Koszyk 0
Opis:
Kopuła Pawła Jakubowskiego jest postapokaliptyczną minipowieścią, w której autor ukazuje rzeczywistość po kataklizmie do jakiego doszło na Ziemi. Jego konsekwencją jest skażenie środowiska, tak duże, iż uniemożliwia ono życie na powierzchni. Ci nieliczni, których kataklizm oszczędził, zamieszkują więc w podziemnych miastach-kopułach. W jednym z nich sześciu członków sprawującej władzę partii spotyka się na posiedzeniu, podczas którego próbują zaradzić wielu problemom ... Między innymi ustalić w jaki sposób zneutralizować Dyrektoriat – enigmatyczną, złowrogą organizację, wywołującą strach wśród ocalonych. Ale Kopuła to także opowieść kryminalna, w której każdy z bohaterów, próbując ukryć niewygodne dla siebie zdarzenia, stara się rozwikłać zagadkę związaną z tajemniczym zniknięciem. Najistotniejsze w tym wszystkim wydają się jednak być pytania, które Paweł Jakubowski zawiesił nad wszystkimi wątkami swojej opowieści. Pytania powodujące, iż Kopuła może być odczytywana jako metafora opisująca zagrożenia z jakimi spotykamy się tu i teraz. Pytania na które każdy musi sobie sam odpowiedzieć po zakończeniu lektury. Na przykład jak się zachować w obliczu najbardziej fatalnej z możliwych sytuacji? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paweł Jakubowski
  • 2013
  • 156
  • 150
  • 150
  • 978-83-63316-45-7
  • 9788363316457
  • ZB85Q

Recenzje czytelników

kopuła

Ocena:
Autor:
Data:
Ochrona przed skażonym środowiskiem wymaga szczególnej ochrony. W tym celu powstały kopuły, które mają zapewnić ludziom dobre warunki na rok. Nikt jednak nie przewidział, że wyjścia na powierzchnię może zająć znacznie więcej czasu, a mieszkanie w kopułach przyniesie wiele problemów, z którymi trzeba się uporać. Z tego powodu powołano rady kopuł z radą najwyższą. Ich celem jest ciągłe monitorowanie zmian zachodzących wśród mieszkańców, walka z problemami i nieokreślonym Dyrektoriatem ... który pragnie z zewnątrz (skażonej Ziemi) podbić kopuły, w których obronie wysyłane są liczni żołnierze cieszący się specjalnymi przywilejami.
Codzienne zebrania pozwalają nie tylko kontrolować stan kopuły i dzielić się informacjami docierającymi z innych kopuł, ale też ma zapobiec władzy jednej osoby. Jednym z wielu problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy głównej kopuły jest duży odsetek zgonów, starzejące się społeczeństwo i brak wystarczającej ilości żywności. Zadania kopuły nastawione są na inny cel: przetrwanie, więc tu rozwój rolnictwa nie wchodzi w grę. Brak możliwość sprowadzenia żywności z innych miejsc sprawia, że władze przyjmują drastyczne środki mające uwolnić mieszkańców od problemów: izolacja płci, aby nie było narodzin.
„Kopuła” to apokaliptyczna wizja społeczeństwa, która ociera się o nasze realia, w których władza pragnie kontrolować każdy aspekt życia obywatela: od poczęć, przez szczepionki, wojsko, po wyznaczanie limitów produkcji żywności. Całkowita kontrola kończy się klęską, która ma niejedno zakończenie.
Stylistyka „Kopuły” znajduje się na pograniczu „Roku 1984” i „Folwarku zwierzęcego” Orwella, „Procesu” Kafki, "Ceny" Łysiaka i peerelowskiej nowomowy, która niepowodzenia upatruje w działaniach wrogiego Dyrektoriatu pragnącego zniszczenia kopuł. Bardzo wiele w niej dialogów, które zastępują większość opisów sytuacji. Z tego powodu powieść bardzo dobrze sprawdzi się na scenie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Postapokaliptyczna wizja świata.

Ocena:
Autor:
Data:

Tytuł: Kopuła
Autor: Paweł Jakubowski
Wydawnictwo: FORMA
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 156Paweł Jakubowski – prozaik i aktor szczecińskiego teatru Nie ma. Członek-założyciel Stowarzyszenia 40i4, zajmującego się szeroko pojętą fantastyką. Wydał powieści: Ty i Najemnicy.

Wkurzył mnie język. Bohaterowie mówią do siebie z przesadną grzecznością, co utrudnia czytanie. Powtórzenia jednej z postaci też nie są dogodnymi warunkami, by zagłębiać się w fabule utworu ... Plusem jest oryginalny pomysł, który zaważył nad tym, iż moja ocena jest wyższa.

Doszło do kataklizmu. Jego konsekwencją jest tak duże skażenie środowiska, że uniemożliwia ono życie na powierzchni. Nieliczni, którzy przeżyli mieszkają w podziemnych miastach-kopułach. Członkowie partii, która sprawuje władzę nad jednym z bezpiecznych miejsc, organizują posiedzenie. Starają się zaradzić wielu problemom, np. ustalić w jaki sposób zneutralizować Dyrektoriat – enigmatyczną, złowrogą organizację, wywołującą strach wśród ocalonych. Każdy z bohaterów próbuje ukryć niewygodne dla siebie zdarzenia. Czy zapanuje ład? Czy Dyrektoriat zacznie panować kopułami? Czy wszystko skończy się szczęśliwie?

Głównych bohaterów trochę jest. Wielki Strażnik to osoba, która jest konkretna i od razu przechodzi do meritum. Wielki Mierniczy jest wiecznie zapracowany i spóźnialski. Nie umie oddzielić pracy od przyjemności. Jest w stanie poświęcić parę godzin snu oraz jedzenie, aby skończyć to, co zaczął. Moja ulubiona postać to Wielka Łącznik, od której bije empatią. Lubię ją też za rzetelność. Wielki Rachmistrz to czysty matematyk. Liczby są dla niego jak tlen dla ludzi. Systematycznie spisuje liczbę ludności, która znajduje się w kopule. Wielki Inwentaryzator jest jedyną postacią, którą nie umiem scharakteryzować. Wie wszystko o wszystkich, dzięki czemu ciągle wypowiada się na zebraniu. Pozostaje jeszcze Wielki Sekretarz, którego znienawidziłem od razu za powtarzanie swoich kwestii, co doprowadzało mnie do irytacji. Nie ukrywam, że jest on przykładną i ułożoną postacią, z której można byłoby brać przykład. Na bank jest typem władczym.

Podsumowując, ta minipowieść nie wpisała się w moje gusta, gdyż nie jestem fanem utworów postapokaliptycznych oraz kompozycja utworu nie była dogodna.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena