytająca za serce niemal każdego, kto po książkę sięgnie. Jak większość pozycji tego typu i ta również została opracowana we współpracy z ghost writerem, który - jak mi się wydaje - starał się jak najwierniej i najprościej oddać wspomnienia Jamesa, choć przy tym wszystkim styl jest dość przyjemny, a opowieść pochłania się szybko.

Jest jedno ale... dlaczego nasze polskie wydanie nie jest tak świąteczne jak wydania zagraniczne? Przy innych, ozdobionych śnieżynkami i błyszczącym tytułem, nasze wypada po prostu blado... choć może to tylko mój wewnętrzny Grinch (już po przemianie, ma się rozumieć!).

Jeżeli jesteście fanami kota Boba to pozycja obowiązkowa dla Was. Jeżeli dopiero o nim usłyszeliście - to chyba dobra i wręcz świąteczna :) okazja by go poznać. Nie zaszkodzi też sięgnąć po tę pozycję jeżeli po prostu szukacie lekkiej, podnoszącej na duchu, bożonarodzeniowej historii. Kot Bob naprawdę podbija serca - już niedługo na ekrany kin wejdzie film na podstawie wspomnień Jamesa. Może nie poczułam aż takiej mięty do tych dwóch przyjaciół, by za moment sięgać po poprzednie części - na pewno zrobię to jednak w wolnym czasie, a film z przyjemnością obejrzę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena