Koszyk 0
Opis:
Doktor Bill Brockton, antropolog sądowy, dostaje pilne wezwanie. W hotelowym basenie znaleziono ciało Leonarda Novaka, wybitnego fizyka, który podczas II wojny światowej konstruował reaktor plutonowy. Brockton odkrywa, że śmierć naukowca nie była przypadkowa, a rozwiązanie zagadki sięga początków Oak Ridge - "atomowego miasteczka", które powstało w latach 40. XX wieku jako ośrodek prac nad bombą jądrową ... Przy pomocy enigmatycznej bibliotekarki i 90-letniej żony Novaka Brockton zgłębia kulisy rządowego projektu sprzed 60 lat. Czy jednak ten trop pozwoli odnaleźć mordercę i zapobiec kolejnej zbrodni? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jefferson Bass
  • 2014
  • 320
  • 206
  • 135
  • Ślady zbrodni
  • 978-83-245-9154-1
  • 9788324591541
  • ZBCNA

Recenzje czytelników

Tajemnice Oak Ridge

Ocena:
Autor:
Data:
"Kości zdrady" to pierwszy tom nowego cyklu "Trupia Farma" autorstwa duetu Jona Jeffersona i Billa Bassa. Być może niektórym z Was nazwiska te wydadzą się znajome. I nic w tym dziwnego, bowiem wydali oni prędzej książkę pt "Trupia Farma" opowiadającą o najbardziej niesamowitym, a zarazem przerażającym miejscu na świecie - farmie, na której naukowcy badają ludzkie zwłoki pod kątem tego, co dzieje się z nimi po śmierci w zależności od warunków w jakich się znajdują ... Trupia Farma stanowi innowacyjny projekt Billa Bassa, wybitnego specjalisty medycyny sądowej. Jon Jefferson jest z kolei dziennikarzem piszącym m.in dla "Newsweek'a" i "The New York Times'a" oraz współtwórcą filmów dokumentalnych dla National Geographic, The History Channel czy A&E Network.

W skutym lodem basenie hotelu Alexander Inn w miasteczku Oak Ridge znalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny. Jest nim Leonard Novak, wybitny fizyk, który przed sześćdziesięcioma laty odegrał kluczową rolę w badaniach prowadzonych w ramach Projektu Manhattan. Miały one związek z budową bomby atomowej, którą później wykorzystano do zniszczenia Hiroszimy i Nagasaki. Na miejsce przybywa Bill Brockton, antropolog sądowy, który ma pomóc wyjaśnić przyczynę zgonu. Wkrótce okazuje się, że Novaka zamordowano i to w dość niecodzienny, bardzo okrutny sposób. Tylko komu mogło zależeć na jego śmierci? I co znaczą słowa "Znam twój sekret" napisane na karteczce znalezionej w pobliżu domu ofiary?. Z pomocą Billowi przychodzą dwie kobiety: piękna i tajemnicza bibliotekarka oraz była żona Novaka Beatrice, starsza pani, która ma do opowiedzenia nie jedną historię.

"Kości zdrady" stanowią połączenie fikcji literackiej oraz prawdziwych wydarzeń historycznych. Wątek dotyczący morderstwa Leonarda Novaka oraz postaci bibliotekarki i byłej żony ofiary są wytworem wyobraźni autorów. Jednakże cała reszta - miasteczko, Projekt Manhattan, badania nad ładunkami nuklearnymi, przewijające się w powieści nazwiska takich osób jak generał Leslie Groves, fizycy Enrico Fermi i Robert Oppenheimer - to fakty historyczne. Dzięki symbiozie tych dwóch światów książka może stać się interesującą pozycją nie tylko dla osób poszukujących czegoś z gatunku kryminału, ale również dla tych, którzy chętnie sięgają po literaturę wojenną.

Historia opowiedziana w powieści rozwija się stopniowo. Nie ma tu dynamizmu i nagłych zwrotów akcji. Wszystkie karty odkrywane są powoli, krok po kroku, aby doprowadzić Czytelnika do całkiem interesującego zakończenia. Jeśli chodzi o bohaterów żyjących na kartach powieści, to najbardziej spodobała mi się Beatrice. Jej żywiołowość, bystrość umysłu, zadziorny charakterek, a także sposób, w jaki opowiadała o swoim życiu oraz wydarzeniach z przeszłości. A trzeba przyznać, że ma nam do przekazania sporo historii, z których każda kolejna ciekawsza jest od poprzedniej. I jak się z czasem okazuje miały one niebagatelny wpływ na to, co się obecnie dzieje w miasteczku. Przeszłość budzi się do życia i oczekuje zapłaty za grzechy, które niegdyś popełniono.

"Kości zagłady" nie są może jakąś wyjątkową powieścią, która na dłużej zapadnie w pamięci Czytelnika i sprawi, że będzie chciał powracać do niej w przyszłości. W żaden sposób nie jest też nowatorska. Niemniej jednak jest całkiem niezłym kawałkiem literatury, któremu można poświęcić nieco wolnego czasu. Stanowi też obiecujący początek cyklu z Billem Brocktonem w roli głównej. Powinna spodobać się miłośnikom wątków spiskowych połączonych z kryminałem, osadzonych na tle autentycznych wydarzeń historycznych.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/kosci-zdrady-jefferson-bass-recenzja-439/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Świetna pozycja, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę czyta się błyskawicznie i to z kilku powodów. Po pierwsze,jej tematyka jest jak dla mnie arcyciekawa. Sekcje zwłok, tajemnicze zbrodnie, rozwiązanie zagadki czające się w mrokach sprzed kilkudziesięciu lat, to są klimaty, które wręcz uwielbiam. Jeżeli dodamy do tego naprawdę niebanalną intrygę, która w wielu miejscach zaskakuje oraz tempo akcji, które nie słabnie od pierwszej strony, mamy doskonały kryminało-thriller, bo tak wypadałoby ten typ książki określić. To ... co jeszcze zbudziło mój czytelniczy zachwyt, do niezwykle drobiazgowo opisane wszystkie poczynania bohaterów, począwszy od wydobywania zwłok z lodu, przeprowadzania sekcji zwłok, przygotowywania ciała do niej, poprzez to "coś" co dopada naukowców i następstwa oraz symptomy choroby. Bardzo ciekawie opisane są także początki miasteczka Oak Ridge i konflikt nuklearny na linii USA-Japonia, który odgrywa w całości sprawy niebagatelną rolę.
Duetowi pisarzy kryjącemu się pod pseudonimem Jefferson Bass udało sie stworzyć wyjątkowo wciągająca książkę, która jest początkiem cyklu o Trupiej Farmie. Liczę, iż na kolejne części cyklu nie będziemy musieli zbyt długo czekać. Gorąco zachęcam was do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena